רבי שמואל דיקמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב דיקמן
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

הרב שמואל דיקמן (ז' באייר תרצ"ב, 13 במאי 1932, ח' בחשוון תשנ"א, 27 באוקטובר 1990) היה אב בית הדין בחיפה ורב שכונת הרצליה בעיר.

ביוגרפיה

נולד בווינה, בנם של נחמיה ורבקה דיקמן. בשנת 1935, בהיותו בן שלוש, עלתה משפחתו לישראל והתיישבה בחיפה. בהכוונת הרב אברהם ריין שהיה מראשי צא"י, למד בישיבת חפץ חיים בכפר סבא. לאחר מכן למד בישיבת פוניבז' בבני ברק ובישיבת חברון בירושלים.

באמצע שנות ה-50 נישא ליוכבד אזרחי, בתו של הרב ישראל אזרחי ואחותם של הרבנים ברוך מרדכי (ראש ישיבת עטרת ישראל) ויצחק אזרחי. בשנת 1963 עבר להתגורר בחיפה והחל לשמש כר"מ בישיבת פרחי אהרון בקריית שמואל.

בשנת 1977 התמנה לדיין בבית הדין הרבני בחיפה. בהמשך שימש כאב"ד והתמנה לרב שכונת הרצליה בחיפה. נודע כמומחה לענייני גיטין במיוחד בתחום איות השמות הנחשב לתחום הלכתי ייחודי. כדיין, כרב שכונה ומחנך נודע כבעל הליכות ודעות מתונות, ומקובל על דתיים וחילוניים כאחד.

עמד בראש ישיבת ההסדר מעלות בשנותיה הראשונות, כמו כן כיהן כרב בית הכנסת ע"ש הרב קופרשטוק, בשכונת הרצליה, בחיפה.

עסק בההדרת ספרי ראשונים. בין השאר הוציא מהדורה מוערת של חידושי המאירי על מסכת ברכות ויבמות, חידושי הרשב"א על מסכת יבמות, וחידושי הרמ"ה על מסכת קידושין.

לאחר פטירתו הוציאו בניו את שיחותיו ומאמרי המוסר שלו בספר "תורת שמואל", וכן הגדה של פסח הנושאת גם היא את השם "תורת שמואל".

בשלהי שנת 1990 בהיותו בגיל 58 נפטר מהתקף לב בליל שבת, כשהוא רכון על תלמודו, והובא למנוחות בבית הקברות בחיפה בחלקת הרבנים.

היה אב לאחד עשר. בניו משמשים כרבנים ור"מים בישיבות. ביניהם, הרב יעקב דיקמן משכונת הר נוף בירושלים, מחבר הספרים "אוצר יסודי שביעית" ו"ארץ נפתלי" בנושא השמיטה. הרב אורי דיקמן, מחבר ספר "פתגמי אורייתא". בין חתניו, הרב ישראל סקלר, שההדיר בין היתר את תוספות הרא"ש לכמה מסכתות בהוצאת מוסד הרב קוק. ההיסטוריון ד"ר שלמה טיקוצ'ינסקי. נכדיו הם המוזיקאים החסידיים האחים רולי ויואלי דיקמן.


Maimonides-2.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא רבנים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0