קרן תקווה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף חכמתכם ובינתכם)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרן תקווה ישראל
לוגו של התקווה.JPG
שפה רשמית אנגלית, עברית
משרד ראשי אהליאב 5, ירושלים
מקום פעילות ברחבי העולם
מייסדים זלמן ברנשטיין
יושב ראש אליוט אברמס
מזכיר כללי אריק כהן
מנכ"ל עמיעד כהן
https://tikvahfund.org.il
מרכז קרן תקוה בירושלים, רוממה

קרן תקווה היא ארגון יהודי שמטרתו "לטפח מצוינות אינטלקטואלית ואזרחית בעם ישראל ובמדינת ישראל". הקרן דוגלת בציונות, שוק חופשי, ושמרנות לצד חירות הפרט.

הקרן הוקמה בשנת 1998 בידי הפילנתרופ האמריקאי זלמן ברנשטיין, אשר ייסד במקביל את צו פיוס, מרכז שלם וקרן אבי חי. הקרן נוהלה עם הקמתה על ידי ישי דוידי. יו"ר הקרן הוא אליוט אברמס.

הקרן מפעילה מיזמים חינוכיים ואינטלקטואליים בישראל ובארצות הברית; תוכניות אקדמיות וחינוכיות, מענקי מחקר ופרסומים. הקרן מוציאה לאור את כתבי העת Jewish Review of Books, "השילוח", ו"צריך עיון" וכן מממנת את אתרי האינטרנט "מידה", Mosaic ו-Library of Jewish Ideas (בשיתוף הוצאת אוניברסיטת פרינסטון). הקרן גם נמנית עם תורמיו המובהקים של המכון לאסטרטגיה ציונית ופורום קהלת.

קרן תקווה ישראל

קרן תקווה ישראל היא המרכז הישראלי של קרן תקווה ניו יורק. המרכז פעל מספר שנים כחלק בלתי נפרד מהקרן בארצות הברית עד שב-2017 התמנה מנכ"ל חדש, עמיעד כהן, לעמוד בראש הקרן בישראל ולהציבה כקרן מרכזית בשיווק רעיונות שמרניים ומשפיעה על השיח במדינת ישראל. במסגרת זאת, הוקם כתב עת השילוח להגות ומדיניות. בשנת 2014 עברה הקרן לרחוב אהליאב 5, ירושלים.

הסמינרים

פרויקט הדגל של הקרן הוא הפעלת סמינרים בישראל וברחבי העולם אשר מתמקדים בארבעה תחומים: אסטרטגיה צבאית ומדינאות; כלכלה ומדיניות ציבורית; מחשבה חברתית; והגות והיסטוריה יהודית. הסמינרים אורכים שלושה שבועות ופונים, בהתאם לתוכן הסמינר הספציפי, לקהל ייעודי: פוליטיקאים, אקדמאים, חרדים, אנשי מקצוע והציבור הרחב. למשתתפי הסמינרים מוענק אש"ל מלא ומלגת קיום.

סמינר Tikvah Fellowship נערך בניו יורק בשאיפה "לבנות את דור המנהיגות הבא של העולם היהודי והציוני" ומשתתפים בה אמריקאים לצד ישראלים.

חכמתכם ובינתכם

סמינר "חכמתכם ובינתכם" של קרן תקווה, משמאל יהושע פפר

פרויקט הסמינרים לחברה החרדית קרוי "חכמתכם ובינתכם", והוא מתנהל במתכונת זהה לסמינרים האחרים של קרן תקווה, הפונים גם הם לקהל ייעודי כמו סטודנטים או פוליטיקאים. הסמינרים הם נערכים מתוך הכרת הקרן "בחשיבות הרבה של הציבור החרדי עבור העם היהודי בכלל ומדינת ישראל בפרט".הם מתקיימים במרכז קרן תקווה בשכונת רוממה בירושלים, או בבתי הארחה שונים. כמקובל במסגרות אקדמאיות המיועדות למגזר החרדי, ההרצאות נמסרות מפי מרצים גברים בלבד. הנושא המרכזי הוא "שמרנות מול חדשנות והמתח ביניהם", ובמסגרתו נבחנים בין היתר: מחשבת ישראל בעת החדשה, מוסר ומוסריות במורשת ישראל, אקטיביות ופסיביות במסורת ישראל, חירות וגבולותיה ביהדות, מדע מדינה: האסכולה הצרפתית והאסכולה הבריטית, שמרנות ויהדות, מה אנחנו צריכים לשמר?, התנ"ך כספר מכונן בעידן המודרני, חירות פוליטית וכלכלית, גישת התורה במישור הכלכלי, ה"חרדיות" - סוציולוגיה ואידאולוגיה. בחורף תשע"ט נפתח המחזור השמיני לגברים חרדים. עד עתה התקיימו שני מחזורים לנשים.

דיקנים ומרצים בולטים

בצוות המרצים בתחום "מחשבה והיסטוריה יהודית" נמנים רות גביזון, מיכה גודמן, משה הלברטל, יוסי קליין הלוי, הלל הלקין, יורם חזוני, מרים קוסמן, סלי מרידור, חיים נבון, יהודה ריינהרץ, שלמה ריסקין והרב מאיר סולובייצ'יק[1].

בצוות המרצים בתחום "מדינאות" נמנים אליוט אברמס, יעקב עמידרור, ג'ון בולטון, מייקל דורן, דאגלס פיית', ג'ושוע מורבצ'יק, מיכאל אורן, ריצ'רד וגנר ופול וולפוביץ.

בצוות המרצים בתחום "מחשבה חברתית" נמנים דניאל ג'ונסטון, צ'ארלס קראוטהאמר, ויליאם קריסטול, דוד סתיו, גדעון ספיר, נורמן פודהורץ, דניאל פוליסר, וונדי שליט, ג'ונתן סילבר ומייקל וולצר.

צוות המרצים בתחום "כלכלה ומדיניות ציבורית" כולל את דן בן-דוד, ארז תדמור, מרטין פלדשטיין ואחרים. בראש צוות המרצים של תוכנית "חכמתכם ובינתכם" עומד הרב יהושע פפר.

כתב העת "השילוח"

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – השילוח (כתב עת ישראלי)

באוקטובר 2016 החלה הוצאתו לאור של כתב העת "השילוח" בעריכתו של יואב שורק (אין קשר בין כתב העת לעיתון ההיסטורי "השילוח") ובחסות קרן תקווה. כתב העת יוצא לאור חמש פעמים בשנה, והוא כולל מאמרים עיוניים ומאמרי ביקורת. כתב העת כולל בכל גיליון מאמר או שניים מתורגמים, וכן מאמר או קטע עברי ישן תחת הכותרת "קלאסיקה עברית". בין הנושאים שנדונו בגיליונות הראשונים: מזרח תיכון לאסטרטגיה, כלכלה ומבנה המשק, זהות לאומית וסוגיות ממשל, מבנה המשפחה והזהות המינית, וכן מאמרים בהגות יהודית וציונית.

כנס "שמרנות ישראלית"

ביוזמת קרן תקווה נערך ב-16 במאי 2019 כנס "שמרנות ישראלית" הראשון, בבנייני האומה[2]. הכנס נועד לפתוח דיון בהגדרת השמרנות שמתאימה לחברה הישראלית ותוכנית הכנס כללה מושבים מקבילים שעסקו בהיבטים הפוליטיים, האינטלקטואליים והחברתיים של השמרנות בתחומי מדיניות, כלכלה ותרבות.

יואב שורק הגדיר את מהות הכנס: "נקודת התחלה ונקודת סיום - סיום שלב ארוך ומורכב של זריעת זרעים בערוגות שונות, והתחלה של שלב חדש, שבו מבקשים לאסוף את היבול הצנוע של אותם זרעים מן הערוגות השונות לכלל תנועה מוכרזת, כדי שלדברים יהיה כוח ותהודה וכדי שיוכלו להתברר עוד ועוד"[3].

מחלוקת על מאפייני הקרן

בכתבה ב-nrg על הסמינרים של הקרן נכתב: "אין ספק שלבה של הקרן נטוע בשמרנות". מנכ"ל הקרן, אריק כהן, מגיב לנושא זה בכתבה: "כן, אנחנו שמרנים, אבל לא פחות מכך פלורליסטים. המרצים שאנחנו מביאים לא מסכימים ביניהם כמעט על שום דבר. יש בהם חילונים ודתיים, שמרנים וליברלים. אפשר לראות זאת גם בפרופילים של המשתתפים בתוכניות. אנחנו נוטים לגישה שמרנית, לא מתביישים בזה, ומעודדים את הוויכוח בין הגישות. כל תוכניות הלימוד שלנו נמצאות ברשת, וכל אחד יכול להחליט בעצמו תחת איזו הגדרה אנו נמצאים"[4].

קישורים חיצוניים

תחקירים:

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0