שפיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שפיים
Kibbutz Shefayim Aerial View.jpg
שפיים במבט אווירי
מחוז המרכז
מועצה אזורית חוף השרון
גובה ממוצע[1] ‎41 מטר
תאריך ייסוד 1935
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
מוצא המייסדים פולין, רוסיה
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 1,327 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎1.8% בשנה
נתוני קיבוץ
ייסוד הגרעין 1927
תנועת אם הקיבוץ המאוחד
זרם הזרם השיתופי
ענפי ייצור מפעל פלסטיק, רפת, גידולי שדה, פרדס, פארק מים, בית מלון
www.shefayim.org.il

שְׁפָיִים הוא קיבוץ שהשתייך לקיבוץ המאוחד (לאחר מכן תק"מ והיום התנועה הקיבוצית), הוקם על ידי יוצאי רוסיה ופולין בשנת 1927.

היסטוריה

בשנת 1935 עלתה הפלוגה על הקרקע במקום שבו הוא שוכן היום בין נתניה והרצליה, מערבית לכביש החוף. שם הקיבוץ נבחר מתוך ספר ישעיהו, פרק מ"א, פסוק י"ח - "אפתח על שפיים נהרות ובתוך בקעות מעיינות, אשים מדבר לאגם מים וארץ ציה למוצאי מים".

לפני קום מדינת ישראל סייעו חברי הקיבוץ לספינות המעפילים שנחתו בחוף הסמוך, ובנובמבר 1945 הטילו הבריטים מצור על הקיבוץ ועל מושב רשפון.

הקיבוץ סבל מהתקפות במרד הערבי הגדול. ב-18 בספטמבר 1938 נהרגו ארבעה נוטרים חברי הקיבוץ כאשר הרכב בו נסעו עלה על מוקש ליד הקיבוץ. הם קבורים בקבר משותף בבית העלמין בשפיים. קברם היה הראשון שנכרה במקום זה[2].

בעבר קיים הקיבוץ חיי שיתוף לפי המודל הקיבוצי המסורתי. בתחילת שנות האלפים התחיל ניסיון להמיר את חיי השיתוף לכיוון של יישוב שיתוף קהילתי. בהצבעה שנערכה בינואר 2006 דחה רוב גדול של חברים את ההצעה לעשות רפורמה בשיטת התקציב הנהוגה במשק. במרץ 2009 הוחלט ברוב גורף על הפרטת הקיבוץ.

היישוב, אחד הקיבוצים המבוססים בארץ, מתפרנס מתעשייה, תיירות, חקלאות והשכרת שטחים למסחר ומשרדים. לקיבוץ אזור מסחר מפותח, שבו חנויות ענק של רשתות מובילות ורשתות מזון, הממוקם בסמוך לכביש החוף ולכניסה הצפונית לנתיבי איילון, הממוקמת במחלף שנחנך ב-2017, בין המרכז המסחרי לגעש. במיוחד פורח המסחר באזור זה בשבתות ובחגים. פארק המים של הקיבוץ הוא מהבולטים באזור המרכז. מפעל גדול למוצרי פלסטיק - פוליכד. ענפי חקלאות: רפת משותפת עם געש ועם יקום, גידולי שדה, פרדס. בקיבוץ פעל בשנים 1994–2005 פאב-מועדון מצליח שנסגר בעקבות רצח שאירע מחוץ למועדון. הקיבוץ מחזיק בבעלות של א.ב מתכננים, אחת מחברות התכנון הגדולות בישראל.

בשנת 2003 נחשפה פרשת מעילה גדולה שבה אחד החברים, הגזבר לשעבר, יהודה דורון, מעל לכאורה בכ-15 מיליון שקלים. בשנת 2013 הורשע דורון בגניבת כ-16.5 מיליון שקל מהקיבוץ ובשורה של עבירות כלכליות חמורות, ונידון לשמונה וחצי שנות מאסר בפועל.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
  2. ^ הלווית הארבעה משפיים דבר, 19/9/1938


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0