רמות השבים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רמות השבים
הכניסה לרמות השבים
מחוז המרכז
מועצה אזורית דרום השרון
גובה ממוצע ‎61‏ מטר
תאריך ייסוד 1933
סוג יישוב יישוב כפרי אחר
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 1,693 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎2.5%‏ בשנה עד סוף 2016
http://www.ramot-hashavim.org

רָמוֹת הַשָּׁבִים הוא כפר במועצה אזורית דרום השרון, בין הוד השרון לרעננה, באזור דרום השרון. שטח היישוב כ-2,300 דונם. רמות השבים נוסד ביום א' כסלו תרצ"ד, 19 בנובמבר 1933[2]. ככפר שיתופי בידי בני העלייה החמישית מגרמניה על ידי אריך דב מוזס, על-פי תוכניותיו של דייוויס טריטש.

"בית העם" ביישוב

בשנת 1951 הוא הוכרז כמועצה מקומית. בשנת 2003, במסגרת התוכנית הכלכלית לצמצום מספר הרשויות המקומיות בישראל, המועצה המקומית בוטלה, היישוב הוכנס למועצה אזורית דרום השרון, והוקם לו ועד מקומי. ביולי 2006 פנו תושבי המקום לבית המשפט בבקשה שמבנים שהוקמו על ידי התושבים - בית העם, הבריכה, מבנה המזכירות וגן טריטש - יירשמו בבעלות התושבים ולא יעברו מבעלות "מועצה מקומית רמות השבים" לידי 'מועצה אזורית דרום השרון'.

בעשורים האחרונים ערך הנדל"ן ביישוב עלה ואוכלוסייה חדשה ובעלת אמצעים נוספה, אך עם זאת, המקום שומר על שורשיו ואופיו החקלאי. מתקיימת בו פעילות שוטפת של תנועת הנוער האיחוד החקלאי והסניף במקום מכונה "הלול" (ענף המשק המרכזי עליו התבסס היישוב הוא הלול).

אתרים היסטוריים ביישוב

החל מ-2010 פועלת המועצה לשמר את מורשת היישוב על ידי הקמת ארכיון (בסיועה של אסנת שירן) ועל ידי ציון האתרים ההיסטוריים ביישוב ובהם:

  • בית העם שנחנך ב-9 בדצמבר 1939 תוכנן על ידי האדריכל חנן (הנס) פאבל ושימש לפעילות תרבותית לאנשי הכפר. המבנה הורחב ב-1957 ושופץ ב-1981.
  • מלון ברנדייס שנמצא ברחוב הראשי של הכפר. הוקם על ידי משפחת ברנדייס שרכשה את המגרש והקימה בו מלון ומסעדה. המקום נחנך ב-1936 ושימש את בני המקום, אורחים וחיילים מהצבא הבריטי. משמש כיום כבית פרטי.
  • עמוד החשמל
  • אגודת מגדלי הביצים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף 2017, למעט מועצות אזוריות, נכון לסוף 2016.
  2. זאב וילנאי, "אנציקלופדיה לידיעת הארץ", הוצאת ידיעות אחרונות, על ידי "קריית ספר" בע"מ, תשט"ז, 1956, כרך ג', עמוד 1103


Flag of Israel.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יישובים בישראל. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.