מנמוניקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. הערך מפרט מעט מאוד על המושג ועיקרו רשימה ארוכה של דוגמאות.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. הערך מפרט מעט מאוד על המושג ועיקרו רשימה ארוכה של דוגמאות.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מנמוניקה חזותית מוכרת היא השימוש בכפות הידיים לצורך זכירת אורך חודשי השנה בלוח הגרגוריאני. מפרק בולט, ממנו יוצאת אצבע, משמעו חודש ארוך בן 31 יום. לעומתו, השקע שבין מפרקי האצבעות נספר כחודש קצר.

מְנֶמוֹנִיקָהיוונית עתיקה: μνημονικός מְנֶמוֹנִיקוֹס, "קשור לזיכרון") או עזר זיכרון היא אמצעי או שיטה חזותיים או מילוליים העוזרים לזכור דברים.

היסטוריית השימוש

לשיטה הייתה חשיבות רבה כבר בתקופה שלפני הופעת הכתב. היא שימשה אז כנראה בעיקר עורכי טקסים דתיים. גם עם הופעתו של הכתב עד תקופת הייצור התעשייתי של ספרים הייתה שיטה זו נחוצה כדי לזכור פרטים מן הכתבים וספרים שהיו נדירים.

שיטה בה לכל אות עברית משויך מספר סידורי (א=1; ב=2; ג=3 וכך הלאה - גימטריה) אף היא סוג של מנמוניקה עתיקת יומין בה המושגים של מספר ואות כבר היו מופרדים אך נשמרו ביחד בכתב. שיטה מנמונית הפוכה הופיעה עם הופעת טלפונים עם לחצנים שאותיות היו רשומות על כל לחצן: חברות מסחריות החלו להשתמש בכך בבחירת מספרים הכוללים את אותיות שמה של החברה.

הטקסטים הראשונים בתורת המנמוניקה יוצרו בידי היוונים העתיקים.

שיטות מנמוניות בתחומים שונים

אסטרונומיה

Mercury (כוכב חמה), Venus (נוגה), Earth (כדור הארץ), Mars (מאדים), Jupiter (צדק), Saturn (שבתאי), Uranus (אורנוס), Neptun (נפטון).

(בעבר, עם פלוטו, זה היה My Very Excited Mom Just Served Us Nine Pizzas)

בהקשר של כוכבי הלכת ידועים גם ראשי התיבות הקדומים שצ"מ חנכ"ל, דהיינו: שבתאי, צדק, מאדים, חמה, נוגה, כוכב, לבנה.

או בעברית: חנה ניסתה אתמול מאפה צרפתי שגרם אי נעימות. חמה, נוגה, ארץ, מאדים, צדק, שבתאי, אורנוס, נפטון


 • סיווג ספקטרלי של כוכבים (O, B, A, F, G, K, M) מהגדול אל הקטן זוכרים לפי המשפט הבא: Oh, Be A Fine Girl/Guy, Kiss Me

אנטומיה

לזכירת סדר העצמות הקרפליות בכף היד באנגלית קיימים מספר משפטים: Some Lovers Try Positions That They Cannot Handle Sally Left The Party To Take Cathy Home S,L,T,P,T,T,C,H - scaphoid, lunate, triquetrum, pisiform, trapezium, trapezoid, capitate, hamate

בלשנות

 • בג"ד כפ"ת בראש מילה היא שיטה לזכור אותיות המופיעות עם דגש.
 • האותיות הלטיניות המשמשות כספרות רומיות הבאות אחרי 10 ניתן לזכור בעזרת ראשי תיבות LCDM :L=50; C=100; D=500; M=1000 בהתאמה.
 • בלימודי ערבית, משתמשים ב"דוד' ארז" כדי לזכור אחרי אילו אותיות יש הפסקה בכתיבה. כל האותיות באלפבית הערבי מתחברות לאות הבאה אחריהן, למעט שש אותיות אלה: אליף, ואו, דאל, ד'אל, רא וזאי.
 • בלימודי ערבית, "סרטן זללן צד רשת" משמשות לזכירת אותיות שמש וירח.

הוראה מתקנת

 • בהוראה מתקנת נעשה שימוש רב בעזרי זיכרון כמו סימני כתיב המשמשים ללימוד איות נכון.

יהדות

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – סימנים (תלמוד)

כימיה

 • על מנת לזכור איך להתנהג עם ערבוב של חומצות ותמיסות מימיות משתמשים בשיטה מנמוטית "תה עם לימון": תמיסה מימית ("תה") צריכה להימצא בכלי לפני החומצה ("לימון").
 • שיטה לזכור את סדר האלקאנים: "מת אתמול פרופסור לבוטניקה בפנטגון הקסום". המולקולות בהתאמה הן: מתאן, אתאן, פרופאן, בוטאן, פנטאן והקסאן.
 • רשימת חד-סוכרים שהם איזומרים של גלוקוז: All Altruists Gladly Make Gum In Gallon Tanks - (אלוז, אלטרוז, גלוקוז, מנוז, גולוז, אידוז, גלקטוז, טלוז).

ביולוגיה

 • על מנת לזכור את שלבי חלוקת תא, ניתן להשתמש בסימנים שבביטוי "פרופסור, מת, אנא טלפן". שלבי חלוקת התא בהתאמה: פרופאזה, מטאפאזה, אנאפאזה, טלופאזה.
 • הביטוי "אג פורין (גדול)" עוזר לזכור כי הבסיסים של ה-DNA אדנין וגואנין, הם פורינים עם שתי טבעות, ולכן טימין וציטוזין הם פירימידינים בעלי טבעת אחת.

לוח שנה ושעון קיץ

 • מנמוניקה חזותית מוכרת היא השימוש בפרקי אצבעות הידיים כדי לזכור כמה ימים יש בכל חודש בשנה בלוח הגרגוריאני (ראו תמונה): מתחילים מהקצה הימני (או השמאלי) של שני האגרופים הצמודים, ומונים את החודשים כסדרם בלוח השנה. כל בליטה מציינת חודש של 31 יום וכל שקע מציין חודש של 30 יום (חוץ מפברואר שהוא חודש מיוחד ובו 28 או 29 ימים).
 • בהעברה משעון קיץ ואליו יש לזכור כי המחוג רץ לקראת הקיץ (באביב הוא מועבר שעה אחת קדימה). דרך מילולית נוספת לזכור את כיוון הזזת המחוג בעת החלפת השעון היא על ידי הצירוף: קיץ-קדימה, חורף-אחורה. אפשרות נוספת לזכירת הכיוון, הטומנת בחובה את שעת השינה שנוספה או הופחתה בליל ההזזה: קיץ-מקיצים, חורף-חורפים.
 • באנגלית זוכרים את השינויים בשעון קיץ לפי משחק המילים: SPRING Forward, FALL Back.

מוזיקה

 • לזכירת סדרם של מיתרי הגיטרה משמשת המנמוניקה Easter Bunnies Get Drunk At Easter, או Every Boy Get Down And Eat, שבה כל אות מייצגת תו של מיתר לפי סדר הופעתו בגיטרה: E - התו מי, B - התו סי וכו'. מנמוניקה חלופית הופכת את סדר המיתרים: Eat A Darn Good Breakfast Everyday, או Eat All Day Get Big Easy.
 • על מנת לזכור את סדר המודוסים, משמשת המנמוניקה "יש דרך פשוטה ללמוד מודוסים אם לומדים", כאשר כל אות מייצגת את האות הראשונה של המודוס - יוני, דורי, פריגי, לידי, מיקסולידי, אאולי, לוקרי.

מחשבים ותכנות

 • על מנת לזכור סדר הפרוטוקולים לפי מודל ה-OSI‏ (Physical, Data link, Network, Transport, Session, Presentation, Application) משתמשים במשפטים הבאים:
  • Please, Do Not Throw Sausage Pizza Away
  • Peter Did Not Take Suzy Partying All Night
  • All People Seem To Need Data Processing (בכיוון ההפוך)

מתמטיקה

עזרים מילוליים רבים משמשים לזכירת קבועים מתמטיים.

 • לפאי, שערכו ...3.1415926535897932384626, נוצרו עזרים רבים, בצורת משפט שמספר האותיות בכל מילה שלו מייצג ספרה של פאי,[1] למשל:
  • How I wish I could recollect pi easily today
  • How I want a drink, alcoholic of course, after the heavy lectures involving quantum mechanics!
  • Que j'aime a faire apprendre, un nombre utile aux sages. Immortel Archimede, artiste, ingenieur, qui de ton jugement peut priser la valeur?"

פיזיקה

תחבורה

 • אורות ניווט על ספינות מסודרים לפי החוק: "אדום זהו לב". הדבר מבוסס על השיוך המסורתי של הלב לחלק השמאלי של גוף האדם. הירוק נמצא בחלקו הימני של כלי שיט בהתאמה.

תקשורת

בשנת 1922 המציא זלמן כהן, מראשוני שירות הקשר בהגנה, שיטה לזכירת קידוד המורס(אנ') של האותיות העבריות. השיטה מתבססת על מילים או משפטים קצרים המתחילים באות אותה רוצים לקודד, שהיגויים מזכיר את קידוד המורס − חיריק מזכיר נקודה וקמץ או פתח מזכירים קו. להלן טבלה עבור המורס העברי:

אות קוד קיצור אות קוד קיצור
א · − אִמָּא ל · − · · לִבַּבְתִּנִי
ב − · · · בַּשְּׁלִי לִי מִיץ מ − − מַפָּ"ם
ג − − · גַּנָּבִים נ − · נָעִים
ד − · · דָלִיתִי ס − · − · סָבִי אָבִי
ה − − − הֲגָנָה ע · − − − עִיר הַנַּמָּל
ו · וִי פ · − − · פִּיל קַנָּדִי
ז − − · · זַמָּר לִירִי צ · − − צִיטָטָה
ח · · · · חִכִּיתִי לִי ק − − · − קַטָּרִינָה
ט · · − טִיףּ טִפָּה ר · − · רִנָתִי
י · · יִידִישׁ ש · · · שִׁירִי לִי
כ − · − כַּבִּירָה ת תָּו

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ איאן סטיוארט, תיבת האוצרות המתמטיים של פרופסור סטיוארט, כנרת זמורה-ביתן דביר, 2012, הפרק "איך לזכור מספר עגול", עמ' 54–56.
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0