מחזור ויטרי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחזור ויטרי הוא ספר הלכה ומחזור תפילות, המיוחס לרבנו שמחה בן שמואל מוויטרי, שהיה תלמידו של רש"י.[1] המחזור שכתיבתו הושלמה בשנת 1208 נחשב לאחד המקורות החשובים ביותר בתולדות ספרות התפילות.

תוכן החיבור

בדומה לסדר רב עמרם גאון ולסידורים נוספים המחזור כולל הן את נוסחי התפילה לכל השנה והן הלכות. בין היתר נכללים דיני שבת וערובין, זמירות, פירוש על עשרת הדברות, על פרקי אבות, סדר מקבלי התורה ולומדיה, שיר ליל שכורים לפורים, תשובות מרש"י, תגין, אותיות גדולות וקטנות ועשר נקודות, דרך ארץ, גן עדן, מלחמות ה' בזמן המשיח, דיני שחיטה וטרפות, יין נסך, נוסח הגט, חליצה, נוסחי שטרות. נמצאים בו פיוטים שונים שאינם מופיעים במחזורים אחרים.

נוסח התפילה הוא נוסח צרפת הקדום וזהו אחד המקורות החשובים ביותר שלו, והוא מתאשר על פי עדויות של ראשונים אחרים המזכירים את מנהג צרפת. חרף זאת, חלק התפילות כולל שינויי נוסח מרובים בין כתבי היד, וככל הנראה שלא יצאו ממש מתחת ידו של רבי שמחה מויטרי אלא שונו על ידי המעתיקים בהתאם לנהוג במקומם (כפי שקרה בסדר רב עמרם גאון, בכתבי היד של התלמוד ובחיבורים רבים אחרים), והראיה לכך היא סתירות בין התפילות המובאות בנוסח לקביעות מפורשות בחלק ההלכתי, ששומר על אחידות רבה יותר בין כתבי היד.

מחזור ויטרי שימש כ"אב טיפוס" לסידורים ולמחזורים שהתחברו בדורות הבאים. הוא מהווה אחד מן היסודות לנוסח אשכנז (אזור הגבול שבין צרפת לגרמניה) ומשם התפשט לארצות הסלביות, פולין וליטא. רבנו תם כותב עליו, שרבי שמחה הושפע מסידורו של רבי עמרם גאון, ואפשר לקשרו כמחזור בבל.

מהדורות

המחזור יצא לאור בשנת 1893 בברלין על ידי "חברת מקיצי נרדמים" עם הערות ומבוא שנכתבו על ידי שמעון הלוי איש הורוויץ. בשנת 2004 החלה לצאת מהדורה חדשה של מחזור ויטרי ב-3 כרכים בעריכת הרב אריה גולדשמידט ובהוצאת "מכון אוצר הפוסקים" המבוססת על כתבי יד נוספים שלא היו לפני המוציא לאור הראשון, ונחשבים מדויקים יותר. אמנם, המהדורה החדשה בינתיים לא כוללת את כל המחזור אלא רק את חלקו הראשון.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • אריה גולדשמידט, מבוא למחזור ויטרי, בתוך: מחזור ויטרי בהוצאת מכון אוצר הפוסקים, כרך א', עמ' 19-56, תשס"ד ירושלים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רבי שמואל, בנו של רבי שמחה מויטרי נישא לבתו של רבי מאיר, חתנו של רש"י. מזיווג זה נולד רבי יצחק מדניפר (ר"י הזקן), מחשובי בעלי התוספות.