רבי יצחק צבי סופר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב מטמשוואר
רבי יצחק צבי סופר
אין תמונה חופשית
לידה כ' בסיוון ה'תרמ"ח
פאקש
פטירה כ"ו באדר ה'תשכ"ו (בגיל 77)
מקום קבורה הר המנוחות, ירושלים
תחומי עיסוק רב
תפקידים נוספים חבר מועצת גדולי התורה
רבותיו רבי יוסף יהודה סופר, רבי עקיבא סופר
בת זוג ברכה (ברטה)
אב רבי ישראל מרדכי אפרים פישל סופר
אם צירל

רבי יצחק צבי סופר (כ' בסיוון ה'תרמ"ח - כ"ו באדר ה'תשכ"ו) היה רבה של הקהילה האותודוקסית בטימישוארה. נודע בכינוי "הרב מטמשוואר", כיהן כחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

ביוגרפיה

נולד בכ' בסיוון ה'תרמ"ח לצירל ולרבי ישראל מרדכי אפרים פישל סופר רבה של שארוואר (בן רבי אליעזר זוסמן סופר מפאקש). בהיותו בן ארבע וחצי נפטר אביו והוא עבר לגדול בבית דודו רבי יוסף ליב סופר שמילא את מקום אביו ברבנות העיר פאקש, הוא החזיק את דודו כרבו המובהק.

למד בישיבת פרשבורג (ברטיסלאבה) אצל רבי עקיבא סופר (ה'דעת סופר') שסמכו להוראה, על ההיתר הוראה חתם גם רבי אליעזר חיים דייטש.

נישא בשנת תרע"ב לברכה (ברטה) בתו של רבי חיים יהודה לוי (נפטר בכ' באדר ב' תר"ע), רבה של הקהילה האורתודוקסית ברובע פאבריק-שטאדט שבטמשוואר. לאחר נישואיו התמנה לכהן כממלא מקום חמיו.

לאחר מלחמת העולם השניה התעסק בהתירי עגונות. בשנת תש"י עלה לארץ ישראל והקים את בית מדרשו בירושלים, בארץ כיהן כחבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל [1]. נפטר בכ"ו באדר ה'תשכ"ו ונקבר בחלקת הרבנים בהר המנוחות.

משפחתו

אחיו היו רבי אברהם יעקב (נהרג בשואה בכ"ג בסיוון תש"ד) רבה של טעט[2] ורבי מנחם (נהרג בשואה בט' בסיון תש"ד) רבה של מאראשוואשאר ומחבר ספר מנחם משיב[3].

בנו אלטר חיים יהודה דוד ובתו הקטנה חיה שרה נפטרו בילדותם. בנו רבי אליעזר מרדכי אפרים חתנו של רבי יעקב יחזקיה גרינוולד מפאפא כיהן כרב הצעיר של הקהילה בטמשוואר ולאחר מכן כרב בית הכנסת "קהלת יעקב" פאפא בירושלים, נכדיו הם הרב משה סופר (חתנו של רבי ישכר בער רוטנברג אדמו"ר מוודיסלאב) רב קהילת פאפא בירושלים. והרב יעקב יחזקיה סופר (חתנו של רבי ישראל משה דושינסקיא) רב קהל עדת ישראל טורונטו.

לקריאה נוספת

הקדמת בן המחבר, רבי אליעזר מרדכי אפרים פישל סופר בהקדמה לספר "מספר הסופר" חלק ב', ירושלים תשל"א.

ספריו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ יהודה שורץ, הרב יצחק צבי סופר, מורשת רבני הונגריה, באתר אוצר החכמה (צפייה מוגבלת למנויים)
  2. ^ מכתב בכתב יד וחתימת רבי אברהם יעקב סופר באתר צפונות
  3. ^ הרה"ג מנחם סופר, בעמח"ס מנחם משיב באתר JENI