ליאוניד הורביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לאוניד הורביץ

ליאוניד "לאו" הורביץ (Leonid Hurwicz‏; 21 באוגוסט 1917 - 24 ביוני 2008) היה סטטיסטיקאי, מתמטיקאי וכלכלן יהודי אמריקאי ממוצא פולני, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת מינסוטה וחתן פרס נובל לכלכלה לשנת 2007 יחד עם אריק מסקין ורוג'ר מאירסון. הפרס הוענק לשלושה על הנחת התשתית לתאוריית התכנון המכניסטי המשמשת בכלכלה, במדע המדינה ובמדעי החברה.

קורות חייו

הורביץ נולד במוסקבה שברוסיה למשפחה יהודית ממוצא פולני. מעט אחרי מהפכת אוקטובר חזרה משפחתו לוורשה. הורביץ למד משפטים באוניברסיטת ורשה וב-1938 קיבל את תואר ה-LL.M שלו מאוניברסיטת ורשה. בין השנים 1935- 1938 למד גם פיזיקה ניסויית ולקח אף קורסים לפסנתר בקונסרווטוריון של ורשה. ב-1939 למד בבית הספר לכלכלה של לונדון בין היתר אצל המורים פרידריך האייק וניקולס קלדור.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה שהה בז'נבה שם למד בין היתר אצל ריכרד פון מיזס. משם נאלץ לעבור לפורטוגל ולבסוף לארצות הברית. משפחתו ברחה מוורשה ונכלאה במחנות עבודה בברית המועצות.

בארצות הברית, נרשם הורוביץ ללימודים בהמכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס MIT והיה לתלמידו של הכלכלן פול סמואלסון. כמו כן עבד עם אוסקר לנגה באוניברסיטת שיקגו. לימד אלקטרוניקה בחיל הקשר האמריקאי, ולאחר מכן לימד סטטיסטיקה באוניברסיטת שיקגו בפקולטה למטאורולוגיה. עבד גם בהדרכתם של ג'ייקוב מרשל וטיאלינג קופמאנס. החל משנת 1951 כיהן כפרופסור לכלכלה ומתמטיקה באוניברסיטת מינסוטה במיניאפוליס.

ב-1990 זכה הורביץ במדליה הלאומית למדעים במדעי החברה וההתנהגות, פרס המחולק על ידי נשיא ארצות הברית.

עבודותיו התמקדו במיוחד במחקר השקעת המשאבים בסביבות לא ודאיות, של בחירת אופציות לפעולות כלכליות תחת חוסר ודאות -לגבי תנאי התחרות, רמת המידע שבידי הצרכנים, ייעול התפוקה, איפיוני הצריכה וכו'. פיתח תאוריה המסבירה את הקשר בין פרטים, שווקים ומוסדות. תורתו -של עיצוב מנגנונים design of mechanisms for resources allocation in an uncertain environment של השקעת משאבים קשורה לרעיונות מתורת המשחקים ותורת ההחלטות, ומישמת אותם ביצירת הסדרים כלכליים עדיפים. על בסיסה יש ליצור מודלים של משא ומתן, של הטלת מסים, של הנפקת ניירות ערך, של שיטות בחירות והצבעה, של עיצוב מכרזים וכו'.

לאוניד הורביץ' והחוקרים שהמשיכו לפתח את תורתו, רוג'ר מאיירסון מאוניברסיטת שיקגו ואריק מסקין מהמכון למחקר מתקדם בפרינסטון קיבלו מהבנק של שוודיה את פרס נובל לכלכלה לשנת 2007. לאוניד הורביץ', בן 90 בעת קבלת הפרס, הוא החתן המבוגר ביותר בתולדות פרס נובל.

היה נשוי לאוולין ינסן ואב לארבעה ילדים.

עבודותיו

  • Hurwicz, Leonid and Reiter, Stanley (22 במאי 2006). Designing Economic Mechanisms. Cambridge University Press. עמ' Frontmatter (PDF) via Cambridge University Press. ISBN 0-5218-3641-7. בדיקה אחרונה ב-16 באוקטובר 2007. 
  • Hurwicz, Leonid (1995). "What is the Coase Theorem?," Japan and the World Economy, 7(1), pp. 49-74. Abstract.
  • _____ (1973). The design of mechanisms for resource allocation, Amer. Econ. Rev., 63, pp. 1-30.
  • _____ (1969). "On the Concept and Possibility of Informational Decentralization," American Economic Review, 59(2), p. 513-524.
  • _____ (1945). "The Theory of Economic Behavior" American Economic Review, 35(5), pp. 909-925. Exposition on game theory classic.

מקורות

  • Lohr, Steve. "Three Share Nobel in Economics for Work on Social Mechanisms", The New York Times, The New York Times Company, 16 October 2007. Retrieved on 2007-10-19.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0