רבי משה סופר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף החת"ם סופר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי משה סופר
Moses S. Schreiber Litho.jpg
הדפס אבן מקורי של החת"ם סופר מאת יוזף קריהובר, מסביבות תק"ץ. שמור במוזיאון אלברטינה.
לידה ז' בתשרי ה'תקכ"ג
האימפריה הרומית ה"קדושה"האימפריה הרומית ה"קדושה" פרנקפורט, האימפריה הרומית ה"קדושה"
פטירה כ"ה בתשרי ה'ת"ר
האימפריה האוסטריתהאימפריה האוסטרית פרשבורג, האימפריה האוסטרית
מקום פעילות מרכז אירופה
רבותיו הרב נתן אדלר, הרב פנחס הורוביץ
תלמידיו כתב סופר, מהר"ם שיק, מאיר א"ש, הלל ליכטנשטיין
חיבוריו חת"ם סופר, תורת משה, שירת משה, צוואת משה, ספר זיכרון

רבי משה סופר (שרייבר) (ז' בתשרי ה'תקכ"גכ"ה בתשרי ה'ת"ר), נודע בכינוי החת"ם סופר או חת"ס (על שם ספרו חידושי תורת משה), ראש ישיבה ומגדולי הרבנים והפוסקים בדורות האחרונים. תרם תרומה מכרעת לעיצוב השקפת ציבור שומרי התורה והמצוות. אבי משפחת סופר-שרייבר, המונה מאות צאצאים ובהם רבנים וגדולי תורה מפורסמים.

ציונו של החתם סופר

קורות חייו

משה סופר נולד בפרנקפורט לרייזיל ושמואל בה'תקכ"ג. אביו היה סופר סתם, וממקצוע זה נגזר שם המשפחה. בגיל שש כבר למד תורה אצל רבי משולם זלמן חסיד, ובגיל שבע כבר ידוע לנו שחידש חידושי תורה משל עצמו[1]. כשהיה בן 9 למד בישיבתו של הרב נתן אדלר בפרנקפורט – רב שנחשב לרבו המובהק, ואף שימש לו כתחליף לאב – ובגיל 13 כבר דרש בענייני הלכה. כמו כן למד גם אצל הרב פנחס הורוביץ מחבר ספר ההפלאה ואצל הרב טיבלי שייער במיינץ. חוץ מלימודיו התורניים למד גם מתמטיקה, אסטרונומיה והיסטוריה כללית, אצל הרב טיבלי.

ב-תקמ"ו הלך בשליחות רבו לפרוסניץ, כדי להפיץ את תורתו בעולם[2], שם נשא לאשה את שרה מלכה – של ר' משה ירוויץ בפרוסניץ, ושם נעשה לראש הישיבה של העיר. בתחילה סירב להיות בתפקיד רבנות אבל מחוסר פרנסה קיבל על עצמו בשנת תקנ"ד משרת רבנות בעיר דרזניץ שבמורביה, על פי תקנות מעהרין (מורביה) בעת ההיא לא היה ניתן לכהן כרב בלא סמיכה מרב המדינה, החתם סופר שהחזיק בסמיכה רק מהרב אדלר, ביקש מרבי מרדכי בנט שהיה הרב הכולל של מורביה לסומכו, וקיבל ממנו כתב סמיכה בראשית שנת תקנ"ד[3]. בשנת תקנ"ח עבר למטרסדורף שבהונגריה (כיום מטרסבורג באוסטריה), שם שימש כרב הקהילה ועמד בראש הישיבה שייסד.

בשנת תקס"ז[4] התמנה לרב בפרשבורג (כיום ברטיסלאבה בירת סלובקיה), שהייתה הקהילה הגדולה והחשובה בהונגריה, שם המשיך להרביץ תורה בישיבה גדולה שאליה הגיעו תלמידים מארצות רבות שמספרם הגיע עד ל-500. שימש כרב הגליל (המחוז) וכראש הישיבה כ-33 שנה – עד יום מותו, ובמקביל שימש גם כמוהל[5]‬.

בשנת תקע"ב, חמש שנים אחרי שהגיע לפרשבורג, מתה אשתו הראשונה, והוא נישא לשרה-סריל, אלמנתו של ר' אברהם משה קלישר ובתו של רבי עקיבא איגר. מאשתו זו נולדו כל ילדיו, ארבעה בנים (אברהם-שמואל, שמעון, יוזפא, ויצחק לייב), ושבע בנות (הינדל, גיטל, ינטל, שמחה, רייכל, רייזל ואסתר). בשנת תקצ"ב נפטרה שרה-סריל, ולאחר מספר שנים נשא הרב משה סופר את אלמנתו של רבי צבי הירש הלר מאלט-אופן שבהונגריה.

תלמידיו הקימו ישיבות בכל רחבי הונגריה ושמשו ברבנות בקהילות שונות. לא רק תלמידיו של החת"ם סופר העריצו אותו והאדירו את שמו, גם תלמידי חכמים ידועים כמו הרב מרדכי בנט, רבי עקיבא איגר, רבי אפרים זלמן מרגליות, רבי משה מינץ, ורבים אחרים העריצוהו, כיבדוהו והקנו לו מעמד הלכתי מיוחד. יהודים מקהילות רבות במרכז אירופה (אוסטריה, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה של ימינו) פנו אליו בשאלות בדיני איסור והיתר ועניינים אחרים. הוא נחשב לפוסק אחרון שניתן לסמוך עליו ולנהוג על פי פסקיו, ופסקיו התקבלו ללא שום ערעור בקהילות הונגריה בפרט, וקהילות ישראל בכלל. שמו של החת"ם סופר יצא לתהילה בכל קהילות ישראל, ואף היו שופטים גויים ששלחו אליו שאלות הנוגעות להלכה היהודית.

נפטר בכ"ה בתשרי בשנת ת"ר בברטיסלאבה. נקבר במאוזוליאום בבית הקברות היהודי שנמצא לגדות הדנובה, לרגלי הגבעה עליה מתנוססת טירת ברטיסלאבה. המאוזוליאום של "החת"ם סופר" מהווה אתר עליה לרגל, ולכן כאשר עקב בניית מנהרה לכביש מתחת למצודה העבירו את רוב העצמות מבית העלמין הישן לקבר אחים בבית העלמין החדש, הושאר המאוזוליאום במקומו יחד עם מספר קטן של קברים אחרים, בהם קבריהם של רבי עקיבא איגר הראשון סבו של חותנו, ותלמידו רבי דניאל פרוסטיץ. לצורך הסלילה הגביהו את הכביש כך שהמאוזוליאום נמצא כעת באתר תת-קרקעי שעוצב כיד זיכרון לקהילה היהודית כולה.

צאצאי החת"ם סופר

משפחת החת"ם סופר הסתעפה לענפים רבים, אולם השושלת הישירה של ממלאי מקומו וממשיכי דרכו של החת"ם סופר ברבנות פרשבורג ובראשות הישיבה היא:

עשרות מצאצאי החת"ם סופר כיהנו כרבנים, ראשי ישיבות ומנהיגי קהילות במדינות האוסטרו-הונגריות במרכז אירופה. מלבד הענף של בעל ה"כתב סופר" ישנם ענפים נוספים במשפחתו. בנו השני של החת"ם סופר היה הרב שמעון סופר, בעל ה"מכתב סופר", שהיה רב ואב בית דין בעיר קרקוב. נכדו הוא הרב יוסף נחמיה קורניצר, רבה של קראקא.

בן אחר של ה"כתב סופר", הרב שמעון סופר, כיהן כרב העיר ערלוי (Eger) בהונגריה ועמד בראש הישיבה שבה. לאחר השואה המשיך נכדו, רבי יוחנן סופר, האדמו"ר מערלוי, את שושלת רבני ערלוי, והקים את ישיבת ערלוי בקטמון שבירושלים. בנוסף לכך, הקים מכון להפצת ספרי החת"ם סופר. כהיום משמש בנו בכורו הרב משה סופר כאדמו''ר של חסידות ערלוי.

הינדל בתו של החת"ם סופר, נישאה לרב דוד צבי ארנפלד, שהיה אביו של הרב שמואל ארנפלד וחותנו של הרב אברהם גלזנר. בנו של הרב אברהם גלזנר הוא הרב משה שמואל גלזנר ונכדו הרב עקיבא גלזנר.

בת נוספת של החת"ם סופר נישאה לרב אליהו קורניצר שנפטר בהיותו בן 27, ונישאה בשנית לרבי שלמה זלמן שפיצר, רב בוינה. בנה הרב עקיבא היה רבה של קרקוב, ואחריו כיהן בנו רבי יוסף נחמיה.

בתו הצעירה של החת"ם סופר, שמחה (תקפ"ב–תרע"א), נישאה לרב משה טוביה להמן.

יחסו לארץ ישראל

וכן היה כי אחר כך אגלאי מלתא כי הלכו ונסעו ליום טבוח הגדול אשר הכין וערך מלחמה ערץ הערצאג קארל בעמדו במקום הנקרא שפיץ ועל כן קרא לאחיו הערצאג יאהן עם חייליו לעזור לו, אבל בא עד קצו ואין עזר לו כי אבדו כלי מלחמה ואנשי חיל יאהן שבו לאחור לפ"ב אחר יומיים וכד קאי קאי, והצרפתים אשר נגד עירנו חזרו והתרו וקבעו זמן אחר זמן באם לא יעבירום את מיכל המים עד לעת ערב זעק"ש אוה"ר ביום ה' ער"ח אב, אזי העיר והמחוזות נוולי יתשומון[6] ויהרסו הבתים ולא ישאירו מאומה בלי תת-חנינה ח"ו, והייתה עת צרה ורבים חזרו וברחו ולא מצאו מנוח. וחסדי ה' לא כלו ולא תמו.
ישיבת החת"ם סופר בבתי אונגרין, ירושלים.

לחת"ם סופר היה יחס מיוחד לארץ ישראל לחיים בה ולישובה. הוא ראה את ארץ ישראל כמקור הרוחניות ותמצית הקדושה של העולם[7], והאמין כי עיקר הקיום של התורה והמצוות הוא דווקא בארץ ישראל[8], ואילו בגלות לא רק שאי אפשר לקיים את כל המצוות, אלא התורה בכללות שלמותה שרויה באפילה[9], ומעט הרוחניות שקיימת בגלות אף היא מקורה בארץ ישראל. הוא ראה ביושבי הארץ את החשובים שבין אנשי העולם, והקביל את יישוב הארץ להנחת תפילין[10]. בדרשותיו הוא כותב "כי הקרקע של ארץ ישראל יותר קדושה משמים של חו"ל"[11]. הוא שלל את הגלות באופן חריף ביותר ודימה אותה לקבר. וטען כי ישראל יצאו לגלות מפני שפגעו בכבודה של ארץ ישראל וחרפו אותה באמרם "ארץ אוכלת יושביה[12]. את הביטוי "ארץ החיים" המתייחס לארץ ישראל הסביר כפשוטו, שרק בארץ זו עם ישראל נחשב לחי, ואילו בחוץ לארץ היהודים נחשבים למתים, מאחר שהגולה מסכנת את קיומו של העם היהודי. את המשנה "יפה שעה אחת בתשובה ומעשים טובים בעולם הזה, מכל חיי העולם הבא" ביאר שהיא דווקא בארץ הקודש, שרק בה החיים יכולים להיות עדיפים יותר מחיי עולם הבא[13].

הוא סבר כי מעולם לא ניתקה הזיקה שבין עם ישראל לארצו, ולכן עם ישראל בכל מקום שהוא נמצא, עדיין בניו הם בני ארץ ישראל, ולכן אף בזמן הזה קיימת מצווה בכל עת לעלות לרגל לירושלים[14], ואף מותר להקריב את קורבן פסח[15]. בדרשותיו הוא כותב לציבור הרחב: "...ואל תהיו משונאי ציון שאינם רוצים לשוב ובוחרים לישב תחת המלכיות מגאולתנו ופדות נפשנו..."[16]. האיסור לפנות לערכאות של גויים קיים רק בארץ ישראל, ולא בגולה. ואף בארץ ישראל פסק שמותר באופן יוצא מן הכלל לפנות, אם זו הדרך היחידה להציל קרקע של יהודי[17]. הוא פעל ליישוב ארץ ישראל, ואף עודד חקלאות ושפה עברית. הוא תמך בתוכניתו של הרב צבי הירש קלישר לחידוש היישוב באמצעות התיישבות רחבה, ואף כי סבר שהגשמה הסופית של הגאולה השלימה תלויה בפעולה אלוקית, עדיין יש לאחוז בכל האמצעים הטבעיים לקיומה. הוא האמין שאף אומות העולם, כאשר יכירו בתפקיד החשוב שממלאת ארץ ישראל בקיום היהדות, הם לא יתרעמו כלפי התפילות לשיבה לציון ולא יראו בהם מעשה בלתי פטריוטי[18].

לא רק את הציבור הרחב דירבן לעניין אלא כגאון מווילנא, גם את תלמידיו, "שהעיר בלב תלמידיו אהבת ציון וירושלים, וישלחם לארץ הקודש במבחר שנותם, להתיישב בה ישיבת קבע"[19]. כמה מתלמידי החת"ס עלו לארץ והקימו את כולל בני הונגריה בירושלים. אנשי הכולל היו ממקימי פתח תקווה והיו בהם גם ממתנגדי הציונות המפורסמים (לדוגמה – הרב אברהם שאג-צוובנר). יחסו לקיום יישוב יהודי בארץ הגיע לידי כך, שכאשר היה חשש כי אוסף תרומות לבניין בית כנסת בירושלים יקפח את פרנסת תלמידי חכמים, עניי ארץ ישראל, פסק כי תמיכת כלכלת עניים בארץ ישראל, חשובה מבניין בית כנסת בירושלים[20].

התנגדותו לרפורמה

...אל תט לבכם לדבר רע, להתעולל עלילות ברשע את אישים פועלי און, החדשים מקרוב נתרחקו מאת ה' ותורתו בעוונותינו הרבים, אל תדורו בשכונתם, ולא תתחברו עמהם כלל וכלל. ובספרי רמ"ד אל תשלחו יד, עולמי עד, אז רגלך לא ימעד...ומנעו רגליכם מטרטיאות חלילה וחלילה, אני אוסרכם באיסור גמור...ואם ירום קרנכם ויחוס לחוננכם כאשר אקווה בעזה"י, אל תרימו ראשכם בגאוה וגודל לב נגד שום אדם כשר חס ושלום...

– מתוך צוואתו לצאצאיו

ימיו של החת"ם סופר היו ימי ביכורי האמנציפציה היהודית באירופה המערבית. בעקבותיה החל תהליך חילון, השכלה וראשיתה של תנועת הרפורמה. החת"ם סופר לא רק שלא שמח לקראת האמנציפציה, אלא ראה בה פגע גדול ופיתוי שיוביל לאי-שמירת מצוות ולהתבוללות: "הצרה היא בהיפך, שהמלכות נותנת חירות לישראל ומגביהתם ומקרבתם והיא צרה גדולה מראשונה, שבעוונותינו הרבים כל מגמת ישראל אז להתקרב אל שרי מלוכה וללכת בחוקותיהם ולעזוב תורה ומצוות מרצונם. וזה נקרא שעבוד ולא עבדות. כי בני חורין מעבדות הם, אך טומאת הארץ מושלת בהם"[21].

במעשי הרפורמים ראה סכנה גדולה לקיומו של עם ישראל, ולכן הפך להיות מראשי מתנגדיה, כאשר טבע את הסיסמה "חדש אסור מן התורה", שבמקור נאמרה על איסור האכילה מהתבואה החדשה (שנקראת חדש) לפני שמניפים את העומר בבית המקדש. החת"ם סופר העניק לסיסמה זו משמעות מקורית – כל שינוי במצוות ובמנהגי ישראל אסור, אך ורק מפני שיש בו חידוש, גם אם אינו סותר את התלמוד והפוסקים. הוא הדגיש ששינויים בדת, אפילו הקטנים ביותר, יכולים לערער את כוחה של היהדות. לשיטתו כל חידוש בחיים היהודיים אסור מן התורה, וכל מנהג שישראל נהגו בו, הפך להיות ל"נדר שננדר ברבים", שהפרתו כרוכה באיסור "לא יחל דברו" (במדבר ל, ג)[22].

בשנת תקע"א פעל החת"ס בהצלחה למנוע פתיחת בית ספר בפרשבורג בו תכננו ללמד גם לימודי חול. מאוחר יותר ניהלו המשכילים מערכה לסגירת ישיבת פרשבורג ונכשלו לאחר מאבק עיקש מצדו. בשנת תקע"ט הוא תמך בבד"ץ המבורג בעמדתם כנגד הקמת בית-כנסת רפורמי בעירם, בו בוטלו החלקים בתפילה שעסקו בביאת הגואל ואחרים נאמרו בגרמנית, וכל זאת בליווי נגינת עוגב. הוא הגדיר שינויים אלה כסטייה ממסורת ישראל[23].

המחקר ההיסטורי רואה בחת"ס את הרב הראשון שניתן להגדירו כאורתודוקסי; בעוד שרבים מבני דורו, כמו הנודע ביהודה, עדיין התייחסו למשכילים ולרפורמים המוקדמים כתופעות מבודדות שניתן לטפל בהן באופן נקודתי, הוא ניסח מענה כולל ומקיף ודגל בעימות חסר פשרות עמם, מתוך הבנה כי כוחותיו כמרא דאתרא הולכים ונשחקים על ידי התמורות הגדולות בחברה היהודית. אם קודם לכן היו לקהילה סמכויות חוקיות לאכוף את ההלכה על חבריה, אלה הלכו והוגבלו על ידי השלטון. ההתערות הגוברת בסביבה הפכה את קבלת חוקי הדת יותר ויותר לעניין של בחירה אישית[24]. בעת שנשאל לגבי הרבנים שתמכו בעמדת בוני ההיכל הרפורמי, הוא השיב ב-כ"ח בטבת תקע"ט[25] – כי אילו היה הדבר מסור בידיו היה מוציא אותם מכלל ישראל:

אילו היה דינם מסור בידינו היה דעתי להפרישם מעל גבולינו. לא יותן מבנותינו לבניהן ומבניהם לבנותינו, כי היכי דלא ליתי לאמשוכי אבתרייהו. ויהיה עדתם כעדת צדוק ובייתוס ענן ושאול. אינהו בדידהו ואנן בדידן. כל זה כ"ל להלכה ולא למעשה מבלי רשות דמלכא יר"ה. וזולת זה יהי דברי בטילים וכלא חשיבי.

יחסו לחכמות ומדעים

למרות התנגדותו לשינוי בסדרי התפילה ובלבוש המסורתי, סבר שאפשר ללמוד גם לימודים כלליים בתנאי שהם באים אחרי לימוד התורה. עיקר חששו היה שההשכלה תשמש כשער להתבוללות, כאשר איננה מלווה בתודעה יהודית ראויה ולכן הסתייג ממנה במקומות אחדים[26]. את הברכה "אשר נתן לנו תורת אמת, וחיי עולם נטע בתוכנו" פירש: תורת אמת היא התורה, וחיי עולם הם מדעים ודרך ארץ של העולם הזה. קודם תורה ואחר כך מדע[27]. הוא ראה את החכמות כמסייעות להבנת התורה. בדרשתו בפרשבורג ב-תקע"א אמר "כי כל החכמות הם רקחות לתורה, והמה פתחים ושערים לה."

במיוחד בהיסטוריה סבר כי אי אפשר לגשת אל בעיה חדשה ללא בחינת העבר, מפני שכח המציאות כפי שהתגלה בהיסטוריה, הוא חזק יותר מטענות עיוניות. הוא הדריך את תלמידיו ללמוד בין היתר בספר יוסיפון. החת"ס עצמו תרם תרומה אישית להיסטוריה המקומית, וכתב את "ספר הזיכרון" בו הוא מספר על מאורעות שונים שהתרחשו בתקופתו.

החת"ס עצמו למד אצל הרב טיבלי שייער במיינץ, גם מתמטיקה, אסטרונומיה והיסטוריה, והיה לו ידע נרחב בפילוסופיה, אנטומיה ושפות כגרמנית וצרפתית. החת"ם סופר אף העסיק את אנטון שמיד בהוראת מדעים לבניו. הוא שיבח את תוכניתו של דוד פריזנהויזן, בספרו "מוסדות תבל", לייסד בית מדרש לרבנים בו ילמדו תורה לצד מדעים כלליים. בהספדו על ידידו, רבי דוד זינצהיים הזכיר כי הלה רכש השכלה כללית לצד השכלה תורנית רחבה, ולכן הייתה לו השפעה רבה בחוגי הממשלה הצרפתית. כאשר קהילת פיורדא התלבטה בין מספר רבנים לכהונה בקהילה, צידד ברבי יהושע מראביץ שנוסף על למדנותו ויראת השמים שלו "היה בקיא גם באשכנזית ולפי מלכים יתיצב". הוא גם אישר הקמת בית ספר לצעירים יהודים ללימוד לשונות חול, מלאכה וחקלאות[28].

עם זאת סבר החת"ס כי היגע בתורה כל ימיו יזכה להשיג את כל חכמות העולם מתוך התורה בעצמה אשר היא כוללת את כל החכמות, והוא מתבטא "הלא אנו מאמינים שברא העולם בתורה, אם כן על כרחך שיהיו שרשי כל החכמות העולמות משורשים בה"[29]. יתירה מזאת הוסיף וכתב: "וכל החוקרים המתחכמים בטבעיים, גם כי העמיקו חכמתם עד להפליא, מ"מ כיון שאינם מקובלים מבעל מלאכת הטבע ית"ש הרי הם מגששים כעיור באפילה, וכן בחכמת אצטרלגיא הם חכמים גדולים עד להפליא אך בשכלם בלי קבלה ואינם יודעים דבר על בריו, ומה שזה סותר זה בונה וחוזר זה והורס בנינו... – וישראל כתיב 'והגית בו יומם ולילה' אין לו רשות לעסוק בחכמת חיצוניות אלא בתורה לידע חוקי אלקים ותורתיו, או בתפלה לה' אלקינו בכל קראינו אליו, ואפילו הכי כל אחד מנביאי ישראל וחכמיה בקי בכל החכמות כולם יותר מחכמי אומות העולם, כדכתיב ביחזקאל (טז יד) איך יצא להם שם בגוים בחכמתם"[30].

יתירה מזאת הדגיש בספריו[31], כי לתשב"ר אין ללמד כלל חכמות העולם, אלא כל עיסוקם יהיה רק בלימוד התורה.

יחסו לספר הזוהר הקדוש

החת"ם סופר שיבח את הספר "מטפחת ספרים" של ר' יעקב עמדין שקבע כי על כל פנים חלקים מהזוהר הקדוש לא חובר על ידי רבי שמעון בר יוחאי, אלא כמה מאות שנים אחריו וכתב עליו: "הנה נמצא בשכונתך ספר מטפחת ספרים למהריעב"ץ תמצא שם כי דבר גדול דִבר הנביא ז"ל בעניין זה הלא ישתוממו רואיו"[32]. על פי עדות אחד מתלמידיו אמר החתם סופר "בפני רבים מתלמידיו, אִלו היה יכולת ביד אדם להעמיד מדרשי רשב"י על טהרתן לבררם מתוך מה שנתחבר אליהם מחכמי הדורות שאחריו לא יהיה כולו רק ספר קטן הכמות מאד מחזיק דפים מעוטים"[33]. כלומר – רובו הגדול של ספר הזוהר, לא חובר על ידי רבי שמעון בר יוחאי.

דרכי לימוד

החת"ם סופר התנגד לשיטת הפלפול וצידד בלימוד פשט ובקיאות, שלתפיסתו מביא לאמת. כך כתב לאחד מתלמידיו: "טובה ציפורן של ראשונים, ויניח ספרי האחרונים ופלפולים העמוקים וחקירות"[34]. הוא קבע שאסור להשתמש בפלפול לפסוק הלכה, מכיוון שהנטיה לפלפול עלולה להטות את הלומד מהעניין העיקרי.

הוא אף ביקר את שיטת הדרושים כאשר היא מתנגדת לפשוטו של מקרא: "הרבה דרושים יותר רחוקים נאמרים בתרגומים ובמדרשים, אך בתנאי שיניחו הפסוק על פשוטו ואמתו ולא יאמרו שהדרוש הוא הפשוט ... כי האמת אהוב מן הכל ובפרט מה שנוגע הלכה למעשה"[35]. בצוואתו הוא ממליץ לצאצאיו ללמוד וללמד את הבנים, תנ"ך עם פירוש רש"י, ותורה עם פירוש רמב"ן – "כי הוא ראש אמונת אומן, ובו תתחכמו".

הוא סבר שיש ללמוד כדי להגיע למסקנות הלכתיות, ולא לשם לימוד השקלא וטריא התלמודי כשלעצמו. החת"ם סופר נקט בשיטת הלימוד הפילולוגית-ביקורתית בדומה לשיטתו של הגר"א. תחת ידיו היו הרבה כתבי יד, והוא עמל לברר את הגרסה הנכונה בתלמוד ובפוסקים, מפני שלדעתו שיטת הפלפול צמחה בשל גרסאות משובשות[36]. בלימודו הסתייע גם בסיגול השיטות המדעיות של בחינת מקורות מקבילים מבחינה היסטורית, פילולוגית, וניסיונית. הוא סבר כי הרבה מהבעיות ומהמבוכות בתלמוד היו מפני שייחסו דעה של חכם אחד לחכם אחר. הוא השתמש בניסויים כדי לברר שיעורי מידות המופיעים בהלכה, ובדיני כשרות לברר אנטומיה של בעלי חיים.

אף שהחת"ם סופר צידד בלימוד אגדה וקבלה, והשתמש במקורותיהן בדרשות ואף בהלכה, הוא התנגד לפסיקת הלכה על פי האגדה או הקבלה: "כל המערב דברי קבלה עם ההלכות . . חייב משום זורע כלאים"[37].

מורשתו והנצחתו

על שמו קהילות חוג חת"ם סופר, המשמרות את מורשתו.

בתמוז תשע"ב, לרגל שנת ה-250 להולדת החת"ם סופר, הנפיק הבנק הלאומי של סלובקיה מטבע זיכרון בו מוטבע דיוקן של החת"ם סופר. ערך המטבע 10 אירו.

ספריו

החת"ם סופר השאיר אחריו כ-100 כתבי יד, ביניהם הודפסו:

 • חדושי חת"ם סופר – חידושים על הש"ס – על שמו ועל שם ספריו האחרים הוא נקרא החת"ם (חידושי תורת משה) סופר.
 • שו"ת חת"ם סופר (שבעה חלקים) – כולל 1225 תשובות במגוון נושאים.
 • דרשות חתם סופר (שלשה חלקים) – על המועדים.
 • חתם סופר (חמשה חלקים) – פירוש על התורה.
 • תורת משה (חמשה חלקים) – פירוש על התורה, על חמש מגילות ועל הגדה של פסח.
 • באור על פירוש רמב"ן לתורה.
 • מאמרים על סוגיות נבחרות בש"ס.
 • ציונים והערות לשולחן ערוך.
 • שירת משה – שירים ופיוטים על דרך הקבלה.
 • צוואת משה – צוואת מוּסר לבניו ולזרעו.
 • ספר זיכרון – ספור צרותיו אשר סבל במשך הימים שבה פרשבורג הייתה במצור בימי מלחמת צרפת.

בהדפסת ספריו התעסקו בין היתר, נכדו הרב שלמה אלכסנדרי סופר, והרב יוסף נפתלי שטרן.

רבותיו ותלמידיו

רבותיו של החת"ם סופר היו:

מתלמידיו של החת"ם סופר:

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ביוגרפיות וערכים אנציקלופדיים
מספריו
עליו ועל הגותו

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

פרמטרים [ טורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

 1. על החידוש אותו חידש החתם סופר בגיל שבע, והוא למעשה החידוש הראשון הידוע לנו מעדותו שלו, ראו: הרב ישראל דנדרוביץ, כסא בן ארבע רגליים, בתוך: ירושתנו (כתב עת), כרך תשיעי, תשע"ו, עמודים: רפט–רצה).
 2. הרב ד"ר אליעזר כ"ץ, החת"ם סופר עמ' 16
 3. http://www.hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?req=28037&st=&pgnum=39
 4. העתק מהכתב רבנות נדפס וגם מתפרסם http://www.ivelt.com/forum/viewtopic.php?p=377479#p377479
 5. פנקס המוהל חתם סופר : רשימת הנימולים בין השנים תקע"ג–תקצ"ט / על ידי מרן... משה סופר... שחקק עלי גיליון בעצם כתי"ק ; עם בירורים והערות בענייני מילה, שמות וכינויים והמסתעף, ונלוה אליו: לתולדות משפחות בפרשבורג : קורות הנימולים למשפחותיהם, נערך ונסדר על ידי הרב משה אלכסנדר זושא קינסטליכער. בני ברק : מכון ’זיכרון’ להנצחת יהדות הונגריה, תשע"ה.
 6. לפי ספר דניאל, פרק ב', פסוק ה'.
 7. שו"ת יורה דעה רל"ד
 8. דרשות ח"א עמ' י"ח
 9. שו"ת, חושן משפט י"ב
 10. חידושי חת"ס, לולב הגזול ד"ה "אתרוג הכושי".
 11. דרשות ח"ב שכ"ד ע"ב
 12. דרשות ח"א ע"ו
 13. דרשות חלק ב, ש"ה ספר הזיכרון כ"ג
 14. חת"ס יורה דעה רל"ד
 15. חת"ס יורה דעה רל"ו
 16. דרשות ח"א צ"ג ע"א
 17. שו"ת חושן משפט ג'
 18. שו"ת, ח"ו, ס"ד
 19. פנחס גרייבסקי, "זיכרון לחובבים ראשונים", תרפ"ח, חוברות ב' ו' י"א
 20. שו"ת אורח חיים ר"ג
 21. דרשות ח"ב ת"ק
 22. שו"ת אורח חיים קכ"ב
 23. שלוש מתשובותיו כנגד תיקוני הרפורמים, התפרסמו בספר "אלה דברי הברית", שהכיל 22 תשובות מבכירי רבני אירופה לבקשת הסנאט העירוני.
 24. David Harry Ellenson, After Emancipation: Jewish Religious Responses to Modernity, Hebrew Union College Press, 2004. עמ' 67.
 25. יעקב כ"ץ, ההלכה במיצר, י"ל מאגנס, תשנ,ב. עמ' 49.
 26. הרב משה שיק, מתלמידיו המובהקים של החת"ס, הסביר כי בתחילה צידד החת"ס בהצעתו של פריזנהויזן להקים בית מדרש לרבנים בו ילמדו תלמוד ומדע, מפני יחס הכבוד שלו למדע, אך לבסוף חזר בו מהסכמתו, בשל חששו מתנועת הרפורמה שהתפשטה ("ממשה ועד משה", מונקאטש, 1902, דף ל"ח).
 27. דרשות ח"א דף קי"ב
 28. רשימות פרוטוקולים מפרשבורג שהובאו ד"ר מיכאל שיי, מוזכרים בספר "אוצר נחמד" עמ' 73.
 29. דרשות חת"ס (דף ק:).
 30. שם בשער יוסף.
 31. חתם סופר על מסכת בבא בתרא דף כ"א ע"א ד"ה בתנוקות, ובעוד מקומות וכמצויין בשער יוסף הנ"ל. וכן בדרשות דף קי"ב ע"א ואילך.
 32. שו"ת חתם סופר, ח"ו סימן נ"ט בד"ה ומ"ש שהרב אמר.
 33. עדות תלמידו הרב אליעזר ליפמן נייזאטץ בספרו מי מנוחות, פרעסבורג תרמ"ד, דף מג ע"ב.
 34. שו"ת אבן העזר ח"ב, י"ד
 35. שו"ת אבן העזר ח"ב, מ'
 36. שו"ת אורח חיים קכ"ז
 37. שו"ת אורח חיים קמ"ה, נ"א


תקופת חייו של רבי משה סופר על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0