חסידות סקאליה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות סקאליע
האוהל על קברו של האדמו"ר רבי ברוך פנחס בבית הקברות המרכזי בווינה (בצד שמאל), לצד האוהל של רבי יוסף ענגיל
האוהל על קברו של האדמו"ר רבי ברוך פנחס בבית הקברות המרכזי בווינה (בצד שמאל), לצד האוהל של רבי יוסף ענגיל
מידע
מקום ייסוד גליציה המזרחית
מייסד רבי אליעזר חיים רבינוביץ
מרכזי פעילות בורו פארק
אדמו"ר הרב אברהם משה רבינוביץ
הרב רפאל גולדשטיין

חסידות סקאליה היא חסידות אוקראינית (גליציה המזרחית). אבי השושלת היה רבי אליעזר חיים רבינוביץ, צאצא של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב.

תולדות החסידות

הדור הראשון

רבי אליעזר חיים היה בנו של רבי ברוך מיאסי בנו של רבי יצחק מקאליס בנו של רבי יוסף מיאמפולה בנו של רבי יחיאל מיכל מזלוטשוב. סבתו הייתה בתו של רבי ברוך ממז'יבוז'. היה חתנו של רבי אברהם דב אורטנברג רבה של לכוביץ' (חתנו של רבי יעקב יוסף השני מאוסטרהא). כיהן כאדמו"ר תחת השלטון הרוסי ובשנת תר"ל נמלט לגליציה המזרחית שם כיהן בעיירה סקאליה. בשנת תר"נ ביקר בארצות הברית. בשנת תרע"ד ביקר שם שוב מתוך כוונה לעלות בהמשך לארץ ישראל, אך נפטר שם בה' באייר תרע"ו. חיבר את הספר "שיח אליעזר".

הדור השני

בנו של רבי אליעזר חיים היה רבי ברוך פנחס. נולד בשנת תרל"ד. היה חתנו של רבי אשר ישעיה מקולבסוב. חיבר ספרים רבים וביניהם: "דברי ברוך", "אמרי ברוך", "מנחה חדשה" ו"אנעים זמירות". התגורר בסקאליה. בתקופת מלחמת העולם הראשונה עבר להתגורר בווינה, ונפטר בה בכ"ד באדר תר"פ. חתנו היה רבי אהרן משה מחוסט.

בן נוסף של רבי אליעזר חיים היה רבי שמואל אברהם (תרמ"ג -ד' בתשרי תש"ב) מימפולה-בראונזוויל (כונה "הבראנזווילער" או האדמו"ר ממז'יבוז'). היה חתנו של רבי נפתלי צבי הורוביץ האדמו"ר מלינסק בקראקא-טורונטו. חיבר ספר בשם "אמרי אש".

הדור השלישי

בנו של רבי ברוך פנחס היה רבי דוד יצחק אייזיק מסקאליא. נולד בשנת תרנ"ח. בצעירותו הוסמך על ידי מספר רבנים נודעים בהם רבי מאיר אריק. היה חתן (בנישואים שניים) של רבי משה דוד הלוי לנדא אב"ד בורשטין[1]. לאחר פטירת אביו מילא את מקומו באדמו"רות בוינה, ובשנת תרצ"ט נמלט לאנגליה. לאחר מכן היגר לארצות הברית והתיישב בלואר איסט סייד ובהמשך בוויליאמסבורג. בשנת תש"ל עבר לשכונת בורו פארק. חיבר מספר ספרים. נפטר בלונדון בו' בשבט תשל"ט ונקבר בהר הזיתים.

בן נוסף של רבי ברוך פנחס היה רבי ישראל ממיאמי. היה מפורסם כאדמו"ר מקישינב. היה חתנו של רבי מרדכי זוסיא מטריסק-הוצלס-יאס. עלה לישראל ונפטר ערירי בכ"ט באלול תשל"א.

החסידות כיום

לאחר פטירת רבי דוד יצחק אייזיק נתמנה נכדו, הרב אברהם משה רבינוביץ (בן בנו הרב יוסף ברוך פינחס) לממלא מקומו בבית מדרשו. אף אביו התבטל אליו כחסיד לרבו. דברי תורתו יצאו במספר ספרים, בהם "כוננת מאז".

נכד נוסף, הרב רפאל גולדשטיין (חתן בנו מאיר) החל לכהן כאדמו"ר בבית מדרש בשדרה ה-18. יש לו מכון בשם "באר יצחק", שהוציא את ספרי אדמו"רי השושלת וכן עלון שבועי בשם "ניצוצי אורות".

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בן רבי מאיר אב"ד בורשטין, חתן רבי יואל אשכנזי אב"ד זלוצ'וב בעל שו"ת מהר"י אשכנזי, בן רבי משה דוד אשכנזי אב"ד טאלטשווא מחבר הספרים תולדות אדם ובאר שבע.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0