ישיבת עטרת ישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטרת ישראל
ישיבה
מוטו גדלות האדם
השתייכות ישיבה ליטאית
תקופת הפעילות 1977–הווה (כ־47 שנים)
מייסדים הרב ברוך מרדכי אזרחי, הרב מאיר חדש
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב בן-ציון אזרחי
תלמידים
200[1]
מיקום
מיקום מודיעין עילית
הרב ברוך מרדכי אזרחי

ישיבת עטרת ישראל היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית במודיעין עילית, הישיבה הוקמה על ידי רבי ברוך מרדכי אזרחי שהיה ראש הישיבה ולאחר פטירתו מונה בנו הרב בן ציון אזרחי לראש הישיבה.

תולדות הישיבה

הישיבה נוסדה בירושלים בשנת 1977 (ה'תשל"ז) על ידי הרב ברוך מרדכי אזרחי ונקראה על שם אביו. הרב אזרחי כיהן קודם לכן כר"מ בישיבת חברון כנסת ישראל. הרב מאיר חדש, חותנו של הרב אזרחי, שכיהן קודם לכן כמשגיח בישיבת חברון, התמנה למשגיח הישיבה. בשנת 1988, בשל זקנתו, התמנה במקומו הרב חיים וואלקין, שכיהן קודם כמשגיח בישיבת אור ישראל בפתח תקווה.

בשנת 2019 עברה הישיבה למודיעין עילית.[2] רוב הבחורים המבוגרים עברו ל"קיבוץ" (שנה רביעית ומעלה) שנפתח בבניין ישיבת חכמת שלמה בראשות הרב אהרון וינר, חתנו של הרב אזרחי ורב שכונת קרית יובל, או למסגרות אחרות.[3]

בישיבה פועל גם כולל אברכים. כמו כן, לישיבה קיימת גם ישיבה קטנה בשכונת בית וגן בירושלים. בראשות הישיבה הקטנה מכהן הרב יהושע קנל, חתנו של הרב אזרחי.

הישיבה פועלת לפי שיטת "גדלות האדם" שפיתח הרב נתן צבי פינקל (ה"סבא מסלבודקה"). בעבר נחשבה הישיבה בעולם הישיבות החרדי-ליטאי לאחת הישיבות ה'מודרניות' או ה'פתוחות', בעגה החרדית. מעת המעבר למשכנה החדש במודיעין עילית, שינתה הנהלת הישיבה את הנהלים והחלה לנקוט גישה מחמירה יותר[דרוש מקור].

בליל שבת היה הרב אזרחי מוסר 'חבורה' בביתו הסמוך לישיבה, בה היו משתתפים בחורים מישיבות נוספות. בשבתות חנוכה וזכור התקיים במקום החבורה מעין טיש, ובשבת וישלח התקיים מעמד מיוחד גם כן[דרושה הבהרה].

צוות

הר"מים בישיבה הם:

  • הרב ישעיהו הדר גלזמן, חתנו של הרב ברוך מרדכי אזרחי.
  • הרב אברהם דוד אברמוביץ'.
  • הרב יואל שפירא.

בעבר כיהנו כר"מים:

בנו של הרב אזרחי, בן ציון, מנהל את מוסדות הישיבה ולאחר פטירת אביו בי"א בחשוון ה'תשפ"ד הוכתר על פי צוואתו לראש הישיבה.

עם המעבר ב-2019 לקריית ספר מונה משגיח נוסף, הרב יצחק לוקסנבורג.[4].

בוגרים בולטים

מחנה בני תורה

בשנת 1964 הקים הרב אזרחי את מחנה בני תורה, שנועד לכוון תלמידים מישיבות תיכוניות ללימודים בישיבות החרדיות. המחנה נערך מדי שנה במתכונת של מחנה קיץ. מגיעים אליו כמה מאות בני נוער מהציבור הדתי-לאומי והחרדי ובמשך שבוע מדריכים אותם בני ישיבות בלימוד תורה המלווה בפעילות חברתית ומוזיקלית מגוונת. המשתתפים במחנה מחולקים לקבוצות לפי הישיבות שמהן הגיעו, כשבכל קבוצה מספר שווה של בוגרי ישיבות תיכוניות ובוגרי ישיבות חרדיות.[5][6]

במחנה מתקיים מדי ערב "רב שיח", שבו מדגישים המדריכים את חשיבות לימוד התורה במשך שנים רבות בישיבות חרדיות. בסעודה שלישית מסר הרב אזרחי שיחה שבמרכזה סיפורו על הרב יצחק אלחנן ספקטור (ידוע בשם "יצחק אלחנן שמאלה"), ובה הוא מציג את החשיבות הרבה של המאמץ לשקוע בלימוד תורה למרות הקשיים. השיחה נחשבת כגולת הכותרת של המחנה.[7][8]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0