משפחת ג'ונבלאט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: הגהה, ניסוח לא ברור בפסקה השנייה.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית.

משפחת ג'ונבלאט (לעיתים ג'ומבלאט; בערבית: جنبلاط או جمبلاط; תעתיק מדויק: ג'נבלאט או ג'מבלאט; במקור מכורדית: ג'אנבולאד, Janboulad) היא משפחה דרוזית רבת השפעה שהתיישבה בהרי הלבנון בסביבות המאות ה-15 וה-16, כתוצאה מרדיפות השלטון העותמ'אני.

וליד ג'ונבלאט טוען כי משפחתו מקורבת למשפחת ג'אנבולאד (Janboulad) הכורדית, שאחד מבניה היה ג'אנבולאד איבן קאסם אל-קירדי אל-קאיסרי, אשר נודע בכינוי איבן ערבו (1530 - 1580), מושל חלב. על פי המסורת, משפחת ג'ונבלאט היא מנהיגתם של הקייסים הערבים שנלחמו נגד הימנים הדרוזים בקרב המר בעין דרעא ב-1711.

בן המשפחה כמאל ג'ונבלאט, היה דמות פוליטית, תרבותית ופילוסופית בולטת במזרח התיכון, חוסל בשנת 1977, כנראה בידי סוכנים סורים, בהרי הלבנון. מספרים שעל קיר חדר השינה שלו היו תלויות תמונות של אותו האיש ושל מהטמה גנדי. הוא היה דמות מרדנית ולמרות השתייכותו למשפחה אריסטוקרטית, הוא העדיף חיים פשוטים ודחה את חיי העושר שמנהיגים פוליטיים אחרים אימצו לעצמם באותה תקופה. כמאל ג'ונבלאט היה משכיל מאוד ובייחוד התעניין בפילוסופיה של המזרח הרחוק. הוא כתב ספרים רבים, בנושאים מגוונים החל מפילוסופיה ורוחניות, מיקרוביולוגיה ועוד'. עדויות מספרות כי הוא ערך מדיטציות לעיתים קרובות. אביו של כמאל, פואד ג'ונבלאט, נרצח גם כן, ב-6 באוגוסט 1921.

כיום, בנו של כמאל, וליד ג'ונבלאט הוא אחד מהמנהיגים המקומיים של הדרוזים, שמהווים עדה דתית בולטת במזרח התיכון. בנו, תימור צפוי לרשת את מקומו בזירה הפוליטית של לבנון בעתיד. לאחר חיסול ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק חרירי, וליד ג'ונבלאט שלח את ילדיו לחיות בצרפת על מנת להגן עליהם.

ישנם דמויות חשובות רבות במשפחה, שמילאו תפקידים מרכזיים בהיסטוריה של לבנון. נזירה ג'ונבלאט, אמו של כמאל, מילאה תפקיד חשוב בהישרדות השושלת, בתקופה בה היה זה קשה לנשים למלא תפקיד פוליטי. לפני כן, השייח' בשיר ג'ונבלאט נרצח, בתקופה של עימותים עם באשיר השני. בנוסף, חאלד ג'ונבלאט, בן דוד רחוק של וליד ג'ונבלאט, החזיק בתפקיד שר האוצר והיה פוליטיקאי בולט בלבנון במשך שנים רבות עד למותו בשנת 1993.

מבני המשפחה:

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0