יש עתיד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יש עתיד
YeshAtidLogo.svg
אידאולוגיות ליברליזם
חופש מדת
מדינת רווחה
הפרדת דת ומדינה
הדרך השלישית
שתי מדינות לשני עמים
אפיון מפלגת מרכז ליברלית
כנסות 1923
אותיות פה
ממשלות 33
מטה יגאל אלון 157, תל אביב
מנהיגים יאיר לפיד
מייסד יאיר לפיד
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיא כוחה 19 מנדטים (2013)
שפל כוחה 11 מנדטים (2015)
נוצרה מתוך נוצרה כמפלגה עצמאית
תאריך ייסוד 2012
רשימה פוליטית כחול לבן (2019-2020)
יש עתיד – תל"ם (2020-)
מיקום במפה הפוליטית מרכז
נציגים בכנסת
13 / 120
צבעים רשמיים כחול
yeshatid.org.il

יש עתיד, או בשמה המלא: "יש עתיד – בראשות יאיר לפיד", היא מפלגה ישראלית בעלת אידאולוגיה מרכזית, ציונית ליברלית. הוקמה בשנת 2012 על ידי העיתונאי יאיר לפיד.

המפלגה התמודדה לראשונה בבחירות לכנסת התשע עשרה, וזכתה להישג בולט של 19 מנדטים והייתה למפלגה השנייה בגודלה בכנסת. לאחר כשנתיים, בבחירות לכנסת העשרים נחלשה המפלגה ל-11 מנדטים והייתה למפלגה הרביעית בגודלה בכנסת. מאז הבחירות לכנסת העשרים ואחת היא התמודדה כחלק מרשימה משותפת בשם "כחול לבן", יחד עם המפלגות חוסן לישראל ותל"ם בראשות בני גנץ ובוגי יעלון בהתאמה. במרץ 2020 התפצלה "כחול לבן", ו"יש עתיד" נותרה יחד עם "תל"ם", בסיעה בשם יש עתיד – תל"ם.

הקמה

המפלגה הוקמה בשנת 2012, לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה. בינואר אותה שנה, הודיע מייסד המפלגה, יאיר לפיד, על עזיבתו את חברת החדשות של ערוץ 2 ועל כניסתו לפוליטיקה לקראת הבחירות הקרובות[1]. על ההחלטה הכריז בד בבד עם קידום בכנסת של הצעת חוק הקובעת תקופת צינון לעיתונאים העוברים לפוליטיקה[2]. לפיד הכריז שמפלגתו תדאג למעמד הביניים, תפעל לשינוי שיטת הממשל, לקידום השוויון בנטל, שינוי תוכנית בחינות הבגרות ומתן תמריצים כדי לסייע למצוקת הדיור[3].

ב-29 באפריל 2012 רשם לפיד את מפלגתו ברשם המפלגות בשם "יש עתיד - בראשות יאיר לפיד"[4]. ב-1 במאי נערך הכנס הראשון של המפלגה, שבו הציג את עיקרי מצע המפלגה. לפי תקנון המפלגה, יושב הראש יבחר על ידי ועידת המפלגה, גוף שבמועד היווסדה כלל רבים מבני משפחתו וחבריו של לפיד[5], וכהונתו של היו"ר הראשון מובטחת עד תום תקופת כהונתה של הכנסת העשרים[5] - מועד שבהמשך עודכן לעד תום כהונתה של הכנסת העשרים ואחת[6], לעד לתום כהונתה של הכנסת העשרים ושתיים[7], ואז היישר לעד תום כהונתה של הכנסת העשרים וחמש[8]. יושב הראש יקבע את רשימת מועמדיה לכנסת, הוא שיחליט בסוגיות פוליטיות ומנהליות שונות, לרבות בחירת צירים חדשים לוועידת המפלגה[9].

לפיד הכריז שברשימת "יש עתיד" לא יופיעו פוליטיקאים מכהנים.

בבחירות לכנסת ה-19 זכתה המפלגה להישג בולט של 19 מנדטים, שהפך אותה למפלגה השנייה בגודלה בכנסת ה-19 לאחר הליכוד - ישראל ביתנו. במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, המפלגה זכתה ב-5 תפקידי שרים בממשלת ישראל ה-33: יאיר לפיד (שר האוצר), שי פירון (שר החינוך), יעל גרמן (שרת הבריאות), מאיר כהן (שר הרווחה והשירותים החברתיים) ויעקב פרי (שר המדע, הטכנולוגיה והחלל).

מצע

מצעה של "יש עתיד" מתמקד בשינוי סדרי העדיפויות במדינה עם שימת דגש על החיים האזרחיים ושיפור מצבו של מעמד הביניים. המפלגה מציעה להקים "מועצה לאומית לחינוך" ולגבש סל חינוך אישי לכל תלמיד. כמו כן היא מציעה תוכנית לבנייה כוללת של 150,000 יחידות דיור בתקופה של 10 שנים, במימון הגופים המוסדיים וקרקע ממשלתית שתוקצה לבנייה להשכרה לטווח ארוך, ללא תשלום. כמו כן העלתה מספר הצעות לעידוד העסקים הקטנים, ובהן הענקת ערבות אשראי לעסקים עצמם ולא לבנקים, קידום הרפורמה בנושא רישוי עסקים, וקביעה כי אובדן הזכאות להבטחת הכנסה לא יהיה מיידי[10].

"יש עתיד" קוראת למאבק בשחיתות הציבורית, לביצור שלטון החוק ושמירה על מעמדו של בג"ץ. המפלגה דוגלת בקידום חוקה לישראל ומציעה שינויים בשיטת הממשל, ובהם העלאת אחוז החסימה ל-6%, וכמו כן לא ניתן יהיה להפיל את הממשלה אלא בהצעת אי-אמון קונסטרוקטיבית וברוב של 70 חברי כנסת. היא דוגלת בשוויון בגיוס לצה"ל, ולפי מצעה בתוך חמש שנים כל יהודי בגיל הגיוס יהפוך לחייל בצה"ל, או לחלופין יצטרף למערך שירות אזרחי שימשך שנתיים עד שלוש שנים[11]. בנושא המדיני, יש עתיד תומכת בקידום המשא ומתן עם הפלסטינים, תוך שמירה על גושי ההתנחלויות ועל ריבונות ישראלית בירושלים המאוחדת[12].

הכנסת ה-19

לראש הסיעה בכנסת ה-19 נבחר ח"כ עופר שלח. הסיעה הצטרפה לממשלת ישראל השלושים ושלוש בראשות בנימין נתניהו, לאחר משא ומתן קואליציוני שכלל תיאום עמדות בינה לבין מפלגת הבית היהודי.

בהסכם קואליציוני מול הליכוד ביתנו נקבע שמהסיעה ימונו 5 שרים: יאיר לפיד, שי פירון, יעקב פרי, יעל גרמן ומאיר כהן, וסגן שר אחד, מיקי לוי. עוד נקבע שתוקם ועדה ממשלתית בראשות נציג המפלגה שתעביר את "חוק השויון בנטל", תיקבע תוכנית לימודי ליבה לכלל ילדי ישראל, תבוטל התמיכה במוסדות תורניים בגין לימודי "תלמידי חו"ל", "מיצוי כושר ההשתכרות" יחליף את "ותק הנישואים" כקריטריון לזכאות לדיור במתכונת "מחיר למשתכן", הפלת הממשלה תחייב הצבעת אמון של 65 חברי כנסת בממשלה חדשה, אחוז החסימה יועלה ל-4%, תידרש תמיכה של 61 חברי כנסת לחוקים שעלותם התקציבית מעל 50 מיליון ש"ח, תקודם תוכנית מפלגת "יש עתיד" למען עסקים קטנים וימנע צירוף מפלגות נוספות לקואליציה ללא הסכמת כל המפלגות הקיימות[13].

בתחילת דצמבר 2014 פיטר ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו מממשלתו את שר האוצר, יאיר לפיד. בתגובה התפטרו שאר שרי מפלגת יש עתיד: שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן ויעקב פרי. צעדים אלה באו לאחר תקופה של מערכת יחסים עכורה בין המפלגות המרכיבות את הקואליציה, וחילוקי דעות חריפים בין נתניהו ללפיד. המצב החדש של ממשלת מיעוט הוביל להכרזה על פיזור הכנסת והקדמת הבחירות.

הכנסת ה-20

בכנסת ה-20 ירד כוחה ל-11 חברי כנסת[14] והמפלגה נשארה באופוזיציה.

במאי 2017 הוטלו על מפלגת יש עתיד, על עמותת "מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל" ועל יו"ר העמותה, חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל קנסות בסכום כולל של 55 אלף שקלים. הקנסות הוטלו על ידי משרד המשפטים לאחר שאביטל העבירה ליו"ר מטה המפלגה קבצים ובהם מידע אישי על ניצולי השואה לפי בקשתו. מידע אשר נאגר בעמותה ללא שנרשם כמחויב בחוק. יש עתיד נקנסה בגין פגיעה בפרטיות הניצולים ועל ביצוע הדיוור הישיר לניצולים, ללא פירוט הפרטים המחויבים בחוק[15].

הכנסת ה-21

לקראת הבחירות לכנסת העשרים ואחת הצטרפו למפלגה מועמדים חדשים ביניהם אנשי כוחות הביטחון לשעבר כמו רם בן ברק, יואב סגלוביץ' ואורנה ברביבאי[16][17][18], ואנשי חינוך כמו תהלה פרידמן ומשה טור-פז (קינלי)[19].

במקביל עזב את המפלגה חיים ילין, שכיהן בכנסת העשרים כח"כ מטעם המפלגה, לאחר ששובץ במקום לא ריאלי ברשימה, והייתה שמועה שגם חברת הכנסת בכנסת העשרים מיש עתיד, עליזה לביא, תפרוש גם היא[20][21].

ב-8 בינואר 2019 התקיים כנס לפתיחת קמפיין הבחירות של המפלגה באולם "מופת" שבראשון לציון, בה הוצגה סיסמת המפלגה "באנו לשנות".

ב-21 בפברואר 2019 הקימה יש עתיד, יחד עם מפלגות חוסן לישראל ותל״ם של בני גנץ ומשה יעלון, שהתאחדו קודם לכן, רשימה משותפת בשם כחול לבן, אליה הצטרף גם הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי שצורף לחוסן לישראל. לפי הסכם האיחוד, תתקיים רוטציה בראשות הרשימה בין יו"ר חוסן לישראל בני גנץ שיכהן שנתיים וחצי בתפקיד לבין יו"ר יש עתיד שיכהן בתפקיד בשנתיים הנותרות.[22]

בבחירות קיבלה הרשימה כולה 35 מנדטים, בהם נכנסו לכנסת העשרים ואחת 15 נציגי יש עתיד. בין 15 חברי הכנסת העשרים ואחת מטעם יש עתיד יש 5 חברי כנסת חדשים בכהונתם הראשונה, וביניהם יו"ר מטה הצעירים של יש עתיד יוראי להב-הרצנו שהוא גם חבר הכנסת הצעיר ביותר בכנסת זו.[23]

הכנסת ה-22

בכנסת ה-22 הכניסה יש עתיד 13 חברי כנסת, 2 פחות מהבחירות הקודמות. לעומתם חוסן לישראל ותל"ם הכניסו מספר שווה של חברים לכנסת. עם זאת לאחר התפטרותו של גדי יברקן נכנס יוראי להב-הרצנו מהמפלגה, לאחר שעידן רול, בעצמו פעיל יש עתיד, ויתר על מקומו בכנסת.


הכנסת ה-23

בכנסת ה-23 שוב הכניסה יש עתיד 13 חברי כנסת. ב-29 במרץ 2020 התפצלה סיעת כחול לבן על רקע המחלוקת סביב ההצטרפות לממשלת ישראל השלושים וחמש[24]. אל יש עתיד הצטרפו 3 חברי כנסת ממפלגת תל"ם לצורך הקמת סיעת יש עתיד – תל"ם, הסיעה השנייה בגודלה בכנסת. ב-19 ביוני 2020 בעקבות התפטרותם של חילי טרופר ומיכאל ביטון מסיעת כחול לבן מהכנסת במסגרת החוק הנורווגי, הושבעו יוראי להב-הרצנו ותהלה פרידמן, אך במסגרת חלון המעברים תהלה פרידמן בחרה להצטרף לסיעת כחול לבן, לאחר שעזבה את מפלגת יש עתיד עוד קודם לכן, על רקע סירובה להצטרף לממשלת האחדות[25].

ב-2 בספטמבר 2020 קרא עופר שלח לקיים פריימריז לראשות המפלגה והודיע על רצונו להתמודד בהם מול לפיד.

נבחרי יש עתיד בכנסת

ח"כים במפלגה בכנסות שבהן פעלה
כנסת חברי כנסת הערות
הכנסת ה-19 (2013) 19 מנדטים: יאיר לפיד, שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן, יעקב פרי, עפר שלח, עליזה לביא, יואל רזבוזוב, עדי קול, קארין אלהרר, מיקי לוי, שמעון סולומון, רות קלדרון, פנינה תמנו-שטה, רינה פרנקל, יפעת קריב, דב ליפמן, בועז טופורובסקי, רונן הופמן רשימת מועמדי "יש עתיד בראשות יאיר לפיד" לכנסת ה-19, באתר ועדת הבחירות המרכזית
הכנסת ה-20 (2015) 11 מנדטים: יאיר לפיד, שי פירון, יעל גרמן, מאיר כהן, יעקב פרי, עפר שלח, חיים ילין, יואל רזבוזוב, קארין אלהרר, עליזה לביא, מיקי לוי, אלעזר שטרן, פנינה תמנו-שטה
הכנסת ה-21 (2019)

במסגרת כחול לבן

15 מנדטים (מתוך 35 לרשימה כולה): יאיר לפיד, מאיר כהן, עפר שלח, אורנה ברביבאי, יעל גרמן, קארין אלהרר, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, מיקי לוי, פנינה תמנו-שטה, רם בן ברק, יואב סגלוביץ', בועז טופורובסקי, עידן רול, יוראי להב-הרצנו מועמדים בולטים שלא נכנסו לכנסת: עליזה לביא, זהורית שורק, תהלה פרידמן.
הכנסת ה-22 (2019)

במסגרת כחול לבן

13 מנדטים (מתוך 33 לרשימה כולה): יאיר לפיד, מאיר כהן, עפר שלח, אורנה ברביבאי, יעל גרמן, קארין אלהרר, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, מיקי לוי, פנינה תמנו-שטה, רם בן ברק, יואב סגלוביץ', בועז טופורובסקי, יוראי להב-הרצנו[26]
הכנסת ה-23 (2020)

במסגרת כחול לבן

13 מנדטים (מתוך 33 לרשימה כולה): יאיר לפיד, מאיר כהן, עפר שלח, אורנה ברביבאי, קארין אלהרר, יואל רזבוזוב, אלעזר שטרן, מיקי לוי, פנינה תמנו-שטה[27][26], רם בן ברק, יואב סגלוביץ', בועז טופורובסקי, עידן רול, ר'דיר מריח[28][27]

נוער יש עתיד

נוער יש עתיד הוא ארגון נוער השייך למפלגת יש עתיד בראשות יאיר לפיד.

הארגון קם בשנת 2014, בתמיכת מטה הצעירים של המפלגה, ונכון ל-2015 מונה כ-18 מטות מקומיים, בין היתר בתל אביב-יפו, ירושלים, נס ציונה, באר שבע, רמת הגולן, חיפה וגדרה.

פעילות הארגון

הנהגת הנוער, היא הגוף שמוביל את הארגון, ולעיתים מקבל את ההחלטות בשם בני הנוער. ההנהגה כוללת בתוכה את כל בעלי התפקידים בנוער יש עתיד, כולל ראשי המטות המקומיים. בראש ההנהגה עומד יו"ר נוער יש עתיד.

לצד יושב הראש ישנו מזכיר כללי אשר אחראי על הקשר עם הפעילים, ועל תיעוד, רישום, ריכוז והפצה של פרוטוקולים וישיבות.

אחת לחודש מתכנס פורום הנוער הארצי, שבו כל בני הנוער החברים בנוער יש עתיד[דרושה הבהרה]. בכינוס מתקיימות סדנאות, עדכונים והדרכה בדבר קמפיינים בתחומים שונים. הארגון מכשיר את בני הנוער החברים בו, להתמודד עם סיטואציות פוליטיות וחברתיות[דרושה הבהרה] תוך קיום הרצאות, סדנאות, סמינרים וימי העשרה.

צעירי יש עתיד

צעירי 'יש עתיד' מורכבת מסיירות בערים שונות בארץ ובתאים באוניברסיטאות והמכללות. הללו פועלים בהתנדבות בשטח כדי לפרסם את מצע יש עתיד ואת פועלה בכנסת ובממשלה. כמו כן, ה"סיירות" של צעירי יש עתיד פועלים לצורך גיוס פעילים ומצביעים למפלגה.

ראש מטה הצעירים של "יש עתיד", יוראי להב הרצנו, נבחר לכנסת ה-21 כשהוא במקום ה-35 ברשימת כחול לבן.

עם מיזוגה של יש עתיד לרשימת כחול לבן, שונה שמם של צעירי יש עתיד לצעירי כחול לבן, כאשר בראש המטה עומד תומר וינר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. עמית סגל, ‏יאיר לפיד מצטרף לפוליטיקה, באתר ‏מאקו‏‏, ‏8 בינואר 2012‏
 2. מורן אזולאי, לפיד רץ, הקואליציה מקפיאה את "חוק הצינון", באתר ynet, 10 בינואר 2012
 3. לילך ויסמן, ‏תוכנית לפיד: 150 אלף דירות להשכרה - במימון המוסדיים, באתר גלובס, 12 ביוני 2012
 4. יאיר לפיד הגיש לרשם העמותות את השם החדש של מפלגתו - "יש עתיד", באתר וואלה!, 29 באפריל 2012
 5. 5.0 5.1 עמית סגל, ‏תקנון "יש עתיד": לפיד לא יודח עד 2020, באתר ‏מאקו(הקישור אינו פעיל, 25.12.2019)
 6. לפי תקנון המפלגה (סעיף 56), כפי שהוצג באתר המפלגה בדצמבר 2015
 7. לפי תקנון המפלגה (סעיף 56), כפי שהוא מוצג באתר המפלגה ביולי 2017
 8. אריק בנדר, ‏יש עתיד: כהונתו של לפיד הוארכה עד הבחירות לכנסת ה-26 בעקבות המצב הפוליטי, באתר מעריב השבוע
 9. תקנון המפלגה, סעיף 38(הקישור אינו פעיל, 25.12.2019)
 10. מיקי פלד, יאיר לפיד: "הצמיחה לא תבוא מהוועדים הגדולים, אלא מהנגר באופקים ומנהג מונית בחדרה", באתר כלכליסט, 11 בספטמבר 2012
 11. לפי תוכנית הגיוס באתר המפלגה(הקישור אינו פעיל, 25.12.2019)
 12. לפי המצע המדיני ביטחוני באתר המפלגה(הקישור אינו פעיל, 25.12.2019)
 13. ההסכם הקואליציוני עם מפלגת יש עתיד באתר כלכליסט
 14. דניאל רוט, ‏בחירות 2015 // ביש עתיד ציפו ליותר: "גם אופוזציה היא אופציה", באתר ישראל היום, 18 במרץ 2015
 15. חדשות 2, ‏"יש עתיד" קיבלה פרטי ניצולי שואה בניגוד לחוק, באתר ‏מאקו‏‏, ‏3 במאי 2017‏
 16. טל שלו ויקי אדמקר‏, פרסום ראשון: המשנה לראש המוסד לשעבר רם בן ברק הצטרף ליש עתיד, באתר וואלה! NEWS‏, 15 בינואר 2018
 17. איתי בלומנטל ומורן אזולאי, סגלוביץ' מצטרף ליש עתיד. לפיד: חלק ממהלך נגד הפוליטיקה הישנה, באתר ynet, 29 במאי 2016
 18. טל שניידר, ‏האלופה במיל' אורנה ברביבאי הצטרפה למפלגת יש עתיד, באתר גלובס, 1 בינואר 2019
 19. עמר כהן, ‏על תורה, עבודה וואקום פוליטי, באתר דבר העובדים בארץ ישראל, 28.09.2018
 20. ילין נגד לפיד: "בעט אותי החוצה", Mako‏, 14 בפברואר 2019
 21. מכה ללפיד: עליזה לביא פרשה ממפלגת יש עתיד, סרוגים, 15 בפברואר 2019
 22. גנץ ולפיד הודיעו על איחוד ורוטציה, אשכנזי מצטרף, ynet, ‏2019-02-21 (בעברית)
 23. חדשים וחוזרים: כל הפנים והשמות של חברי הכנסת ה־21, www.maariv.co.il
 24. יהונתן ליסאושר פיצול יש עתיד ותל"ם מכחול לבן; הנדל והאוזר הקימו סיעה עצמאית, באתר הארץ, 29 במרץ 2020
 25. שירית אביטן כהן, ‏על המתקפות, הריבונות וגנץ: הח"כיות של כחול לבן מדברות, בעיתון מקור ראשון, 25 ביוני 2020
 26. נכנס לכנסת בעקבות התפטרות גדי יברקן נציג תל"ם מהכנסת, ולאחר שעידן רול וויתר על מקומו.
 27. ב-29 במרץ 2020 תמנו-שטה עזבה את יש עתיד ועברה לחוסן לישראל
 28. על רקע המחלוקת סביב הכניסה לממשלת ישראל השלושים וחמש, עזבה מריח את חוסן לישראל והצטרפה ליש עתיד


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0