פסקי תשובות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פסקי תשובות
פסקי תשובות.jpg
מידע כללי
מאת הרב שמחה בן ציון אייזיק רבינוביץ
סוגה חיבור הלכתי
הוצאה
תאריך הוצאה 1991-2011
מהדורות נוספות
תאריך מהדורה ראשונה ירושלים
מספר כרכים 6

פסקי תשובות היא סדרה נפוצה של ספרי הלכה, בהם אסופת פסקים מעשיים מספרי הפוסקים וספרי שו"ת, בעיקר אלה המכונים 'פוסקי זמננו'. הסדרה נכתבה על ידי הרב שמחה בן ציון אייזיק רבינוביץ, רב קהילת משכנות יעקב בשכונת רמת שלמה בירושלים, נכדו של רבי יחיאל יהושע רבינוביץאדמו"ר מביאלא) וחתנו של חבר הכנסת לשעבר שמואל הלפרט.

מבנה הספר

הסדרה מונה שישה כרכים, מקבילים לחלקי הספר משנה ברורה של רבי ישראל מאיר הכהן בעל החפץ חיים, על חלק אורח חיים של השולחן ערוך, על החלק השלישי העוסק בהלכות שבת יצאו שני חלקים האחד מסימן רמ"ב עד סימן ש' והשני מסימן ש"א עד סימן שמ"ד.

הספר, על אף שנכתב על סדר ה'משנה ברורה', לא נועד לבאר רק את דעתו, אלא אף את דעתם של פוסקים נוספים, כמו בעל התניא, אשר קהלים רבים פוסקים על פיהם. כחסיד, מדגיש המחבר גם את מנהגי החסידות והוא מביא למנהגים אלה מקורות בספרות ההלכה או הקבלה. הסדרה עוסקת גם בעמדת ההלכה בשאלות טכנולוגיות שנתחדשו בעשרות השנים האחרונות.

הסדרה קיבלה הסכמות מהרבנים רבי משה אריה פריינד, רבי שמואל הלוי וואזנר, רבי משה הלברשטאם, רבי נסים קרליץ, הרב יצחק טוביה וייס ועוד.

ספרים נוספים בעקבות הספר פסקי תשובות

לאחר הופעת הסדרה 'פסקי תשובות' היא הפכה לפופולרית בקרב הפוסקים ותלמידי חכמים, ואחריה החלו מכונים שונים[1] להוציא מהדורות חדשות של משנה ברורה עם הערות בשולי הדף מפוסקי זמננו.

פסקים ותשובות על יורה דעה

כהשלמה לסדרת "פסקי תשובות" הוציא חתנו של הרב רבינוביץ, הרב אהרן אריה כ"ץ, מו"ץ בשכונת רמת שלמה בירושלים, ספר בשם פסקים ותשובות (במתכונת דומה לפסקי תשובות) על שולחן ערוך יורה דעה.

החלק הראשון יצא בשנת תשע"ז על הלכות כיבוד הורים, כבוד תלמידי חכמים, הלכות צדקה והלכות מילה. בהקדמה שכתב הרב רבינוביץ לספר זה, אישר שהדברים נכתבו בהסכמתו. בשנת תשפ"א יצא לאור חלק שני על יורה דעה מסימן פ"ז עד סימן קכ"ב, וכלול בתוכו הלכות בשר בחלב, תערובות, בישולי עכו"ם, חלב נכרי, עניני סכנה, טבילת כלים, הגעלת כלים.

הסדרה קיבלה הסכמות מהרבנים: רבי משה שטרנבוך, רבי יצחק טוביה וייס, רבי יחזקאל ראטה, רבי עזריאל אויערבאך, רבי שבח צבי רוזנבלט, רבי יעקב הלל, רבי נפתלי נוסבוים, רבי משה שאול קליין ועוד.

ליקוטים מהספר

חלק נוסף בסדרה הוא הספר קיצור שולחן ערוך עם ליקוטי פסקי תשובות, נערך על ידי בנו של הרב רבינוביץ, הרב יחיאל יהושע, רב בשכונת רמת בית שמש ג'2 בבית שמש, הכולל הערות קצרות על סדר הקיצור שולחן ערוך, ומיוסד על הספרים "פסקי תשובות" ו"פסקים ותשובות". עד כה (חשון תשפ"א) יצאו שני חלקים, כאשר החלק השלישי עדיין בעריכה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

First page of the first tractate of the Talmud (Daf Beis of Maseches Brachos).jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא הלכה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0