רשב"א

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף הרשב"א)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רשב"א
250PX
ספר חידושי הרשב"א בהוצאת מוסד הרב קוק
לידה 1235
פטירה 1310 (בגיל 75 בערך)
השתייכות בית מדרשו של הרמב"ן
רבותיו הרמב"ן, רבנו יונה גירונדי
תלמידיו רבי יום טוב בן אברהם אשבילי (ריטב"א), רבי אברהם בן אסמעאל, רבנו בחיי בן אשר, רבי יהושע אבן שועיב, ורבי שם טוב גאון.
בני דורו רבנו אהרן הלוי מברצלונה (הרא"ה), רבנו אשר (הרא"ש), רבנו מנחם בן שלמה המאירי
חיבוריו חידושים למסכתות רבות בתלמוד, מספר קבצים של שאלות ותשובות (שו"ת), ספרי הלכה בשם 'תורת הבית' על דיני כשרות המזון, נטילת ידיים וטהרת המשפחה ומאמר "שער המים" על דיני מקוואות.

רבי שלמה בן אברהם אבן[1] אדרת (ובראשי תיבות נפוצים: רשב"א) (1220, ד'תתק"ף - 1310, ה'ע'; ברצלונה) היה מגדולי חכמי התורה בספרד בתקופת הראשונים, וראש חכמי ספרד בדורו. השפעתו ניכרת במיוחד בתחום הפסיקה ופרשנות התלמוד, והספר 'תשובות הרשב"א' הוא ספר יסוד בפסיקת הלכה.

ביוגרפיה

הרשב"א היה תלמידו של רבנו יונה גירונדי וראה בו רבו המובהק. הוא גם היה תלמידו של הרמב"ן והושפע ממנו הן בגישתו לענייני הלכה ופרשנות התלמוד, והן בחכמת הקבלה. כמו כן היה תלמידו של רבי יצחק בר אברהם מנרבונא[2].

הרשב"א היה משמונת הרבנים המוערכים ביותר על ידי רבי יוסף קארו על פי הקדמתו לספרו בית יוסף.

הרשב"א התנגד ללימוד פילוסופיה בקהילה היהודית, ועמד בראש פולמוס הרבנים אודות לימוד הפילוסופיה. איגרותיו נכללו בחיבור בשם "מנחת קנאות" שנערך על ידי רבי אבא מארי מלוניל, המבקר בין היתר את הספר מורה נבוכים של הרמב"ם. הוא אף הטיל, יחד עם רבנים נוספים בני זמנו, חרם כנגד הלומדים פילוסופיה מתחת לגיל 25, וחיזק את החרם עוד פעמיים. חילופי איגרותיו עם רבי ידעיה הבדרשי שהגן על לימוד הפילוסופיה, מצויים ב'תשובות הרשב"א'.

ברובע היהודי בברצלונה של היום, מצביעים על ביתו של הרשב"א כאשר במסמכי הנכס שם מצוינת הבעלות של משפחת 'אדרת'.

קשריו עם בני דורו

הרשב"א עמד בקשרים עם רבים מבני דורו:

 • רבנו אהרן הלוי מברצלונה (הרא"ה) שהיה גם בן מחלוקתו וחיבר השגות לחיבורי ההלכה של הרשב"א;
 • רבנו אשר (הרא"ש) שהיגר מאשכנז לטולדו שבספרד, והביא בין השאר מסורות מפי מורו - רבי מאיר בן ברוך מרוטנברג[3]; הרא"ש אף הפנה "שאלות" לרשב"א, למשל בעניין שיעור "הפרשת חלה", ראן במקביל בשו"ת הרא"ש ובשו"ת הרשב"א.
 • המאירי - רבנו מנחם בן שלמה, עמו עמד במחלוקת חריפה בעניין הפולמוס על לימוד הפילוסופיה, ומחלוקות פנימיות נוספות בתוך הקהילה היהודית.

מתלמידיו

חיבוריו

ספר חידושי הרשב"א על מסכת ברכות בהוצאת דניאל בומברג
 • חידושים (פירושים) על התלמוד הבבלי: הרשב"א חיבר חידושים למסכתות רבות בתלמוד. גם על מסכת מנחות מסדר קדשים, מצוי ספר חידושי הרשב"א על מסכת מנחות, אם כי קמו עוררין על ההנחה כי הרשב"א הוא מחבר הספר.
 • ספרות שאלות ותשובות: כמו כן, השיב אלפי תשובות הלכתיות, ואלה נשמרו במספר קבצים של שאלות ותשובות (שו"ת). קובץ שאלות ותשובות שחיבר הודפס לראשונה בווינה בשנת תקע"ב (1811), בדפוס אנטאן שמיד.
 • ספרי הלכה:
  • תורת הבית - הרשב"א חיבר ספר הלכה בשם תורת הבית עם שבעה "בתים" (פרקים) המחולקים ל"שערים" (תתי פרקים). הספר יצא בשני מהדורות אחת בשם "תורת הבית הארוך" והשנייה בשם "תורת הבית הקצר". על הספר נכתב ספר השגות מהרא"ה בשם "בדק הבית", עליו השיב הרשב"א בספר בשם "משמרת הבית".
 • ספרים נוספים שחיבר בהלכה הם:
  • עבודת הקודש (שתי מהדורות, הקצר והארוך) על הלכות שבת ויום טוב, אך רוב המהדורה הארוכה אבדה.
  • פסקי חלה על הלכות חלה (מתנת כהונה).
  • מאמר על ישמעאל ספר פולמוס בין-דתי המתמודד עם טענות האסלאם. הספר יצא במהדורה חדשה בידי חוקר החסידות והקבלה הרב בצלאל נאור בתוספת מבוא והערות, בשנת ה'תשס"ח בהוצאת "אורות" בברוקלין[5].

קישורים חיצוניים

 • ויקיטקסט חידושי הרשב"א, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט שו"ת הרשב"א, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט תורת הבית, באתר ויקיטקסט
 • ספריו באתר ספרים עבריים

  ספריו הסרוקים, במהדורות ישנות:[6]

  הערות שוליים

  1. ^ בסדר הדורות כתב בן אדרת
  2. ^ ראו שו"ת הרשב"א א, ע"א; ד, קכ"ט.
  3. ^ ראו למשל שו"ת הרשב"א א, תרפ"ט
  4. ^ על יחוס ספר זה לו יצאו עוררין (ע"פ הכתוב בערך שם טוב אבן גאון)
  5. ^ הספר מאמר על ישמעאל של הרשב"א, עם הקדמה קצרה באנגלית של הרב בצלאל נאור. יצא לאור בשנת תשס"ח 2008, בברוקלין בהוצאת אורות, ארגונו של העורך בארצות הברית
  6. ^ חיפושים באתר כתבים עבריים (שמו העברי של אתר היברובוקס): א. אדרת ב. אבן אדרת ג. שלמה בן אברהם ד. (מהרש"א)


  תקופת חייו של רשב"א על ציר הזמן
  תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

  Logo hamichlol.png
  הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
  רשימת התורמים
  רישיון cc-by-sa 3.0