קריית מטרסדורף

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קריית מטרסדורף
הכניסה המערבית לקריית מטרסדורף - כיכר הרב קליין.
הכניסה המערבית לקריית מטרסדורף - כיכר הרב קליין.
מידע
עיר ירושלים
תאריך ייסוד 1963
מייסדים הרב שמואל ארנפלד
על שם העיר מטרסדורף בהונגריה
שכונות נוספות בירושלים
רחוב פנים מאירות בקריית מטרסדורף
ישיבת תורה אור
הרב חיים פינחס שיינברג, היה רב קריית מטרסדורף.

קריית מטרסדורף (בקיצור מטרסדורף) היא שכונה חרדית בצפון ירושלים. השכונה נבנתה כשכונה בת לשכונת רוממה עילית, עמה נבנתה גם קריית אוּנְסְדוֹרף הממוקמת בגבולותיה.

היסטוריה

בסוף שנות ה-50 ביקש הרב שמואל ארנפלד לעלות לישראל ולהקים בה קריה עבור חסידיו[1]. תחילה נבדקה אפשרות להקים את הקריה בבני ברק[2], או בכפר[3]. לבסוף, באוקטובר 1961, הוסכם על הקמת השכונה במערב ירושלים ומינהל מקרקעי ישראל הקצה את השטח לשכונה[4][5]. טקס הנחת אבן הפינה להקמת השכונה נערך ב-25 באפריל 1963[6]. בשלב ראשון נבנו 180 יחידות דיור[7]. מנהל הקריה בשנותיה הראשונות היה שמחה בונם קליין, לימים חבר מועצת העיר ירושלים, הוא אף נסע לחוץ לארץ לשכנע עולים פוטנציאליים לרכוש בה דירות[8].

השכונה נקראת על שם העיר מטרסדורף בהונגריה (כיום מטרסבורג באוסטריה), שם שכנה קהילה יהודית מפורסמת, אחת משבע קהילות.

העיר מטרסדורף

הרב שמואל ארנפלד (יידיש: ערנפעלד) התמנה לרבה הראשי של העיר ההונגרית מטרסדורף בשנת תרל"ז (1877), בה הקדיש את חייו לטיפוח הקהילה ולחיזוק הישיבה בעיר. בישיבתו 'הרביץ' תורה בדרכו המיוחדת, ששאפה להבנה בהירה של התלמוד ולמיצוי ההלכות שבו. לאחר פטירתו של הרב שמואל ארנפלד, מילא בנו, הרב שמחה בונים ארנפלד, (מחבר הספר "מענה שמחה"), את מקומו ברבנות העיר. נכדו, הרב שמואל ארנפלד, היה אף הוא רב במטרסדורף עד שנת תרצ"ח (1938), אז היגר לניו יורק וייסד שם את ישיבת מטרסדורף. בסוף שנות ה-50 ייסד בירושלים את השכונה החרדית קריית מטרסדורף.

קריית מטרסדורף

רחובה הראשי של השכונה נקרא 'פנים מאירות' על שמו של הספר 'פנים מאירות' המכיל מאגר של שאלות ותשובות הלכתיות אותו חיבר הרב מאיר איזנשטט. ברחוב פנים מאירות ממוקם מקווה הטהרה של קריית מטרסדורף. אל רחוב פנים מאירות מתחבר רחוב הרב זלמן סורוצקין שהוא רחובה הראשי של שכונת אונסדורף אך הבניינים הראשונים הרחוב מוגדרים בשטחה של קריית מטרסדורף. במפגש הרחוב פנים מאירות עם כיכר הרב קליין ממשיך הרחוב ולכל אורכו הוא נקרא המ"ג, רחוב זה הוא רחובה הראשי של שכונת רוממה המורחבת.

השכונות הגובלות במטרסדורף הן שכונות אונסדורף ורוממה המורחבת. השכונה ממוקמת בסמוך לשכונות חרדיות רבות אך הן אינן בעלות גבול משותף בהן שכונות קריית בעלז, קריית צאנז ושיכון חב"ד.

בתי הכנסת המרכזיים של מטרסדורף ממוקמים בקומפלקס הבניינים של מוסדות "מענה שמחה" אשר ברחוב פנים מאירות 1. המקום מורכב מבית הכנסת "היכל שמואל" לפי נוסח אשכנז, ובית הכנסת הכולל "שטיבלאך" הנושא את אותו שם ומכונה "ספרד" על שם נוסח התפילה במקום. במקום פועל גם תלמוד תורה ותיק בשם "מענה שמחה" וכן ישיבתו של הרב יצחק יחיאל עהרנפלד שמשמש גם רבה של הקריה ישיבת בית שמואל. בסמוך למוסדות אלו ממוקם גם בית הספר של בנות חסידות ויז'ניץ.

רחובותיה של שכונת מטרסדורף, כמו גם שאר רחובותיהן של השכונות החרדיות הסובבות את מטרסדורף, נסגרים לתנועת כלי רכב בשבתות ובחגים.

הקריה כיום

חלק מהמשפחות המתגוררות בשכונה נמנה עם הזרם הליטאי מתוכן כאלה שבאו מרקע ישראלי, וכאלה שאבות המשפחה הם תלמידי הרב שיינברג שמקורן מארצות הברית.


אחד המבנים הבולטים בשכונה הוא ישיבת תורה אור שנוסדה על ידי הרב חיים פינחס שיינברג בשנת 1960. הישיבה בולטת כמרכז תורני וכן בלטה עקב אישיותו המכובדת של ראש הישיבה.

בשכונה התגוררו ומתגוררים רבנים, ראשי ישיבות ואישי ציבור, ובהם שלמה לורינץ, אברהם יוסף לייזרזון והרב אורי זוהר.

רבה של הקריה הוא הרב יצחק יחיאל ארנפלד, ראש ישיבת בית שמואל.

מבנים מוכרים בשכונה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קריית מטרסדורף בוויקישיתוף

הערות שוליים


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0