רבי חיים ברים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חיים ברים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי חיים ברים
תמונה זו מוצגת בהמכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
קברו בהר הזיתים

רבי אברהם חיים ברים (תרפ"ב - ליל כ"ו באדר תשס"ב) היה רב וראש ישיבה חרדי-ירושלמי, חסיד בויאן ומתלמידי החזון איש.

ביוגרפיה

נולד בעיר העתיקה בירושלים לרב מרדכי דוד ברים, חסיד בויאן, צאצא למשפחה גליציאנית מחסידות צאנז, שנקראה על שם אבי המשפחה הרב יצחק מאיר קלגסברון (ברי"מ - בני רבי יצחק מרדכי)[1]. בילדותו למד בתלמוד תורה "עץ חיים" ובנערותו בישיבת עץ חיים. הוא התפרסם כבר בגיל צעיר כלמדן וכעילוי, והתקרב לרבו, ראש הישיבה, רבי איסר זלמן מלצר. בהיותו בחור למד בחברותא בשבתות עם הרב שלמה זלמן אוירבך, שהיה אז אברך צעיר ולימים מגדולי פוסקי ההלכה במאה השמינית לאלף השישי.

נישא לרוחמה הינדל בתו של הרב ישראל טויסיג. חברו הרב אברהם יעקב ויינר קישר בינו לבין רבו, הרב אברהם ישעיהו קרליץ, ומאז היה הרב ברים לתלמידו. הוא שלט בעל פה בכל כתבי החזון איש, וביסס את לימודו על חידושיו של רבו זה. לאחר התקרבותו לחזון איש גנז את כל כתבי תורתו שנכתבו בדרך הלימוד הישיבתית. הוא שימש במספר הזדמנויות כשליחו של החזון איש לרב מבריסק, רבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק.

משרתו התורנית הראשונה הייתה כאשר התמנה כ"משיב", אברך שתפקידו לשוחח ולעיין עם תלמידים בחומר הנלמד בישיבה, בישיבת סלובודקה בבני ברק. שם נעשה למקורבו של הרב יחזקאל אברמסקי. בהמשך שימש כר"מ בישיבת רוז'ין בבני ברק, כראש ישיבה בישיבת אוהל יעקב בבני ברק, בישיבת לפלגות ראובן ובישיבת פורת יוסף. בהמשך נקרא לכהן כראש ישיבת סקווירא בארצות הברית, בשנת תשל"ח ויתר על משרתו לטובת הרב דב מאיר קרויזר וירש את משרתו כראש ישיבת פרשבורג. בהמשך כיהן כראש ישיבת משכן יוסף.

נפטר במוצאי שבת, ליל כ"ו באדר תשס"ב, ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים.

משפחתו

אחיו היה רבי יהושע השיל ברים, ראש ישיבת תפארת ישראל - רוז'ין. אח נוסף היה הרב משה ברים, אביו של רבי יהושע השיל ברים ראש ישיבת בוהוש. בנו הרב מרדכי הוא מתמיד נודע. חתנו הרב מרדכי שלמה שטיינמץ רב חסידות ויז'ניץ בהר נוף. בתו אסתר נישאה לרב משה אלישיב, בנו של הרב יוסף שלום אלישיב.

לקריאה נוספת

  • ישראל ברים, שנות חיים : ... תולדות ... רבי אברהם חיים ברים: פרקי חיים ועבודת הבורא ומה שקיבל במחיצת רבותיו הגדולים. ירושלים, תשס"ח (שני חלקים)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ עלה לארץ ישראל עם משפחתו, ונאלץ לשוב לחו"ל בשל קשיי פרנסה. אביו, הרב דוד קלגסברון קבור בבית הקברות בהר הזיתים.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0