רבי יוסף רוזובסקי

מתוך המכלול
(הופנה מהדף יוסף רוזובסקי)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי יוסף רוזובסקי
אין תמונה חופשית
לידה
כ"ז באב ה'תר"ע
הורדנא (גרודנא)
פטירה
ב' בתשרי ה'תשל"ז
מקום פעילות ישיבת אור ישראל פתח תקווה
השתייכות ליטאי
רבותיו רבי חיים שמואלביץ
תלמידיו רבי אברהם גניחובסקי רבי שלמה קרח

רבי יוסף רוזובסקי (כ"ז באב ה'תר"ע[1] - ב' בתשרי ה'תשל"ז) היה ראש ישיבה וממקימי ישיבת אור ישראל בפתח תקוה, אחיו הגדול של רבי שמואל רוזובסקי ראש ישיבת פוניבז'.

ביוגרפיה

רבי יוסף נולד בהורדנא (גרודנא), לאביו רבי מיכל דוד, שהיה רבה של העיר ולאמו שרה (בתו של רבי אברהם גלבורט שהיה רב ואב"ד בגרודנא. הוא למד בתחילה בתלמוד תורה ולאחר מכן נכנס ללמוד במכינה של ישיבת שער התורה בגרודנא אצל רבי חיים שמואלביץ[2], לאחר מכן למד רבי יוסף במשך כמה שנים אצל רבי שמעון שקאפ בישיבת שער התורה[3].

בקיץ שנת ה'תרפ"ח החל רבי יוסף ללמוד בישיבת מיר, הוא המשיך את לימודיו שם עד מלחמת העולם השנייה, בישיבת מיר רבי יוסף היה נחשב אחד הבחורים החשובים. רבי נפתלי וסרמן קורא לו 'חצי עילוי'[4] ואחיו רבי שמואל כותב עליו[5] 'יוסק'ה נהנה מהערכה עצומה בכל מיר, כולם אוחזים ממנו עולם ומלואו'[6]

בחודש אייר ה'תש"א[7] עלה ארצה והמשיך את לימודיו בישיבת לומז'ה בפתח תקוה. עוד לפני נישואיו החל למסור שיעורים בישיבת אור ישראל בראשות רבי יעקב ניימן[8].

בשנת ה'תש"ג נשא לאשה את בתו של רבי יעקב ניימן, עמו כיהן בראשות הישיבה מפתיחתה בשנת ה'תש"ד[9] ועד לפטירתו במשך 33 שנה. מספרים שהרב מפוניבז' ביקש מרבי יעקב ניימן שרבי יוסף יעבור לכהן כר"מ בישיבת פוניבז' ותמורת זאת הוא מוכן לתת קומה שניה לישיבת אור ישראל. רבי יעקב השיב שללא רבי יוסף אין צורך גם בקומה הקיימת

רבי יוסף היה ידוע בעממיותו. כל ימיו לבש חליפה קצרה וזקנו היה גזוז. מעולם לא ישב ב"מזרח" אף בישיבתו. השקיע את כל כולו בטיפוח התלמידים, כשהוא מכין את השיעור בכל רגע פנוי, ומוסר לתלמידיו סיכומים כתובים ביסודיות ובהיקף על הסוגיות הנלמדות (מתוכם יצאו אחר פטירתו כרכי שיעוריו).

רעייתו הרבנית אסתר, היתה גננת מוכרת, והאריכה ימים אחריו.

רבי יוסף גידל בביתו את אחיינו הרב מיכל דוד רוזובסקי, בן אחיו ר' משה שנרצח בגטו קובנה, לאחר שהובא ארצה מברית המועצות כילד ללא אמו שנשארה שם.

בראש חודש אלול ה'תשל"ו התמוטט רבי יוסף באופן פתאומי ואיבד את הכרתו, לאחר חודש ביומו השני של ראש השנה ה'תשל"ז נפטר רבי יוסף. הוא הובא למנוחות למחרת היום (צום גדליה) בבית העלמין סגולה בפתח תקוה.

משפחתו

תלמידיו

בין תלמידיו הרבים של רבי יוסף נמנים גם רבנים מפורסמים כדוגמת:

ספריו

שיעוריו נערכו והוצאו לאור בחמישה כרכים, בעריכתו של הלל מן[12] (בסדרה ספרים על מסכתות גיטין, קידושין, בבא קמא, בבא מציעא ובבא בתרא).

הנצחה

רחוב על שמו בשכונת גני הדר בפתח תקוה, שם שוכן כיום מבנה הישיבה הגדולה.

קישורים חיצוניים

לקריאה נוספת

הערות שוליים

 1. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 693
 2. רבי יוסף אמר שרבי חיים העמיד אותו על הרגליים בלימוד, וכאשר החל רבי חיים למסור שיעורים בישיבת מיר היה מכין את השיעורים עם רבי יוסף
 3. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 693-4
 4. במכתב שכתב לאחיו רבי שמואל בחורף ה'תרצ"ג
 5. במכתב לאמו בשנת ה'תרצ"ה
 6. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 694
 7. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 699
 8. על פי מוזיאון ראשונים לתולדות פתח תקוה
 9. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 701
 10. על פי הספר ראש הישיבה על רבי שמואל רוזובסקי עמוד 692
 11. על פי קווים לדמותו של רבי שלמה דרהין באתר קול חי
 12. [1] הוצאת להמן