מפלגת חץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חץ
Hetzparty.jpg
מנהיגים אברהם פורז
אפיון מפלגת מרכז חילונית נאו-ליברלית
כנסות הכנסת השש-עשרה
אותיות חץ
שיא כוחה 11 מנדטים (כסיעת פורשים)
נוצרה מתוך שינוי
מיקום במפה הפוליטית מרכז

מפלגת חץ היא מפלגה חילונית-ציונית שהוקמה על ידי חבר הכנסת אברהם פורז בסוף שנת 2006, יחד עם רוב חברי סיעת שינוי בכנסת שפרשו משינוי לאחר שפורז הפסיד את המקום השני ברשימת שינוי לכנסת ה-17 לרון לוינטל. בעקבות הפרישה, התפצלה סיעת שינוי ו-11 חברים עברו לסיעה החילונית.

היסטוריה

בסוף כהונת הכנסת ה-16, היו בסיעה החילונית 9 חברי כנסת: אברהם פורז, יוסף לפיד, רוני בריזון, פרופ' ויקטור בריילובסקי, אראלה גולן, רשף חן, אתי לבני, מלי פולישוק-בלוך ואילן שלגי. תחילה היו חברים בה גם חמי דורון ואליעזר זנדברג, אך הם התפצלו ממנה והקימו את סיעת הבית הלאומי, שאחר כך התמזגה אל תוך הליכוד. כתשתית חוקית לפעילותה, השתמשה חץ במפלגת המדף אזרח ומדינה של חבר הכנסת לשעבר אלכסנדר צינקר.

יוסף לפיד, שהחליט לפרוש מהפוליטיקה, היה ממוקם במקום האחרון הסמלי ברשימת חץ בבחירות לכנסת ה-17, תמך במפלגה, וקרא להצביע עבורה בתשדירי הבחירות. אולם בוחרי שינוי ב-2003, שלפי הסקרים עזבו ברובם את המפלגה עוד לפני הפילוג, לא בחרו במפלגה לאחר שבסקרים השונים המפלגה לא עברה את אחוז החסימה, ובבחירות עצמן נכשלו רשימות חץ ושינוי, והיו שתיהן רחוקות מאוד מלעבור את אחוז החסימה.

סמוך לבחירות לכנסת השמונה עשרה הודיעה המפלגה על ריצה משותפת עם מפלגת הירוקים, כששלגי ופורז הוצבו בחמישייה הראשונה של הרשימה, אך כעבור זמן קצר בוטל האיחוד וחץ החליטה שלא להתמודד בבחירות[1].

במשך שנים רבות לא נהגה הכנסת לדרוש חזרה את המקדמות שניתנו על חשבון מימון מפלגות לסיעות שהיו להם חברי כנסת בכנסת היוצאת, אך לא עברו את אחוז החסימה בבחירות. לקראת הבחירות לכנסת ה-17 הודיעה הכנסת על שינוי במדיניות ועל כוונה לגבות חזרה את הכספים, אולם ההודעה נמסרה באופן מינורי. לאחר הבחירות סירבה מפלגת חץ להשיב את הכספים בטענה שהחוק אינו ברור בנושא. בשנת 2011 קבע בית המשפט המחוזי בירושלים, בתביעה של הכנסת כנגד המפלגה, שעל המפלגה להשיב את כספי המקדמות, בגובה של קרוב ל-7 מיליון שקלים, שקבלה עבור הבחירות לכנסת ה-17[2]. בערעור לבית המשפט העליון נתקבלה העמדה העקרונית שעל מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה להחזיר את כספי המקדמות, אולם הוחלט על דרך הפשרה שבמקרה הנקודתי הזה יושבו רק 1.7 מיליון ש"ח, בעקבות השינוי במדיניות[3]. יתרת הכסף נשאר בידי המפלגה להמשך פעילותה הפוליטית, ויו"ר המפלגה, עו"ד אברהם פורז, הודיע כי בכוונת מפלגת "חץ" להתמודד בבחירות לכנסת ה-19, בעצמה או בשיתוף עם גוף פוליטי אחר. ב-27 בנובמבר 2012 הצהירה ציפי לבני כי תתמודד בבחירות לכנסת תוך שימוש במפלגת "חץ" כמפלגת מדף. חוץ הלוותה כספים להתנועה, שהוחזרו אחרי בחירת התנועה לכנסת והתנועה נרשמה בהמשך בנפרד כמפלגה. לקראת הבחירות המקומיות ב-2018 חבר פורז לרשימת חי המתמודדת בבחירות למועצת עיריית תל-אביב כשהוא משתמש בכספי חץ לקמפיין ומועמד במקום השני ברשימת חי.[4]

אידאולוגיית המפלגה

נציגי המפלגה בכנסת ומועמדיה בבחירות

ח"כים בסיעה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-16 (2003) 11 מנדטים: רוני בריזון, ויקטור בריילובסקי, אראלה גולן, חמי דורון, אליעזר זנדברג, רשף חן, אתי לבני, יוסף לפיד, מלי פולישוק-בלוך, אברהם פורז, אילן שלגי
  1. הסיעה נוצרה ב-26 בינואר 2006 עם פרישת חבריה משינוי והקמת "הסיעה החילונית".
  2. פרשו מהסיעה ב-5 בפברואר 2006 והקימו את סיעת הבית הלאומי. מאוחר יותר הצטרפו לליכוד.
מועמדי המפלגה לכנסת ה-17 (2006) אברהם פורז, רוני בריזון, אילן שלגי (רשימת מועמדים מלאה ראו כאן)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אפרת זמר, מפלגות הירוקים וחץ יפרקו את השותפות, באתר nrg‏, 29 בדצמבר 2008
  2. ^ נתנאל כ"ץ, ביהמ"ש: חץ תשיב מימון המפלגות למדינה, ערוץ 7, 18 בדצמבר 2011
    ת"א (ירושלים) 2583-08, פסק דין מ-29 בנובמבר 2011
  3. ^ ע"א 227/12 מפלגת חץ נ' הכנסת ואח', מיום 31.7.2012
  4. ^ צבי זרחיה, מיליון שקל מהכנסת בדרך לרשימה במועצת העיר ת"א, באתר כלכליסט, 4 ביולי 2018
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0