הרב גרשון אדלשטיין

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים לא אנציקלופדיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
הרב גרשון אדלשטיין
Gershon Edelshtein.jpg
הרב גרשון אדלשטיין
לידה ב' באייר ה'תרפ"ג (גיל: 98)
שומיאצ'י, מחוז סמולנסק, רוסיה הסובייטית
מקום פעילות ישראלישראל בני ברק, ישראל
תחומי עיסוק חינוך
תפקידים נוספים

ראש ישיבת פוניבז' נשיא מועצת גדולי התורה של דגל התורה

נשיא ועד הישיבות

הרב ירחמיאל גרשון אדלשטיין (נולד בב' באייר[1] ה'תרפ"ג, 18 באפריל 1923) הוא ראש ישיבת פוניבז' בבני ברק, עומד בראשות מועצת גדולי התורה של דגל התורה ומכהן בנשיאות ועד הישיבות[2]. מאז פטירת רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן בשנת תשע"ח נחשב לצד הרב חיים קנייבסקי כבכיר רבני דגל התורה, המייצגת את רוב הציבור החרדי-ליטאי.

ביוגרפיה

נולד בעיירה שומיאץ הסמוכה לסמולנסק, בברית המועצות, לרב צבי יהודה אדלשטיין, רב העיר ובנו של הרב ירחמיאל גרשון אדלשטיין, בעל "בן אריה" על הש"ס, ולמרים, בתו של הרב מרדכי שלמה מובשוביץ, רבה של מלסטובקה.

אמו השיגה תעודות לידה מזויפות עם תאריך לידה שגוי לבניה, כך שיהיו רשומים כצעירים בשלוש שנים מגילם האמיתי ולא ילמדו בבית ספר בפיקוח היבסקציה. למד תורה מפי רבי זלמן לייב אסטולין (שהיה אז בחור בן 13), בתמורה לכך שאביו הרב צבי יהודה לימדו תורה. בעקבות מחלתה של אמו בטיפוס, נשלח עם אחיו הצעיר יעקב לדודתו, הרבנית רבקה צביה פז, בעיר קלימוביץ', שם למדו תורה בסתר אצל הרב מרדכי אליהו שניאור, מתלמידיו של הרב אדלשטיין. הם קיבלו שם את הבשורה על פטירת אמם[3].

בחודש ניסן ה'תרצ"ד[דרושה הבהרה] הצליח אביו להשיג רישיון יציאה לארץ ישראל, וביקש מבניו לחזור לביתם בשומיאץ. באותה תקופה ניהלה סבתו הרבנית רייזל את משק הבית וגידלה את האחים, כדי שאביהם יוכל ללמוד תורה. בחודש אייר ה'תרצ"ד (1934) עלה עם משפחתו באנייה "נובו רוסייסק" בהפלגה מאודסה לארץ ישראל. בל"ג בעומר הגיעה המשפחה לארץ ישראל[3]. המשפחה נסעה לירושלים, שם ביקרו את הרב איסר זלמן מלצר ואת הרב אברהם יצחק הכהן קוק שלמד יחד עם סבם, הרב ירחמיאל גרשון אדלשטיין (בן אריה) בישיבת וולוז'ין[3].

באלול ה'תרצ"ד, לאחר מספר חודשים של נדודים בין קרובי משפחה קבע אביהם את מושבם ברמת השרון. האחים יעקב וגרשון ישנו על הרצפה. כיוון שברמת השרון לא היה בית ספר דתי, האב למד עם בניו בבית בישיבה על ארגזי תפוזים מחוסר ריהוט. הם למדו גמרא עם רא"ש ורי"ף, ובחלק מהמסכתות גם טור ובית יוסף. בשבתות למדו רמב"ם על נושאי המסכת[3]. האחים למדו גם דקדוק, חשבון ואנגלית, שהייתה השפה הרשמית אז, ולשם כך נלקח לביתם מורה מיוחד[3].

בשנת ה'תרצ"ה[דרושה הבהרה] נבחר האב לרב המקום. באלול ה'תש"ב נשלחו הבנים לישיבת לומז'ה, בעקבות הפצרותיו של גרשון. הם הגיעו ברגל מביתם לישיבה שבפתח תקווה בא' באלול, ולא ידעו שהזמן התחיל יום קודם לכן. המשגיח, הרב אברהם אבא גרוסברד, אמר שכבר אין לו מקום בשבילם. מזכיר הישיבה, שלמה זלמן מוזס (אביו של מנחם אליעזר מוזס) פגש אותם והזמינם לישון בביתו, עד שנמצאו להם מיטות בישיבה בראשית חשוון. בהוראת אביהם הצטרפו לחבורתו של הרב שמואל רוזובסקי[3].

כעבור שנה[דרושה הבהרה] נישא אביהם בשנית לרחל, והוא ביקשם לשוב, בנימוק שמעתה עול הבית מוטל על הרבנית והם לא יצטרכו לבטל תורה, והאחים שבו לסדר הלימוד עם אביהם[3]. בחורף ה'תש"ד, כאשר הוקמה ישיבת פוניבז', הגיע הרב שמואל רוזובסקי, שהתמנה לראש הישיבה, לבקש מאביהם שיצטרפו לקבוצת מייסדי הישיבה. הם נמנו עם ששת התלמידים הראשונים בישיבה, שהשתכנה אז בבית הכנסת הליגמן בבני ברק, והבחורים ישנו בחדרים שנשכרו עבורם בעיר. שני האחים הצעירים השתכנו בביתו של הרב מיכל יהודה ליפקוביץ, שהשכיר לרב כהנמן את חדר השינה היחידי בבית.

מייסד הישיבה, הרב יוסף שלמה כהנמן, מינה אותו ללמד תלמידים פליטי השואה שהגיעו למוסד היתומים "בתי אבות", ובשנת ה'תש"ו מונה למסור שיעורים לתלמידים הצעירים בישיבה.

בשנת ה'תש"ח[דרושה הבהרה] נישא להניא רחל, בתו של הרב יהושע זליג דיסקין, רבה של פרדס חנה (נפטרה בי"ד בתשרי ה'תשס"ב)[4], ובאותה השנה מונה על ידי הרב כהנמן לר"מ בישיבה.

בנוסף משמש הרב אדלשטיין כבעל תוקע בראש השנה בישיבה בעשרות השנים האחרונות, ואף תקע אצל החזון איש שנה אחת[דרוש מקור].

הרב אדלשטיין היה מקורב לחזון איש. לאחר פטירת אביו, ב-כ' בחשוון ה'תשי"א (1950), התלבט האם ליטול עליו את תפקיד רבה של רמת השרון, אך מאחר שכבר היה בעל תפקיד בישיבה ולאור סירובה של אשתו לעקור מבני ברק, הוטל התפקיד על אחיו הרב יעקב אדלשטיין.

בישיבת פוניבז'

באמצע שנות ה-90 התגלעו מאבקי ירושה בישיבת פוניבז'. על פי פסיקת בית דין בעניין, החל הרב אדלשטיין בחודש אייר ה'תש"ס באמירת שיעור כללי לבני הישיבה מדי יום שני, ובכך הפך למעשה לראש ישיבה יחד עם הרב ברוך דב פוברסקי. לאחר מכן הצטרף אליהם הרב שמואל מרקוביץ.

בשל המחלוקת הוביל הרב אדלשטיין את פיצול הישיבה לשתיים, וכיום מתנהלות למעשה במתחם ישיבת פוניבז' שתי ישיבות, האחת בראשותו ובראשות הרב פוברסקי והשנייה בראשות הרב מרקוביץ'. תפילות השבת והחגים של ישיבתו מתקיימות במבנה "אוהל קדושים"[5] ולא בהיכל הישיבה.

בשנת ה'תשס"ג (2003) צורף למועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה.

בשנת ה'תשס"א (2001), בעיצומו של שיעור שמסר הרב אדלשטיין, התפרצו בחורים ממתנגדיו ועוררו במקום מהומה במטרה להפסיק את השיעור. הרב אהרן יהודה לייב שטינמן שיגר לו מכתב עם בקשה שימחל להם[6]. בשנת ה'תשס"ח (2008) השליכו עליו מתנגדיו גביע לבן מחלון בניין. בעקבות זאת התקיימה עצרת תמיכה בו בישיבתו, בהשתתפות הרבנים חיים קנייבסקי, מיכל יהודה ליפקוביץ ונסים קרליץ. הרב אהרן יהודה לייב שטינמן שלח מכתב לעצרת[7][8].

בשנות התש"ס הרחיב את שיעוריו היומיים גם לימי בין הזמנים ומאז הוא מוסר שיעור מדי יום ביומו, בביתו. ביום שלישי הוא מוסר שיחה לתלמידיו בביתו, השיחה מודפסת בכ-20,000 עותקים בעלון "דרכי החיזוק" היוצא מדי שבוע.

לאחר פטירת אשתו, ייסד שיעור בסדר טהרות בביתו במוצאי שבתות, לעילוי נשמתה.

עמדותיו

הרב אדלשטיין דוגל בהתאמה אישית של "לימוד לפי טבעו" של כל תלמיד. לדעתו, כשסגנון הלימוד תואם לאופיו של הלומד, הנאתו וסיפוקו רבים יותר, וכך קשור הוא יותר עם התורה ולא קשה עליו הלימוד בישיבה וכל חייו. לדעתו, לרוב הלומדים מתאים יותר לימוד בקצב מהיר, ואילו הלימוד העיוני והאיטי יחסית שמקובל ברוב הישיבות הליטאיות אינו מתאים למרבית הלומדים, ועל כן הם רבים מהם נקלעים ל"משברים" ואינם חשים סיפוק בלימודם[9]. לדעת המצדדים בשיטת לימוד זו, רכישת הבקיאות והרחבת היקף הידע הם בסיס הכרחי לסברות ישרות והבנה נכונה של הסוגיות התלמודיות וגורמת לסיפוק רב יותר ללומד. הרב אדלשטיין מעודד את המחנכים ליצור קשר אישי עם התלמידים, שהוא לדבריו הבסיס לחינוך הילד לאהבת תורה[10].

הרב רואה בלימוד ספרי מוסר חובה גמורה, ומגדיר אותו כ"פיקוח נפש רוחני".

הוא שולל התנהגות קיצונית הפוגעת ביחסים הטבעיים של האדם עם סביבתו. בשיחה לאברכים אמר:

לפעמים בני אדם מתנהגים שלא כפי טבעם הישר מחמת חשבונות וטעויות שונות, וכגון מי ששקוע בלימודו ואינו רוצה לדבר דברים בטלים, עד כדי כך שאינו שם לב להתייחס כראוי לבני ביתו ולסובבים אותו. היה מעשה באברך שהיה שקוע מאוד בלימוד, ולא דיבר שום דברים בטלים, וכשהיה חוזר לביתו היה אוכל ונח ומיד חוזר לתלמודו. והעירו לו כי לא זו הדרך, אלא צריך להתעניין בשלומם של בני ביתו, ולתת יחס למי שזקוק לזה, והתחיל לעשות ככה, ומאז נהפכו חייו לחיים מאושרים. כל אדם שהוא בעל משפחה, משועבד לבני משפחתו, וצריך להקדיש להם זמן, ולשמוע מאשתו את מה שרוצה לספר ולומר לו, וכבר אמרו (קידושין מט, ב) תשעה קבין שיחה נטלו נשים, ומצרכי האשה שיהיה לה עם מי לדבר את ה"תשעה קבין"

גליון "דרכי החיזוק", מס' 142

בשנת ה'תשע"ב התבטא במהלך שיעור:

גם חילונים שאינם שומרי תורה ומצוות, אם הם מוסרים את נפשם על הצלת אחרים מתוך אהבת הבריות, יש להם עולם הבא כמו הרוגי לוד שמסרו את נפשם לטובת בני העיר. מה זה לאומיות? אהבת העם. חילונים בצבא מוסרים נפשם על הצלת אחרים. מה, זה לא "הרוגי לוד"? אם החילוני מוכן למסור את נפשו יותר מהחרדי, הוא יותר גדול ממנו[11].

הוא רואה בשיטת מורו ורבו החזון איש לראות בחוזרים בשאלה וב"נושרים" תינוקות שנשבו ואנוסים, הוא מתנגד להרחקתם מהבית או לגעור בהם. וקורא "לנהוג בהם בכבוד וידידות", שלא למחות בהם על חילולי שבת ואף לממן לבנות נושרות בגדים שאינם צנועים, בכדי שישארו בחיק המשפחה, ועל ידי כך יחזרו למוטב[12][13],מה שעורר סערה בציבור החרדי.

בהנהגת הציבור החרדי

אחרי פטירת הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן התחיל להנהיג את דגל התורה (לצד הרב חיים קנייבסקי). בין היתר היה אחראי לניסוחים השונים של חוק גיוס בני ישיבות וכתב חלקים מהמכתבים הרשמיים של מועצת גדולי התורה[14]. כמו כן נחשב למנהיג עולם הישיבות כאשר ראשי ישיבות נוהגים להתייעץ עמו בענייני עולם התורה.

בזמן מגפת הקורונה כתב מספר מכתבים על הזהירות מהנגיף ואמר כי הרצון להקל בהנחיות הם ניסיון שצריך לעמוד בו, כמו כן כינה את מי שאינו נזהר "מזיק" ועודד את הציבור להתחסןשגיאת לואה: (בקריאה לתבנית:הערה) תוכן כפול: יעקב מלמד: וגם 2= מרן ראש הישיבה: "מי שלא נזהר – הוא מזיק, החיסונים זה ישועה גדולה מאוד" באתר JDN.

חיים אישיים

אחיו, הרב יעקב אדלשטיין, היה רבה של רמת השרון. אחיו הרב שלמה אדלשטיין - ראש ישיבה בצרפת ומראשי מהדורת רמב"ם פרנקל, גיסו הרב ראובן יוסף גרשונוביץ (נישא לאחותו פסיה) היה ראש ישיבות חמדת שמואל בחמד וישיבת הנגב בנתיבות. אחותו שושנה רבקה נשואה להרב יצחק דוד ברייטשטיין ששימש כ"ספרא דדייני" בבית הדין של העדה החרדית בירושלים. אחי אשתו הם הרב שמעון משה דיסקין שהיה מרבני ישיבת קול תורה, והרב יוסף דיסקין שהיה מראשי ישיבת תפארת ציון.

חיבוריו

 • הערות וביאורים על סדר הרמב"ם יצא ב-2012 ונערך על ידי תלמידיו.

משנת 2000 בערך החלו להופיע חוברות מודפסות של שיעוריו שנערכו על ידי תלמידיו. בסדרה זו הופיעו:

 • שיעורי רבי גרשון, על המסכתות שנלמדו בישיבת פוניבז'.
 • שיעורי הגרי"ג, שיעורי רבי גרשון אדלשטיין על מסכת יבמות ובבא מציעא.
 • זכרון יעקב, שיעורי רבי גרשון אדלשטיין (ורבי ברוך דב פוברסקי) על פרקים ב',ג',ח' של מסכת בבא בתרא.
 • אסיפת שמועות, אסופת מאמרים ושיעורים בענייני המועדים.
 • דרכה של תורה, בענייני דרך הלימוד.
 • קונטרס דעת מבינים, על דרכי הלימוד.
 • פתגם המלך, על חג הפורים.
 • ענני כבוד, על חג הסוכות.
 • חותמו של כהן גדול, על ימי החנוכה.
 • דרכי החיזוק - פרקי הדרכה, ה'תשע"ח. לקט משיחותיו שנאמרות מדי שבוע בוועד לבחורים בביתו. שיחות אלו ואחרות מתפרסמות בגיליון שבועי בשם דרכי החיזוק.

גיליון דרכי החיזוק

בשנת ה'תשע"א החלו לצאת שיחותיו המוסריות בגיליון "דרכי החיזוק"[15]. הדברים נאמרים על ידו מדי שבוע בועד בביתו. כמו כן מובאת בגיליון שיחתו החודשית בישיבת פוניבז'.

הגיליון הופץ תחילה בעיקר בבני ברק, כיום הוא מופץ בבתי כנסת בכל רחבי הארץ, במקבצי עלונים שונים וברשימת תפוצה בדואר אלקטרוני. בנוסף מובאות בגיליון שיחות מיוחדות שנושא הרב אדלשטין, כגון בערבי חגים ובכנסים ציבוריים שונים. לקראת החגים לרוב הגיליון יוצא לאור במהדורה מורחבת עם שיחות משנים קודמות בעניין מענייני החג.

במסגרת זו יצא במהדורה פנימית ספר הכולל שיחות ומכתבים מהרב אדלשטיין בשלל נושאים תורניים והשקפתיים. וכן יצא לאור ספר באנגלית ערוך על סדר פרשיות השבוע.

קישורים חיצוניים

סדרת ספרי "שיעורי ר' גרשון"

הערות שוליים

 1. על פי ספר אביו "הוד צבי" סימן א'
 2. יוסף גליק, "פניה דחופה": ועד הישיבות במכתב נחרץ, באתר בחדרי חרדים, 31 בינואר 2018
  ישראל כהן, ‏כינוס ועד הישיבות: לא לתת דיחוי למי שאינו בן תורה, באתר כיכר השבת, 24 במאי 2016
 3. 3.0 3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 ויצא יעקב שלם: הזכרונות הגנוזים של הגר"י אדלשטיין והבנים מספרים
 4. ראו: לקט הספדים על הרבנית הצדקת מרת הניה רחל אלדשטין ע"ה, בני ברק תשס"ג
 5. אחד ממבני הישיבה הגדולים הממוקם למרגלותיה.
 6. צבי סלע ויוסף גליק, פרסום ראשון | המכתב ההיסטורי נחשף • הגראי"ל זצ"ל ביקש מהגרי"ג: תמחל כדי שלא ייענשו בגללך, באתר בחדרי חרדים, 20 בדצמבר 2017
 7. עידן יוסף, מהומה רבתי בישיבה של הרב שך, באתר חדשות מחלקה ראשונה
 8. נטע סלע, שעתם הקשה של הליטאים, באתר ynet, 8 בנובמבר 2007
 9. עלון דרכי החיזוק (תמליל של שיחתו השבועית של הרב אדלשטיין) פרשת ויגש תשע"ב
 10. ישראל כהן, ‏הגאון רבי גרשון אדלשטיין: כך תחנכו לאהבת התורה, באתר כיכר השבת, 25 בנובמבר 2014
 11. אפרים מורנו, "לחיילים יש עולם הבא כמו להרוגי לוד", באתר ערוץ 7, 30 בינואר 2012
  ורד קלנר, ‏"החרדים קורבנות. אנחנו לכודים, רבים רוצים להתגייס", באתר גלובס, 23 במרץ 2012
  בפסיקה של שופט בג"ץ חנן מלצר בנושא חוק טל, ציטט השופט את דברי הרב אדלשטיין פסק דין בתיק בג"ץ 6298/07
 12. יוסף גרינבוים, אל תחמיצו את ההדרכה של הגרי"ג אדלשטיין: לתת לבן לעשן בבית בשבת? • צפו, באתר חרדים10, 10 בינואר 2018
 13. כאן 11
 14. במכתבים שפורסמו לפני מערכות הבחירות בהם קרא להצביע ליהדות התורה הוסיף אזהרה מיוחדת מאיסור לשון הרע
 15. על ידי תלמידו ישראל כהן.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0