חסידות סקאליה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חסידות סקאליה היא חסידות אוקראינית (גליציה המזרחית). אבי השושלת היה רבי אליעזר חיים רבינוביץ, צאצא של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב.

תולדות החסידות

רבי אליעזר חיים היה בנו של רבי ברוך מיאסי בנו של רבי יצחק מקאליס בנו של רבי יוסף מיאמפולה בנו של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב. סבתו הייתה בתו של רבי ברוך ממז'יבוז'. היה חתנו של רבי אברהם דב אורטנברג רבה של לכוביץ' (חתנו של רבי יעקב יוסף השני מאוסטרהא). כיהן כאדמו"ר תחת השלטון הרוסי ובשנת תר"ל נמלט לגליציה המזרחית שם כיהן בעיירה סקאליה. בשנת תר"נ ביקר בארצות הברית. בשנת תרע"ד ביקר שם שוב מתוך כוונה לעלות בהמשך לארץ ישראל, אך נפטר שם בה' באייר תרע"ו. חיבר את הספר "שיח אליעזר".

בנו של רבי אליעזר חיים היה רבי ברוך פנחס. נולד בשנת תרל"ד. היה חתנו של רבי אשר ישעיהו מקולבוסוף. חיבר ספרים רבים וביניהם: "דברי ברוך", "אמרי ברוך", "מנחה חדשה" ו"אנעים זמירות". התגורר בסקאליה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה עבר להתגורר בווינה, ונפטר בה בכ"ד באב תר"פ. חתנו היה רבי אהרן משה מחוסט. בן נוסף של רבי אליעזר חיים היה רבי שמואל אברהם (תרמ"ג -ד' בתשרי תש"ב) מימפולה-ברנזוויל (כונה "הבראנזווילער" או האדמו"ר ממז'יבוז'). היה חתנו של רבי נפתלי צבי הורוביץ האדמו"ר מלינסק בקראקא-טורונטו. חיבר ספר בשם "אמרי אש".

בנו של רבי ברוך פנחס היה רבי דוד יצחק אייזיק מסקאליא. נולד בשנת תרנ"ח. בצעירותו הוסמך על ידי מספר רבנים נודעים בהם רבי מאיר אריק. היה חתן (בנישואים שניים) של רבי משה דוד הלוי לנדא אב"ד בורשטין[1]. לאחר פטירת אביו מילא את מקומו באדמו"רות ובשנת תרצ"ט נמלט לאנגליה. לאחר מכן היגר לארצות הברית והתיישב בלואר איסט סייד ובהמשך בוויליאמסבורג. בשנת תש"ל עבר לשכונת בורו פארק. חיבר מספר ספרים. נפטר בלונדון בו' בשבט תשל"ט ונקבר בהר הזיתים.

בן נוסף של רבי ברוך פנחס היה רבי ישראל ממיאמי. היה מפורסם כאדמו"ר מקישינב. היה חתנו של רבי מרדכי זוסיא מטריסק-הוצלס-יאס. עלה לישראל ונפטר ערירי בכ"ט באלול תשל"א.

בניו של רבי שמואל אברהם מבראנזוויל היו הרב ברוך רב קהל בני אברהם במינוסוטה והרב דוד אליעזר רב בניו יורק ובסוף ימיו בדטרויט.

החסידות כיום

כיום מכהנים בבורו פארק שנים מנכדיו של רבי דוד יצחק אייזיק.

רבי אברהם משה רבינוביץ (בן בנו ר' יוסף ברוך פנחס) מכהן בבית הכנסת של סבו. דברי תורתו יצאו במספר ספרים בהם "כוננת מאז".

רבי רפאל גולדשטיין (חתן בנו מאיר) בשדרה ה-18. לחצרו מכון בשם "באר יצחק". המכון הוציא מספר ספרים של אדמו"רי השושלת וכן מוציא עלון שבועי בשם ניצוצי אורות.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. בן רבי מאיר אב"ד בורשטין, חתן רבי יואל אשכנזי אב"ד זלוצ'וב בעל שו"ת מהר"י אשכנזי, בן רבי משה דוד אשכנזי אב"ד טאלטשווא מחבר הספרים תולדות אדם ובאר שבע.