מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה
האנדרטה לזכר הפרטיזנים היהודים במוזיאון
האנדרטה לזכר הפרטיזנים היהודים במוזיאון
מידע כללי
סוג היסטוריה
כתובת לטרון
מייסדים ממשלת ישראל

מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השניה הוא מוזיאון הממוקם בלטרון ונועד להנציח את זכרם של כמיליון וחצי חיילים יהודים שלחמו בקרב צבאות בעלות הברית והפרטיזנים נגד גרמניה הנאצית ובעלי בריתם במלחמת העולם השנייה ואת זכרם של כרבע מיליון מהם שנפלו במלחמה.

רקע

בשנת 2006 החליטה ממשלת ישראל על הקמת העמותה להקמת המוזיאון ללוחם היהודי במלחמת העולם השנייה. מטרת העמותה היא לתת ביטוי לפעילות הלוחמים היהודים שלחמו נגד הנאצים במלחמת העולם השנייה (מהם למעלה מחצי מיליון בצבא האמריקאי, עוד כחצי מיליון בצבא האדום הסובייטי, וכ-60 אלף יהודים בצבא הבריטי) ולהישגיהם במלחמה וכדי לשמר את זכרם של הנופלים היהודים במלחמה, וכן על מנת לפעול למען הקמת מבנה למוזיאון הנצחה לחיילים ולקצינים, מימון פעילות העמותה והקמת המוזיאון בא מן הממשלה ותרומות פרטיות, בשנת 2008 נחנכה לראשונה באתר המיועד למוזיאון אנדרטה לזכר הפרטיזנים ולוחמי הגטאות. המוזיאון נפתח לציבור בשנת 2014.

המוזיאון נבנה בלטרון מדרום לתחנת המשטרה המשמשת כאתר ההנצחה של חיל השריון - יד לשריון שם פועל בינתיים המוזיאון ומתקיימים סיורים בתערוכה קבועה ובה מפורטים מספרם ושמותיהם של החיילים שנהרגו במלחמת העולם השנייה במלחמתם נגד הנאצים, וכן היהודים שפעלו בשורות הפרטיזנים והמחתרות וכל אלו שמלאו משימות נגד הנאצים.

קישורים חיצוניים

Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.