רבי שמואל ארנפלד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמואל ארנפלד

הרב שמואל ארנפלד (עהרנפעלד) (ידוע בכינויו חתן סופר על שם ספרו; ה'תקצ"ה, 1835, א' באב ה'תרמ"ג, אוגוסט 1883) היה רב ותלמיד חכם, מגדולי רבני הונגריה. נכדו של החת"ם סופר.

חייו

נולד בפרסבורג (כיום ברטיסלבה בסלובקיה). אביו, הרב דוד צבי ארנפלד, היה חתנו הראשון של החת"ם סופר. למד אצל אביו וכן למד בישיבת פרסבורג אצל דודו הרב אברהם שמואל בנימין סופר, בעל ה"כתב סופר". בתחילה עסק במסחר, אך לא ראה בו ברכה. בשנת ה'תרכ"ו (1866) התמנה לרב בעיירה בעטלען שבטרנסילבניה. בשנת ה'תרכ"ח (1868) עבר לשמש ברבנות סיקסו, בה הייתה ישיבה גדולה, והוא מסר בה שיעורים.

בשנת ה'תרל"ז (1877) התמנה לרבה של מטרסדורף. הקדיש את כל זמנו להנהגת הקהילה ולחיזוק הישיבה שם. בישיבתו הרביץ תורה בדרכו המיוחדת, ששאפה להבנה בהירה של התלמוד ולמיצוי ההלכות שבו.

נפטר בשנת ה'תרמ"ג, בגיל 48.

צאצאיו

את מקומו ברבנות מטרסדורף מילא בנו רבי שמחה בונם ארנפלד, בעל "מענה שמחה" (נפטר בז' באב ה'תרפ"ו). נכדו הרב שמואל ארנפלד היה אף הוא רב במטרסדורף עד שנת ה'תרצ"ח (1938), אז היגר לניו יורק וייסד שם את ישיבת מטרסדורף. בשנת ה'תשי"ח (1958) ייסד בירושלים את השכונה החרדית קריית מטרסדורף. בקריה הוקמו מספר מוסדות להנצחת אבות המשפחה, ובהם ישיבת בית שמואל, הקרויה על שמו ושם נכדו הרב שמואל ארנפלד, שבראשה עומד צאצאו הרב יצחק יחיאל ארנפלד, ומוסדות "מענה שמחה", על שם בנו.

ספריו

קישורים חיצוניים

ספרו