חסידות בוקרשט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.

חסידות בוקרשט נוסדה בשנות התר"פ על ידי רבי שמואל דייטש בבוקרשט בירת רומניה.

תולדות החסידות

רבי שמואל דייטש היה בנו של רבי משה דייטש שהיה רב ואדמו"ר בסיגעט, בנו של רבי דוד נתן דייטש רבה של קרעטשניף[1], בנו של רבי יוסף יואל דייטש דיין בטרנופול, ורבה של מונסטריץ', וחודרוב וחתן רבי אברהם יצחק הלר בן רבי שמואל הלר.

למד בישיבת סאטמאר, נשא את שרה בת רבי צבי נויאוויטש, ונולדו להם חמשה ילדים וכולם נפטרו אחרי לידתם, בעצת אביו הזכיר עצמו לישועה אצל רבי אברהם מתתיהו פרידמן משטפנשט ויעץ לו שיעבור לגור בבוקרשט ושם יתקיימו ילדיו וכן היה, בבוקרשט פתח בית מדרש והתפרסם כ'אדמו"ר מבוקרשט', נודע כפועל ישועות וחילק קמיעות, ואפילו הנכרים הגיעו אליו לבקש ברכתו, בתחילת שנת תש"א כשפרץ מרד הלגיונרים ופרעות בוקרשט פרצו לבית מדרשו ותפסו אותו עם כל המתפללים, והובילו אותם לבורות הירי הבטיח שכל מי שיחזיק באבנטו יינצל ואכן כך היה.

אחרי השואה עבר עם משפחתו לארצות הברית ושם פתח את בית מדרשו בבורו פארק, נפטר אחר מחלה קשה בי"ד בסיוון תשמ"ה ונקבר בהר המנוחות בירושלים.

משפחתו:

הדור השני

רבי בן ציון דייטש נולד בבוקרשט בשנת תרצ"ה למד בישיבת אראד אצל ראש ישיבה רבי אהרן צבי בריסק, ואח"כ אצל רבי שמעון זאב מיללער בגיל 18 התמנה לרב העיר ראדעויץ רומניה, בארה"ב היה חסידו של רבי יואל מסאטמאר, אחרי פטירת אביו מילא את מקומו, נפטר בכ"ח באב תש"פ בגיל 85 ונקבר בהר המנוחות.

צאצאיו:

  • ממלא מקומו הרב יעקב חיים.
  • חתנו יונתן שוורץ.
  • הרב יחיאל אלטר מאליק אב"ד לבוב.

לקריאה נוספת

חנה מוסקוביץ (בתו של רבי שמואל דייטש), שורשים לנצח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ נפטר בי"א בשבט תרל"ט.