הציונות הדתית (סיעה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הציונות הדתית
סמליל הציונות הדתית
סמליל הציונות הדתית
מדינה ישראלישראל ישראל
שם רשמי הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ'
מייסד בצלאל סמוטריץ'
מנהיגים בצלאל סמוטריץ'
תקופת הפעילות 3 בפברואר 2021 – הווה (3 שנים ו־23 שבועות)
אפיון סיעת ימין דתית-לאומית
אידאולוגיות ציונות דתית
ארץ ישראל השלמה
החלת ריבונות ביהודה ושומרון (לכל הפחות בשטח C)
ריסון שיפוטי
שוק חופשי
כנסות 2425
ממשלות 37
אותיות ט
שיא כוחה 14 מנדטים (הכנסת ה-25)
שפל כוחה 6 מנדטים (הכנסת ה-24)
נוצרה מתוך האיחוד הלאומי-תקומה, עוצמה יהודית, נעם
מטה האורג 8 מודיעין
בית הדפוס 13 ירושלים
מיקום במפה הפוליטית ימין
צבעים רשמיים כחול, תכלת וירוק
נציגויות בפרלמנטים
הכנסת ה-25
7 / 120
zionutdatit.org.il

הציונות הדתית היא רשימה וסיעה ישראלית ימנית הדוגלת בציונות דתית וארץ ישראל השלמה. הציונות הדתית זהו מיתוגה החדש של מפלגת האיחוד הלאומי - תקומה, וכן רשימה משולבת של האיחוד הלאומי – תקומה (כיום מוכרת בשם הציונות הדתית), עוצמה יהודית ומפלגת נעם.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וארבע, "הציונות הדתית" נבחר כשם כולל לרשימה המאוחדת של המפלגות המזוהות עם הזרם הדתי לאומי. הרשימה נבחרה לכנסת, וכיהנה כסיעה מאוחדת של שלוש המפלגות. בראשה עמד יו"ר "האיחוד הלאומי", בצלאל סמוטריץ'. יו"ר "עוצמה יהודית", איתמר בן-גביר, הוצב במקום השלישי ויו"ר נעם, אבי מעוז, במקום השישי. הרשימה קיבלה בבחירות 6 מנדטים ונכנסה לכנסת ה-24.[1] מנדט אחד נוסף לה עם מעברו מהליכוד למפלגה של אופיר סופר, ששוריין על ידי יו"ר הליכוד בנימין נתניהו לאחר החיבור בין שלוש המפלגות.

לקראת הבחירות לכנסת העשרים וחמש הודיעו המפלגות נעם ו"עוצמה יהודית" על ריצה בנפרד. ב-26 באוגוסט 2022 נחתם הסכם בין בצלאל סמוטריץ' לאיתמר בן גביר, בתיווכו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, על ריצה משותפת. מפלגת נעם נכנסה לרשימה ביום הגשת הרשימות לכנסת, גם זאת בתיווכו של נתניהו.

היסטוריה

הבחירות לכנסת ה-24

סמליל הרשימה בבחירות לכנסת ה־24 בשנת 2021

הרשימה הוקמה ב-3 בפברואר 2021,[2] לאחר שבצלאל סמוטריץ' החליט שלא לרוץ במסגרת רשימת ימינה בראשות נפתלי בנט.

חבר הכנסת אופיר סופר, נציג האיחוד הלאומי, שוריין בידי יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו במקום ה-28 ברשימת הליכוד לכנסת.[3] הוא התמודד באופן פורמלי כנציג מפלגת המדף "עתיד אחד - עתיד טוב לישראל". נתניהו עשה זאת כתמריץ להסכמת האיחוד הלאומי לריצה המשותפת ולאחר הבחירות הוא הצטרף לסיעת האיחוד הלאומי.[4] בדומה לכך שוריין נציג הבית היהודי אלי בן דהן בליכוד בבחירות לכנסת העשרים ואחת.[5]

עד למועד הגשת הרשימות לכנסת נעשו ניסיונות לאיחוד הרשימה גם עם מפלגת הבית היהודי בראשות חגית משה, ברם הדבר לא עלה ובעקבות כך הוטחו האשמות הדדיות. הרב אלי סדן שהיה מעורב מטעם הבית היהודי בניסיון האחרון להשלמת המשא ומתן מתח ביקורת על סמוטריץ'.[6] סמוטריץ' טען בתגובה שמשה הציבה מכשולים בפני קיום פריימריז פתוחים שיאחדו את שתי המפלגות.[7]

ב-20 בפברואר 2021 פרסמה עוצמה יהודית סרטון תעמולה שבו נראים חברי מפלגות שמאל מתכתבים בנושאים רגישים שאינם תקינים פוליטית, הכוללים דמויות כמו אדולף היטלר וסמיר קונטאר.[8] סמוטריץ' גינה את הסרטון ואמר שהשואה היא מחוץ לתחום.[9]

הבחירות לכנסת ה-25

ב-30 במאי סמוטריץ' הכריז בכנס פעילים על יציאה למפקד שבסיומו יתקיימו בחירות מקדימות לראשות מפלגת הציונות הדתית ולנציגיה. עוצמה יהודית הביעה התנגדות למהלך, אך מאוחר יותר פתחו הן עוצמה יהודית והן נעם במפקדים במקביל למפקד הציונות הדתית. למפלגת הציונות הדתית התפקדו כ-25,000 איש. מפלגות עוצמה יהודית ונעם סירבו לחשוף את מספר מתפקדיהם.

שישה עשר מתמודדים הגישו מועמדות לרשימת המפלגה. לראשות המפלגה לא הגיש איש את מועמדותו מלבד היו"ר סמוטריץ', ובכך זכה לקדנציה נוספת.[10] בשל ההצבעה הדיגיטלית, דקות ספורות לאחר סגירת הקלפיות התפרסמו תוצאות הפריימריז, כאשר החכי"ם המכהנים מובילים[11]: במקום הראשון זכה חה"כ אופיר סופר, ולאחריו בהפרש של 20 קולות בלבד נבחרה חה"כ אורית סטרוק, במקום השלישי חה"כ שמחה רוטמן ובמקום הרביעי חה"כ מיכל וולדיגר. במקום החמישי זכה צבי סוכות, ולאחריו משה סולומון, הרב יצחק חי זאגא, ארנון סגל, נעמה זרביב, רחלי צינקין, מאיר סיידלר, יוסף שפייזר, הרב דוד פיין, אלירן יעיש, משה בהטה, משה רוט.[12] לרשימת המפלגה נוסף אוהד טל כשריון של יו"ר המפלגה. את זכותו לשריון נוסף ניצל סמוטריץ' כדי להקפיץ את משה סולומון אל המקום השביעי במפלגה, שהיה ל14 ברשימה המאוחדת.

ב-15 באוגוסט 2022, לקראת הבחירות לכנסת העשרים וחמש ולאחר כישלון המשא ומתן לריצה משותפת נוספת, הודיע איתמר בן גביר במסיבת עיתונאים ברמת גן כי מפלגתו "עוצמה יהודית" תתמודד עצמאית בבחירות.[13]. ב-26 באוגוסט, לאחר פגישה משותפת של סמוטריץ' בן גביר ונתניהו, הודיע בן גביר על ריצה משותפת עם סמוטריץ',[14] שם הרשימה שנקבע הוא "הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ ועוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר". למפלגת נעם הוצע המקום ה-11 ברשימה, ובנעם הודיעו על ריצה בנפרד, "בשל דחיקת הזהות היהודית למקום לא ריאלי".

ב-14 בספטמבר 2022, מפלגת נעם קיבלה שיבוץ במקום ה-11 ברשימה המאוחדת.

ברשימה הסופית, הציונות הדתית של סמוטריץ' קיבלה את המקומות 1,3,4,6,8,12,14 ברשימה המאוחדת. עוצמה יהודית של בן גביר את המקומות 2,5,7,9,10,13 ונעם את המקום ה-11 ללא מקום נוסף בליכוד.

בבחירות עצמן זכתה הרשימה ב-14 מנדטים, ונהייתה הסיעה השלישית בגודלה בכנסת.

ב-20 בנובמבר, 5 ימים בלבד אחרי השבעת הכנסת העשרים וחמש הסיעה התפצלה למרכיביה- עוצמה יהודית, נעם והאיחוד הלאומי-תקומה (שמרו על השם "הציונות הדתית").

עם הקמת ממשלת ישראל ה37 יושב ראש המפלגה בצלאל סמוטריץ מונה לתפקיד שר האוצר ושר במשרד הביטחון, אורית סטרוק לשרת ההתיישבות (עם הבטחה שישונה שם המשרד למשרד למשימות לאומיות), אופיר סופר לתפקיד שר העלייה והקליטה, מיכל וולדיגר לסגנית שר האוצר, יושב ראש הסיעה בכנסת שמחה רוטמן מונה לתפקיד יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ואוהד טל ליושב ראש הוועדה למיזמים ציבוריים.

במפלגת עוצמה יהודית מונה איתמר בן גביר לתפקיד השר לביטחון לאומי, יצחק וסרלאוף יושב ראש סיעת עוצמה יהודית בכנסת מונה לתפקיד שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, והרב עמיחי אליהו לתפקיד שר המורשת (שפוצל ממשרד ירושלים ומורשת). חברי המפלגה צביקה פוגל ולימור סון הר מלך מונו ליושבי ראש הוועדה לביטחון לאומי והוועדה לענייני הקרן לאזרחי ישראל בהתאמה.

יושב ראש מפלגת נעם אבי מעוז מונה לסגן שר במשרד רה"מ.

שם הרשימה

בבחירות לכנסת העשרים וארבע שימש הציונות הדתית כמיתוג כולל לרשימה משולבת של מפלגת הציונות הדתית, עוצמה יהודית ומפלגת נעם.

בבחירות לכנסת העשרים וחמש שם הרשימה הרשמי היה הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ ועוצמה יהודית בראשות איתמר בן גביר וצעד זה של הנכחת שתי המפלגות המרכזיות המרכיבות את הרשימה התגלם גם בכך ששתיהן ומפלגת נעם הפעילו קמפיינים נפרדים במערכת הבחירות כאשר כל אחת מהן מתמקדת בהבאת והמרצת בוחרים ממגזרים ותפיסות שונות.

נציגי הציונות הדתית בכנסת

כנסת מושבים חברי כנסת הערות
הכנסת ה-24 (2021)
7 / 120
הכנסת ה-25 (2022)
14 / 120
7 / 120


ח"כים במפלגה בכנסות שבהן פעלה
שלטי המפלגה בירושלים ביום הבוחר בתאריך 23 במרץ 2021
פתקה של המפלגה בבחירות לכנסת ה-24

תוצאות בחירות

בחירות ראשי הרשימה קולות % מושבים +/- קואליציה/אופוזיציה הערות
2021 בצלאל סמוטריץ' 225,641 5.12% (#9)
6 / 120
Increase 4 אופוזיציה לאחר הבחירות הצטרף אופיר סופר ששוריין בליכוד ומספר המושבים עלה ל-7 מנדטים
2022 בצלאל סמוטריץ ואיתמר בן גביר 516,470 10.84% (#3)
14 / 120
Increase 7 קואליציה עוצמה יהודית ומפלגת נעם התפצלו מהסיעה בתחילת הקדנציה

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הציונות הדתית בוויקישיתוף

סיעת הציונות הדתית בכנסת העשרים וארבע, באתר הכנסת

הערות שוליים

 1. ^ ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-24 | תוצאות ארציות, באתר votes24.bechirot.gov.il
 2. ^ מורן אזולאי, סיון חילאי, סמוטריץ' ובן גביר רצים יחד, סער הגיש את רשימתו, באתר ynet, 3 בפברואר 2021
 3. ^ חזקי ברוך, אופיר סופר שובץ במקום ה-28 בליכוד, באתר ערוץ 7, ‏5 בפברואר 2021
 4. ^ מורן אזולאי, שעות לסגירת הרשימות: גלית דיסטל-אטבריאן שוריינה במקום ה-10 בליכוד, באתר ynet, 4 בפברואר 2021
 5. ^ אמיר אטינגר, ‏כמו אלי בן דהן: הציונות הדתית תקבל שיריון בליכוד, באתר "סרוגים", 3 בפברואר 2021
 6. ^ אמיר אטינגר, ‏הרב אלי סדן: בצלאל טועה בכך שהוא יגדיר את עצמו כמנהיג הציונות הדתית, באתר "סרוגים", 10 בפברואר 2021
 7. ^ אמיר אטינגר, ‏לראשונה בראיון מקיף: ח"כ סמוטריץ' פותח הכל, באתר "סרוגים", 10 בפברואר 2021
 8. ^ מורן אזולאי, התעמולה והסערה: בנט לצד "תומכי היטלר", בסרטון של בן גביר, באתר ynet, 20 בפברואר 2021
 9. ^ הסרטון החדש של בן גביר: בנט יישב עם תומכי היטלר; סמוטריץ': חמור מאוד, באתר וואלה!‏, 20 בפברואר 2021
 10. ^ חזקי ברוך, 16 מועמדים בפריימריז של מפלגת הציונות הדתית, באתר ערוץ 7, ‏2022-08-04
 11. ^ חזקי ברוך, מפלגת הציונות הדתית: סופר במקום הראשון, אחריו סטרוק ורוטמן, באתר ערוץ 7, ‏2022-08-23
 12. ^ תוצאות הפריימריז בציונות הדתית - הרשימה המלאה, באתר ערוץ 7, ‏2022-08-23
 13. ^ יהודה שלזינגר, מתפצל מסמוטריץ': בן גביר הודיע על ריצה עצמאית, באתר ישראל היום, ‏15 באוגוסט 2022 עברית)
 14. ^ מערכת כיכר השבת, אחרי פגישה עם נתניהו: סמוטריץ' ובן גביר הודיעו: "אנחנו רצים יחד", באתר כיכר השבת, ‏26 באוגוסט 2022
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0