שפיירא

מתוך המכלול
(הופנה מהדף שפייר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg אין לראות את דף זה כערך אנציקלופדי. נא הימנעו מעריכה בו לפני שכתובו על בסיס הגרסה המקורית
דף זה יובא ו/או טופל בעבר שלא על פי מדיניות המכלול, ומשכך ייתכן שנעדר ממנו תוכן ראוי או ששוכתב בצורה בלתי תקינה.
תוכלו להשוות את הערך מול הערך המקורי, וכן לצפות ב[ שינויים שבוצעו בו]. אתם מוזמנים לשכתב אותו מחדש או לנהל דיון מקדים בדף השיחה.


שפיירא
Speyer
DEU Speyer COA.svg


Speyer Judenhof.jpg

מדינה גרמניהגרמניה  גרמניה
מדינה פדרלית ריינלנד-פאלץריינלנד-פאלץ  ריינלנד-פאלץ
שטח 42.58 קמ"ר
גובה 92-113 מטרים
תאריך ייסוד יום אלף הרביעי
אוכלוסייה
 ‑ בעיר

נ'תרמ"ו‏  (נכון ל-ה'תשס"ז)

שפייראאשכנזית: Speyer) היא עיר במדינת ריינלנד-פאלץ שבאשכנז. העיר ממוקמת על גדת נהר הריין ואוכלוסייתה מנתה בשנת ה'תשס"ז כחמישים אלף תושבים. ק"ק שפיירא הייתה אחת מהקהילות החשובות בקרב קהילות אשכנז, ובמשך כאלף שנה התקיימה בה קהילה מפוארת זו. ביחד עם הערים ורמיזא ומגנצא הרכיבה את שלוש הקהילות היהודיות הגדולות שלאורך נהר הריין, שנודעו בכינוי קהילות שו"ם

העיר שפיירא

קיימות עדויות להתיישבות קלטית במקום כבר ביום אלף הרביעי. בתקופת השלטון הרומי נקראה העיר בשם Augusto Nemetum ונודעה בחשיבותה. בשנת ד'ר"ס בקירוב כונתה לראשונה בשם Spira. העיר הייתה מקום מושבו של הקיסר היינריך הרביעי, שבשנת ד'תתכ"ח החליט להדיח מכיסאו את גריגוריוס השביעי, ובהמשך חזר בו. העיר שמרה על חשיבותה אצל אומות העולם אף באלף החמישי וליל אלף השישי, ובה התקיימה "הדיאט של שפיירא" - וועידת שפיירא הראשונה בשנת ה'רפ"ו, שבה אושרה זכותם של נסיכי אשכנז לבחור בדת הנוצרים החדשה כדת המדינה.

בשנת ה'תמ"ט נכבשה העיר על ידי כוחות ממלכת צרפת שהותירו בה הרס רב. בשנים ה'תקנ"ב עד ה'תקע"ד הייתה העיר נתונה לשלטון ממלכת צרפת. לאחר שהוחזרה לשלטון ממלכת בוואריה חזרה למעמדה כעיר מחוז חשובה. בשנים ה'תרמ"ג עד ה'תרס"ד נבנתה בה הקתדרלה. בשנת ה'תש"ז נבנה בה המכון האשכנזי של שפיירא לחכמות. שפיירא היא עיר תאומה של יבנה.

ק"ק שפיירא

מקווה בשפיירא העתיקה

העיר שפיירא הייתה אחת מהערים החשובות בקרב קהילות אשכנז, ובמשך כאלף שנה התקיימה בה קהילה קדושה מפוארת. ביחד עם הערים ורמיזא ומגנצא הרכיבה את שלוש הקהילות היהודיות הגדולות שלאורך נהר הריין, הנודעת בכינוי קהילות שו"ם, על שם ראשי התיבות של שלושתן שפיירא,ורמייזא ומגנצא. עד היום ניתן להבחין בשיירי קהילה זו בשמות משפחה הנושאים את שם היישוב, כדוגמת שפירו או שפירא.

בשנת ד'תתנ"ו, בזמן מסע התועים הראשון התקיים בעיר שפיירא הפרעות הראשון הידוע, שבו נטבחו על קידוש ה' מאות יהודים בידי נוצרים, באירועים שכונו לימים גזירות תתנ"ו. למרות זאת נותרה בעיר קהילה גדולה.

בעיר נחשפו שאריות של בית כנסת עתיק, שככל הנראה היה מפואר. בצמוד לבית הכנסת נמצא מקוה מרשים נוסף, שנבנה בשנים ד'תת"ע -ד'תת"ף , ושנחשב לאחד הגדולים באירופא. הקהילה היהודית בשפיירא נשמדה במלחמת העולם השנייה. הבסיס לערך האדיבות ויקיפדיה