פתק הצבעה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פתק הצבעה הוא כלי המשמש לתיעוד בחירתם של מצביעים בהצבעה.

כל מצביע משתמש בפתק הצבעה אחד כדי להביע את בחירתו. הפתק עשוי להיות פיסת נייר בה רושם כל מצביע את בחירתו. בבחירות רשמיות של המדינה או הרשות המקומית משתמשים בפתקי הצבעה עליהם הודפסו מראש שמות המועמדים לבחירה, במטרה לשמור על חשאיות ההצבעה וכשרותה. המצביעים בוחרים פתק אחד ומטילים אותו לתוך תיבת קלפי בעמדת הקלפי המקומית.

סוג פתק ההצבעה תלוי בשיטת הבחירות הנהוגה בבחירות בכל מדינה. פתק ההצבעה עשוי להיות פתק דירוג, בו מופיעה רשימה של המועמדים וכל בוחר מדרג אותם לפי סדר עדיפות, מהגבוה לנמוך. הפתק עשוי לכלול רשימה פתוחה או סגורה של מפלגות או מועמדים, מתוכה ניתן לסמן מועמד אחד או מספר מועמדים (הצבעת אישור).

מבנה פתק ההצבעה

בעולם קיימים סוגים שונים של פתקי הצבעה, לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות, ובדרך כלל מבנה פתק ההצבעה מותאם לשיטת הבחירות במדינה. כלומר לא סביר שבמדינה בעלת בחירות ארציות יעשה שימוש בפתק הצבעה המאפשר בחירת מועמד ספציפי. מצד שני, פתק הצבעה המאפשר דירוג של מועמדים, נפוץ יותר במדינות בעלות בחירות אזוריות.

פתק הצבעה קשיח

הקול היחיד הנייד

הקול היחיד שאיננו נייד

פתק ההצבעה בישראל

בישראל פתקי ההצבעה לבחירות לכנסת הם פתקים נפרדים לכל מפלגה; הבוחר לוקח אחד מהם, מניח במעטפה ומכניס אותה לתיבת הקלפי. על כל פתק מופיעה אות או צירוף אותיות, כפי שאישרה ועדת הבחירות המרכזית, וכן כינויה של רשימת המועמדים. בדרך כלל, האות או צירוף האותיות מלוות את המפלגות השונות לאורך תקופה ארוכה. כך, למשל, ייצגה האות "א" את מפא"י והאות "ת" את אחדות העבודה - פועלי ציון. עם מיזוגן למערך, השתמשה המפלגה בצירוף "את", ועם צירופה של מפ"ם, שסימנה "מ", נוצר הצירוף "אמת", שמשמש עד היום את מפלגת העבודה. צירוף האותיות האקראי "רצ" שימש את התנועה לזכויות האזרח בבחירות לכנסת השמינית והפך לשמה הרשמי של המפלגה - רצ, אף שאין לו משמעות. הצירוף "מחל" מזוהה מאד עם תנועת הליכוד. אלו היו פתקי ההצבעה בבחירות לכנסת התשע עשרה, שנערכו בינואר 2013:

שם המפלגה האות בפתק ההצבעה
הליכוד מחל
ישראל ביתנו ל
יש עתיד פה
מפלגת העבודה אמת
ש"ס שס
הבית היהודי טב
יהדות התורה ג
התנועה צפ
קדימה כן
מרצ מרצ
רע"ם-תע"ל עם
בל"ד ד
חד"ש ו
הירוקים רק
עלה ירוק קנ
עוצמה לישראל נץ
כח להשפיע - בהכוונת רבי אמנון יצחק פז
דע"ם ק
עם שלם ץ
דור בוני הארץ זך
חיים בכבוד הפ
הפיראטים פ
אחים אנחנו פנ
מתקדמת ליברלית-דמוקרטית נק
מפלגת כלכלה פי
צדק חברתי צק
ארץ חדשה ז
התקווה לשינוי הק
מורשת אבות הי
מפלגת אור ני
הישראלים יק
ברית עולם נ
כולנו חברים נ נח פץ

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

P parthenon.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדע המדינה. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.