ישיבת עטרת ישראל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עטרת ישראל
ישיבה
תאריך ייסוד 1977
השתייכות ישיבה ליטאית
מייסדים הרב ברוך מרדכי אזרחי, הרב מאיר חדש
ראש הישיבה הרב ברוך מרדכי אזרחי
מיקום בית וגן ירושלים

ישיבת עטרת ישראל היא ישיבה גדולה ליטאית בשכונת בית וגן בירושלים, בראשה עומד הרב ברוך מרדכי אזרחי.

היסטוריה

הישיבה נוסדה בשנת 1977 על ידי הרב אזרחי, שכיהן קודם לכן כר"מ בישיבת חברון כנסת ישראל. היא נקראת על שם אביו. הרב מאיר חדש, חותנו של הרב אזרחי, שכיהן קודם לכן כמשגיח של ישיבת חברון, התמנה למשגיח בישיבה. בשנת 1988, בשל זקנתו, התמנה במקומו הרב חיים וואלקין, שכיהן קודם בישיבת אור ישראל בפתח תקווה.

הר"מים בישיבה הם הרבנים ישעיהו הדר גלזמן ואהרון וינר (שניהם חתנים של הרב אזרחי) והרב יואל שפירא. בעבר כיהנו כרמי"ם הרב אריאל וילנסקי, חתנו של הרב אזרחי וכיום ראש ישיבת 'אש התלמוד', הרב דוד כהן, כיום ראש ישיבת חברון, הרב אליעזר צבי סילבר, כיום ראש ישיבת דרך חכמה והרב ישראל לנדא כיום ראש ישיבת "היכל יצחק". בנו של הרב אזרחי, בן ציון, מנהל את מוסדות הישיבה.

הישיבה פועלת לפי שיטת "גדלות האדם" שפיתח הרב נתן צבי פינקל (ה"סבא מסלבודקה").

בעולם הישיבות החרדי-ליטאי נחשבת ישיבת עטרת ישראל לאחת הישיבות ה'מודרניות' או ה'פתוחות', בעגה החרדית. תלמידיה מתלבשים בהידור וחלקם משתמשים בטלפון סלולרי ומוציאים רישיון נהיגה, בניגוד לישיבות חרדיות רבות. בשנים האחרונות שינתה הנהלת הישיבה את הנהלים והחלה לנקוט גישה מחמירה יותר.

בישיבה פועל גם כולל אברכים, בראשות נכדו של ראש הישיבה, הרב חיים אזרחי.

כמו כן, לצד הישיבה הגדולה קיימת ישיבה קטנה. בישיבה הקטנה מכהן גם הרב יהושע קנל, חתנו של הרב אזרחי.

בין הבוגרים הבולטים: הרב יוסף חברוני - ראש ישיבת חברון, הרב דוד אברהם - ראש ישיבת בנין אב, הרב מנחם דן מייזלס - ראש ישיבת ראדין לשעבר, הרב מתתיהו שטרן - משגיח בישיבת נתיבות חכמה, יוסי שוינגר מנכ"ל המקומות הקדושים, ישראל קלרמן - סגן ראש עיריית ירושלים, ומשה לאופר - מלחין ומפיק של מוזיקה חסידית.

על פי התכנון, באלול תשע"ט תעבור הישיבה למודיעין עילית.

מחנה "בני תורה"

בשנת 1964 הקים הרב אזרחי את מחנה בני תורה, שנועד לכוון תלמידים מישיבות תיכוניות ללימודים בישיבות החרדיות. המחנה נערך מדי שנה במתכונת של מחנה קיץ. מגיעים אליו כמה מאות בני נוער מהציבור הדתי-לאומי והחרדי ובמשך שבוע מדריכים אותם בני הישיבה (עם בחורים מישיבות ליטאיות נוספות) בלימוד תורה המלווה בפעילות חברתית ומוזיקלית מגוונת.

במחנה מתקיים מדי ערב "רב שיח", שבו מדגישים המדריכים את חשיבות לימוד התורה במשך שנים רבות בישיבות חרדיות. בסעודה שלישית מוסר הרב אזרחי שיחה המכונה "יצחק אלחנן שמאלה", ובה הוא מציג את החשיבות הרבה של המאמץ לשקוע בלימוד תורה למרות הקשיים. השיחה נחשבת כגולת הכותרת של המחנה.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0