Google Earth

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף Google Mars)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Google Earth
Google Earth Icon.png
מפתח גוגל
מחזור חיים

11 ביוני 2001

 • ל־Windows‏, macOS ולינוקס: 7.3.1.4507 ב־31 בינואר 2018 (לפני 6 שנים, 5 חודשים ו־14 ימים)
 • לאנדרואיד: 9.2.0.5 ב־11 בדצמבר 2017 (לפני 6 שנים, 7 חודשים ו־3 ימים)
 • ל־iOS‏: 9.2.14 ב־25 בפברואר 2018 (לפני 6 שנים, 4 חודשים ו־17 ימים)
 • ל־Google Chrome‏: 9.2.53.2 ב־13 בנובמבר 2017 (לפני 6 שנים, 8 חודשים ויום) – הווה
גרסת בטא 7.1.2.2041
ב־31 באוקטובר 2013
מערכת הפעלה Windows‏, macOS, לינוקס, אנדרואיד, iOS
סוג רישיון קנייני וחינמי
www.google.com/earth

Google Earthתרגום חופשי לעברית: גוגל ארץ) היא תוכנה המפותחת על ידי גוגל. התוכנה מאפשרת לצפות בתצלומי לוויין של כדור הארץ ברזולוציית צילום גבוהה ביותר (בייחוד בערים מפורסמות כגון ניו יורק, לונדון, פריז או מוסקבה). התוכנה הפכה נגישה לציבור בשנת 2005[1].

יישומים

Google Earth מציגה תצלומי לוויין דינמיים ואינטראקטיביים, אשר מכילים מידע גאוגרפי רב-ממדי (Geographic Information System). התוכנה מאפשרת למשתמשים לבנות דגמים תלת-ממדיים של בתים ובניינים, החל מביתם הפרטי ועד לגורדי שחקים ב-Google SketchUp ואחר כך לחזור ולשתול אותם במיקומם המדויק על פני כדור הארץ בתוכנה או לחלופין לבחור לאחסן, לשתף אחרים ביצירתו או לחפש יצירות של אחרים, לדוגמה בשירות "3D Warehouse" של תוכנת SketchUp.

בנוסף לצפייה בפני השטח של כדור הארץ מאפשרת התוכנה צפייה מתחת למים. "Google Sky" מאפשר צפייה בחלל החיצון. "Google Mars" מאפשר צפייה במאדים. "Google Moon" מאפשר צפייה בירח. "Google Street View" מאפשר צפייה ממבט רחוב על מספר רב של מדינות בעולם (בעיקר באירופה).

ערים גדולות רבות ניתנות לצפייה ברזולוציה גבוהה מספיק כדי לראות בניינים, בתים, מכוניות ואפילו בני אדם. התוכנה מאפשרת גם חיפוש כתובות בכל העולם. ל-Google Earth יש גם מודל דיגיטלי שנאסף על ידי נאס"א המאפשר לראות בשלושה ממדים את הגרנד קניון והר האוורסט.

גרסאות התוכנה

 • Google Earth on web - הגרסה הבסיסית והחינמית שרצה בדפדפן
 • Google Earth on mobile - הגרסה עבור טלפון חכם
 • Google Earth Pro on desktop - גרסה מקצועית למחשב שולחני שהייתה בתשלום, מ-2015 היא בחינם
 • Google Earth Enterprise - גרסה לעסקים וארגונים, להטמעה, שילוב וניתוח של מידע גאוגרפי (בתשלום)

היסטוריה

צילום מסך של Google Earth עם קובץ מידע של אתרי המורשת העולמית

Google Earth התחילה כמיזם שפותח על ידי חברת טרה ויז'ן הגרמנית (בהמשך הפכה לחברת אומנות + מחשבים - Art + Com), ובהמשך פותחה (ובעקבות תביעה) על ידי חברת קיהול תחת השם Earth Viewer, שחברת גוגל קנתה בשנת 2004. שמו של המוצר שונה ל-Google Earth ב-2005 הפך זמין לשימוש במחשבים אישיים שמריצים את מערכת ההפעלה Mac OS X 10.3.9 והלאה, ואת חלונות 2000 ומעלה[1]. גרסה ללינוקס יצאה לאור באמצע שנת 2006.

באוגוסט 2007 הושקה גרסה 4.2 בה נוספה תמיכה בעברית[2].

ב-18 באפריל 2008 יצאה גרסה 4.3 של Google Earth שבה משולב מבט הרחוב המאפשר לראות בערים רבות בעולם איך נראה המקום מהרחוב. כמו כן נוסף גם סימולטור טיסה. עם זאת הפנטגון הטיל מגבלות צוותי מיפוי בביצוע צילומי קרקע סמוך למתקנים צבאיים בארצות הברית[3].

בנובמבר 2012 הושקה גרסה 7 למחשבים שולחניים, בה נוספו תכונות דוגמת תמונות תלת-ממדיות וסיורים וירטואליים באתרים שונים ברחבי העולם[4].

ביוני 2014 רכשה גוגל את חברת הלוויינים האמריקאית Skybox Imaging. במטרה לשפר את איכות התמונות של שירותי המיפוי שלה, בהם Google Maps ו-Google Earth. חברת Skybox פיתחה ובנתה לוויינים שמשלבים חיישנים ומצלמות שמסוגלות לצלם תמונות ווידאו באיכות גבוהה של כדור הארץ[5].

החל מפברואר 2015 הוצעה גרסת Google Earth Pro בחינם, לאחר שעד אז הוצעה תמורת 399 דולר[6].

באפריל 2021 נוספה תכונה חדשה ל-Google Earth המאפשרת להציג, בדפדפן עצמו, כיצד אזורים שונים בכדור הארץ השתנו לאורך 37 הקודמות, בעיקר בגלל שינויי האקלים והתערבות האדם בסביבה. ניתן לראות לדוגמה את הקטבים נמסים בגלל עליית הטמפרטורה, לראות כיצד יערות נעלמים והופכים ליישובים ולחוות חקלאיות ועוד[7].

המקורות לתמונות

התוכנה משתמשת בשילוב בין תמונות לוויין לצילומי אוויר. בעוד ישנן תמונות לוויין ברזולוציה נמוכה של כלל כדור הארץ, ולחלקים המיושבים שבו אף ברזולוציות גבוהות יותר, רק חלק קטן מכדור הארץ מצולם כולו בצילומי אוויר חופפים. כך, לדוגמה, העיר ניו יורק מצולמת רובה ככולה בצילומי אוויר בעלי הפרדה ברמה גבוהה (עד כדי אפשרות לזיהוי אנשים ברחוב), העיר ביירות מצולמת רק חלקית בצילומי אוויר, וגם אלו אינם בעלי הפרדה כה גבוהה, או שהם צילומי אוויר מגובה רב. מטעמי ביטחון, לא כל מדינה מאפשרת מכירה חופשית של צילומי אוויר מתחומה, ומדינות מסוימות אף ישלמו כסף רב על מנת למנוע מצילומי לוויין ברזולוציה גבוהה מלהגיע לידי מדינות עוינות שלה. בשל הסיבות הללו לא ניתן לצפות בכל מקום על פני כדור הארץ ברזולוציה אחידה.

בישראל, נראות תמונות הלוויין מטושטשות ביחס למדינות אחרות. עניין זה נובע מחוק אמריקאי משנת 1997 בשם תיקון קייל-בינגמן, האוסר על צילום או הפצת תמונות לוויין של ישראל ברזולוציה גבוהה מ-2 מטרים, במובן שכל פיקסל בתמונה מייצג שני מ"ר על פני השטח. ב-21 ביולי 2020, ולאחר יותר משני עשורים, מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי פרסם מסמך לפיו יש מספר הולך וגובר של לווייני תצפית מסחריים לא-אמריקניים שמציעים כבר היום תמונות של ישראל ברזולוציה גבוהה מ-2 מטרים, כך שאין עוד טעם להגביל חברות מסחריות אמריקניות, כמו Google Earth. ארצות הברית צפויה לשנות את המדיניות ולהתיר ללווייני תצפית מסחריים למכור תמונות ברזולוציה גבוהה של ישראל מ-0.4 מטרים במקום 2 מטרים[8].

כלים ויישומים נוספים

בפברואר 2009 הושקה גרסה 5.0 של Google Earth, בה נוספו יישומים של התוכנה המאפשרים צפייה במאדים ובירח. ממשק הצפייה באתר, דומה לממשק של גוגל מפות, המציג את פני השטח של כדור הארץ. תצלומים מחלליות מחקר שונות שצילמו ברבות השנים את הירח ואת מאדים הוזנו לתוכנה ומאפשרים מבט מעמיק על גופים אלה[9].

Google Sky

Google Sky הוא כלי נוסף שכלול בתוכנת Google Earth ומאפשר צפייה בתמונות של החלל החיצון שצולמו באמצעות טלסקופי חלל כגון טלסקופ החלל האבל וכמו כן תמונות שצולמו בגלי רדיו, קרני רנטגן, קרינה תת-אדומה וכדומה.
Google Sky כולל בין השאר גם תצלומים באיכות גבוהה של גלקסיות, כוכבים, ערפיליות וגופים שמימיים אחרים. כמו כן ישנה הדמיה של תנועת כוכבי הלכת והירח, וניתן לראות בה את מיקום הגופים בתאריך מסוים. קיים גם בגרסת World Wide Web.

Google Mars

ביישום Google Mars ניתן לצפות במאדים כפי שראוהו אסטרונומים שונים במהלך הדורות, דבר המאפשר השוואה עם התמונות שהופקו מחלליות מחקר. על המפות מצוינים פרטים שונים אודות טופוגרפית הכוכב כגון קניונים ומכתשים, וכן כלי תעופה חלליים שונים ומסלוליהם (לדוגמה: מארס פאת'פיינדר) כפי שהתקדמו ונסעו על פני המאדים בעבר ובהווה. בנוסף מאפשר השירות לצפות בתצלומי המאדים אשר צולמו בטכנולוגית אינפרא אדום.

Google Moon

ב-Google Moon יש אוסף של מפות ותרשימים של הירח. על המפות מצוינות נקודות עניין שונות, עם הסברים עליהן ועל פני המשטח בקרבתן. כמו כן קיימת אפשרות לצפות במשימות של חלליות, כפי שהתבצעו בתוכנית אפולו ובפרטיהן (שירות זה פועל בשיתוף מרכז המחקר איימס של נאס"א).

בניינים בתלת-ממד

דגם תלת ממדי של מגדל אייפל בגרסה העברית של Google Earth.

אפשרות שנוספה אחרי רכישתה של חברת "Keyhole" על ידי גוגל, באוקטובר 2004, היא גישה למאגר מידע של בניינים בתלת-ממד. אפשרות זאת מראה בניינים אפורים "ערומים" שנמצאים במקומות אמיתיים. בנוסף, ישנם דגמים מפורטים של בניינים חשובים בהם קתדרלת נוטרדאם דה פארי, מגדל אייפל, המינסטר של אולם ועוד. ב-14 במרץ 2006 גוגל רכשה את היוצרת של תוכנת "SketchUp" שפתחה אפשרות בניית בתים עצמאית על ידי הגולשים[10]. מאז מופיעים בתים תלת-ממדים כמעט בכל מקום בעולם, בעיקר בערים גדולות לדוגמת ניו-יורק ופריז אשר התלת מימד מכסה את רוב שטח העיר.

בגרסה 6.0 נוספו עצים תלת ממדיים.

שימושים

בתוכנה ניתן לעשות שימושים במגוון תחומים. ארגונים ומוסדות יכולים לנצל את אפשרויות האינטראקציה המרובות לצרכים שונים, כדוגמת צרכים מבצעיים ועסקיים. שימוש ב-Google Earth נעשה ככלי הוראה, למידה והערכה. בספטמבר 2006 השיק פורום המומחים באתר "גאוגרפיה אקטואלית" של מט"ח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית מידע על השימוש ב-Google Earth ככלי הל"ה: הוראה, למידה והערכה[11]. לדוגמה, תלמידי תיכון ברמת הגולן יכולים לחקור את אנרגיית הרוח, כפי שנעשה באנגליה ואחרים יכולים ללמוד על הקונפליקט הישראלי-לבנוני באמצעות מיפוי גאוגרפי של מבזקי החדשות על הפעולות הצבאיות של שני הצדדים[11].

באוקטובר 2007 דיווח העיתון הבריטי הגארדיאן באתר האינטרנט שלו, כי טרוריסטים משתמשים ב-Google Earth על מנת לתכנן התקפות רקטות קסאם על ישראל[12]. ביולי 2011 המגזין האמריקני "Slate" מסר דיווח דומה[13]. בעקבות מתקפת הטרור במומבאי ב-2008 הוגשה תביעה בהודו נגד גוגל, בטענה שהטרוריסטים נעזרו בצילומי לוויין שלה ב-Google Earth[14].

מאידך, גם רשויות החוק עושות שימוש בתוכנה: בינואר 2009 דיווחה משטרת שווייץ שהיא איתרה שדה מריחואנה שהוסתר בליבו של שדה תירס באמצעות התוכנה[15].

Google Earth משמשת גם כפלטפורמה למשחקים. בין השאור משחק המלחמה GEwar, המשחק הרשת הראשון המתבסס על פלטפורמת Google Earth, בו המטרה היא להשתלט על כמה שיותר ערים בעולם ולנצח את היריבים באמצעות כריתת בריתות ואסטרטגיות מתוחכמות. והמשחק המקוון GeoGuessr[16].

בינואר 2009 הושק שירות של "Google Earth", המאפשר ל"בקר" על ידי סיורים וירטואליים במוזיאונים ברחבי העולם, בהם הגלריה הלאומית בלונדון, שהעלו את צילומי היצירות שעל קירותיהם לתוכנה[17]. ביולי 2013, גוגל הרחיבה את שירות Google Earth והוסיפה סיורים וירטואליים בעוד 100 אלף אתרים ברחבי העולם[18].

גרסאות למערכות הפעלה שונות

גרסת המק

גרסת mac OS X של Google Earth יצאה לאור ב-10 בינואר 2006, וזמינה להורדה מהאתר הרשמי עם כמה אפשרויות נוספות. גרסת המק מגיעה עם עיצוב זהה לגרסת החלונות, ופונקציות זהות. הגרסה הודלפה לרשת חודש קודם להוצאתה הרשמית, ב-8 בדצמבר 2005. הגרסה הייתה לא מושלמת בצורה משמעותית וכללה באגים רציניים ביותר. מסך העזרה ותצוגת ההרשאות לא תפקדו.

הגרסה עובדת במערכות mac OS X 10.39 ו10.4 אך אין לתוכנה גרסאות PRO ו-PLUS, אין דפדפן מובנה או ממשק ישיר ל-Gmail. מצב מסך מלא לא עובד ויש כמה באגים קטנים. הגרסה האחרונה היא 3.1.0621.0 שיצאה ב-21 באפריל 2006.

בנוסף לגרסת המקינטוש, ישנה גרסה הזמינה גם למערכת ההפעלה לינוקס. כמו בגרסת המקינטוש, גם עבור לינוקס קיימת הגרסה הרגילה בלבד, ולא גרסאות ה-pro או ה-plus.

בנוסף מפותחת בגוגל גרסה לתוכנה המיועדת למערכות ההפעלה של לינוקס, ומבוססת על טכנולוגית OpenGL, נכון לינואר 2012 התוכנה קיימת להורדה בגרסת בטא.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Google Earth בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 מיכל רמתי, Google Earth - תן לעכבר שלך לעופף במקומך, באתר הארץ, 8 ביולי 2005
 2. ^ גליה ימיני, רוב שירותי גוגל יתורגמו לעברית, באתר הארץ, 19 בפברואר 2006
 3. ^ דורון פלק, ‏הפנטגון: צוותי מיפוי של גוגל Earth לא יבצעו צילומי קרקע בבסיסי ארה"ב, באתר גלובס, 9 במרץ 2008
 4. ^ נחמה אלמוג, ‏גוגל השיקה את גרסה 7 של Google Earth, באתר "אנשים ומחשבים", 1 בנובמבר 2012
 5. ^ רועי גולדנברג, ‏גוגל רוכשת חברת לוויינים בחצי מיליארד דולר, באתר גלובס, 11 ביוני 2014
 6. ^ נחמה אלמוג, ‏שירות Google Earth Pro יוצע מעתה בחינם, באתר "אנשים ומחשבים", 1 בפברואר 2015
 7. ^ צבי קצבורג, ‏ציר הזמן המואץ של Google Earth מוכיח: כדור הארץ בצרות, באתר "אנשים ומחשבים", 18 באפריל 2021
 8. ^ עודד כרמלי, אחרי איסור בן 20 שנה: ארצות הברית צפויה להרשות ללוויינים מסחריים לצלם את ישראל ברזולוציה גבוהה, 21 ביולי 2020, אתר סוכנות החלל הישראלית
  אתר למנויים בלבד ירדן מיכאלי, מדוע גוגל מציגה לראווה את הפנטגון ומצנזרת דווקא את תל אביב?, באתר הארץ, 2 ביוני 2021
 9. ^ שירות גלובס, ‏גולשי גוגל יוכלו לצלול באוקיינוס ולטוס לחלל - מהמחשב, באתר גלובס, 3 בפברואר 2009
 10. ^ עידו פולק, תקני אותי גוגל, באתר הארץ, 16 במרץ 2006
 11. ^ 11.0 11.1 Google Earth ילמד גיאוגרפיה בבתי הספר, באתר הארץ, 22 בספטמבר 2006
 12. ^ Inside Gaza: 'Resistance is our strategy', The Guardian, ‏25 Oct 2007
 13. ^ גיא גרימלנד, התשובה של משגרי הטילים מעזה לכיפת ברזל: שימוש ב-Google Earth, באתר TheMarker‏, 9 ביולי 2011
 14. ^ שירות גלובס, ‏תביעה בהודו נגד גוגל: הטרוריסטים נעזרו בצילומי לוויין שלה ב-Google Earth, באתר גלובס, 9 בדצמבר 2008
 15. ^ שירות גלובס, ‏שדה מריחואנה אותר על-ידי Google Earth, באתר גלובס, 2 בפברואר 2009
 16. ^ אתר למנויים בלבד אנה בורד, המשחק שייקח אתכם מסביב לעולם במפות של גוגל, באתר הארץ, 13 במאי 2013
 17. ^ ויקטוריה ברנט, הראלד טריביון, מדריד, מבט קרוב על שלוש הגרציות, באתר הארץ, 19 בינואר 2009
 18. ^ מערכת אנשים ומחשבים, ‏גוגל הרחיבה את שירות Google Earth – הוסיפה סיורים וירטואליים בעוד 100 אלף אתרים ברחבי העולם, באתר "אנשים ומחשבים", 7 ביולי 2013


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0