נחל סוסי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
נוף נחל סוסי בהדום השומרון ממע' לגדר ההפרדה

נחל סוסי הוא נחל אכזב במערב השומרון ויובל של נחל רבה, הנחל הוא חלק מאגן הניקוז של הירקון, תחילתו במקביל לכביש חוצה שומרון מז' לאזור התעשייה ברקן וסופו עם פגישתו עם נחל רבה ביער ראש העין.

מקור השם הוא בשמו הערבי של חלקו העליון של הנחל ואדי סוסיה על שם ח'רבת סוסיה שמעליו.

מהלך הנחל

תחילתו של הנחל מדרום לכפר חרס וממזרח לאזור התעשייה ברקן, בקטע זה עובר כביש 5 (חוצה שומרון) בגיא שנוצר על ידי הנחל.
באזור ברוכין פונה הנחל לכיוון דרום מזרח מצפון לכביש 446 והישובים ברוכין, עלי זהב, דיר בלוט ורפת בנויים על גדותיו, בקטע זה עובר הנחל בינות כרמי זיתים.
מזרחית לדיר בלוט חוצה את הנחל גדר ההפרדה, לאחר חציית גדר ההפרדה ממשיך הנחל בגבעות הדום השומרון ובנוף של בתה עשבונית עד לראש העין, מזרחית לראש העין משנה הנחל את כיוונו מדרום לצפון ונשפך לנחל רבה, קטע זה הוסדר ומהווה תעלת ניקוז במקביל לכביש המחבר את השכונות החדשות של ראש העין לכביש 5.

חי וצומח

ממזרח לגדר ההפרדה עובר הנחל בנוף מעובד של כרמי זיתים, ממערב לגדר ההפרדה עובר הנחל בבתה עשבונית שגדלים בה גאופיטים רבים, שיחי אוג קוצני ושיחי אשחר המגיעים בה לגודל של עץ קטן ויוצרים נוף של יער פארק הייחודי להדום השומרון,
במצוקים שמתחת לחירבת אום אל חמם חיים שפני סלע ומאז בניית גדר ההפרדה התרבו באזור הצבאים, באביב ניתן לעיתים לשמוע באזור קוקיות.

ארכאולוגיה

בכול אזור הנחל קיימים שרידים רבים לחוות וישובים בעיקר מהתקופה הפרסית, ההלניסטית והביזנטית אך גם מתקופות אחרות שהתבססו על גידול כרמי זיתים ומרובים בהם בתי הבד ובורות המים[1]. שרידים יפים במיוחד השתמרו בדיר סמען צפונית לפדואל ובחורבת כספה וחרבת אום אל חמם מזרחית לראש העין.

מהתקופה העות'מאנית קיימים בגדות הנחל משרפות סיד.

חשיבות אקולוגית

נחל סוסי מהווה מסדרון אקולוגי שגם יונקים וזוחלים גדולים יחסית יכולים לנוע לאורכו מהרי השומרון למישור החוף, במקביל הוא חלק מהמסדרון האקולוגי הנקרא ציר הגבעות המחבר את האזורים הים תיכוניים במערב ארץ ישראל.

יער הפארק שיוצר האשחר במורדות השומרון מהווה יחידת נוף ייחודית.

שיחי האוג קוצני נפוצים בספר מדבריות יהודה והשומרון ומציאותם במערב השומרון חריגה, בעבר הייתה כוונה להכריז על מערב הנחל כשמורת טבע לצורך הגנה על אזור תפוצה זה, הכוונה בוטלה ובמקומה מתוכננת הכרזת שמורת אוג קוצני באזור נירית-ירחיב.

מסלולי טיול ודרכי גישה לנחל

ממחלף שער השומרון (אורנית) ניתן להגיע לדרך עפר המתמשכת לאורך הנחל עד לגדר ההפרדה.

לחלקו העליון של הנחל ניתן להגיע מכביש 5 ומדרכי עפר המסתעפות מכביש 446, הטיול בקטע זה הוא בהתאם להוראות הטיול בשטחי יו"ש.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ Israel Antiquities Authority, www.hadashot-esi.org.il
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0