Google Earth

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף Google Sky)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Google Earth
Google Earth Icon.png
מפתח גוגל
מחזור חיים

11 ביוני 2001

  • ל־Windows‏, macOS ולינוקס: 7.3.1.4507 ב־31 בינואר 2018 (לפני 5 שנים, 4 חודשים ו־6 ימים)
  • לאנדרואיד: 9.2.0.5 ב־11 בדצמבר 2017 (לפני 5 שנים, 5 חודשים ו־26 ימים)
  • ל־iOS‏: 9.2.14 ב־25 בפברואר 2018 (לפני 5 שנים, 3 חודשים ו־9 ימים)
  • ל־Google Chrome‏: 9.2.53.2 ב־13 בנובמבר 2017 (לפני 5 שנים, 6 חודשים ו־23 ימים) – הווה
גרסת בטא 7.1.2.2041
ב־31 באוקטובר 2013
מערכת הפעלה Windows‏, macOS, לינוקס, אנדרואיד, iOS
סוג רישיון קנייני ו/או חינמי
www.google.com/earth

גוגל ארת'אנגלית: Google Earth ובתרגום חופשי לעברית: גוגל ארץ) היא תוכנה המפותחת על ידי גוגל. התוכנה מאפשרת לצפות בתצלומי לוויין של כדור הארץ ברזולוציית צילום גבוהה ביותר (בייחוד בערים מפורסמות כגון ניו יורק, לונדון, פריז או מוסקבה). התוכנה הפכה נגישה לציבור בשנת 2005.

Google Earth מציגה תצלומי לוויין דינמיים ואינטראקטיביים, אשר מכילים מידע גאוגרפי רב-ממדי (Geographic Information System). התוכנה מאפשרת למשתמשים לבנות דגמים תלת-ממדיים של בתים ובניינים, החל מביתם הפרטי ועד לגורדי שחקים ב-Google SketchUp ואחר כך לחזור ולשתול אותם במיקומם המדויק על פני כדור הארץ בתוכנה או לחלופין לבחור לאחסן, לשתף אחרים ביצירתו או לחפש יצירות של אחרים ב-3D Warehouse.

בנוסף לצפייה בפני השטח של כדור הארץ מאפשרת התוכנה גם צפייה מתחת למים; בנוסף, "Google Sky" מאפשר צפייה בחלל החיצון; "Google Mars" מאפשר צפייה במאדים; "Google Moon" מאפשר צפייה בירח, ו-"Google Street View" מאפשר צפייה ממבט רחוב על מספר רב של מדינות בעולם (בעיקר באירופה).

גרסאות התוכנה

לתוכנה 3 גרסאות:

  • Google Earth - הגרסה הבסיסית והחינמית של גוגל ארת'
  • Google Earth Pro - הגרסה המקצועית ביותר (בתשלום)
  • Google Earth Enterprise - גרסה לבעלי עסק, למידע גאוגרפי (בתשלום)

סקירה

צילום מסך של Google Earth עם קובץ מידע של אתרי המורשת העולמית

גוגל ארת' פותח על ידי חברת קיהול תחת השם "ארת' ויוור" (Earth Viewer), חברה שגוגל קנתה בשנת 2004. שמו של המוצר שונה לגוגל ארת' ב-2005 וכעת זמין לשימוש במחשבים אישיים שמריצים את מערכת ההפעלה Mac OS X 10.3.9 והלאה, ואת חלונות 2000 ומעלה. גרסה ללינוקס יצאה לאור באמצע שנת 2006.

ערים גדולות רבות ניתנות לצפייה ברזולוציה גבוהה מספיק כדי לראות בניינים, בתים, מכוניות ואפילו בני אדם. התוכנה מאפשרת גם חיפוש כתובות בכל העולם. לגוגל ארת' יש מודל דיגיטלי שנאסף על ידי נאס"א המאפשר לראות בשלושה ממדים את הגרנד קניון והר האוורסט.

בגרסה 4.2 נוספה תמיכה בעברית. ב-18 באפריל 2008 יצאה גרסה 4.3 של Google Earth שבה משולב באופן סופי מבט הרחוב המאפשר לראות בערים רבות בעולם איך נראה המקום מהרחוב. כמו כן נוסף גם סימולטור טיסה.

המקורות לתמונות

התוכנה משתמשת בשילוב בין תמונות לוויין לצילומי אוויר. בעוד ישנן תמונות לוויין ברזולוציה נמוכה של כלל כדור הארץ, ולחלקים המיושבים שבו אף ברזולוציות גבוהות יותר, רק חלק קטן מכדור הארץ מצולם כולו בצילומי אוויר חופפים. כך, לדוגמה, העיר ניו יורק מצולמת רובה ככולה בצילומי אוויר בעלי הפרדה ברמה גבוהה (עד כדי אפשרות לזיהוי אנשים ברחוב), העיר ביירות מצולמת רק חלקית בצילומי אוויר, וגם אלו אינם בעלי הפרדה כה גבוהה, או שהם צילומי אוויר מגובה רב.
בנוסף, מטעמי ביטחון, לא כל מדינה מאפשרת מכירה חופשית של צילומי אוויר מתחומה, ומדינות מסוימות אף ישלמו כסף רב על מנת למנוע מצילומי לוויין ברזולוציה גבוהה מלהגיע לידי מדינות עוינות שלה. בשל הסיבות הללו לא ניתן לצפות בכל מקום על פני כדור הארץ ברזולוציה אחידה.

בישראל, נראות תמונות הלוויין מטושטשות ביחס למדינות אחרות. עניין זה נובע מחוק אמריקאי משנת 1997 בשם תיקון קייל-בינגמן, האוסר על צילום או הפצת תמונות לוויין של ישראל ברזולוציה גבוהה מ-2 מטרים, במובן שכל פיקסל בתמונה מייצג שני מ"ר על פני השטח. ב-21 ביולי 2020, ולאחר יותר משני עשורים, מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי פרסם מסמך לפיו יש מספר הולך וגובר של לווייני תצפית מסחריים לא-אמריקניים שמציעים כבר היום תמונות של ישראל ברזולוציה גבוהה מ-2 מטרים, כך שאין עוד טעם להגביל חברות מסחריות אמריקניות, כמו Google Earth. ארצות הברית צפויה לשנות את המדיניות ולהתיר ללווייני תצפית מסחריים למכור תמונות ברזולוציה גבוהה של ישראל מ-0.4 מטרים במקום 2 מטרים.[1]

כלים ויישומים נוספים

בגרסה 5.0 של Google Earth נוספו יישומים של התוכנה המאפשרים צפייה במאדים ובירח. ממשק הצפייה באתר, דומה לממשק של גוגל מפות, המציג את פני השטח של כדור הארץ. תצלומים מחלליות מחקר שונות שצילמו ברבות השנים את הירח ואת מאדים הוזנו לתוכנה ומאפשרים מבט מעמיק על גופים אלה.

Google Sky

Google Sky הוא כלי נוסף שכלול בתוכנת Google Earth ומאפשר צפייה בתמונות של החלל החיצון שצולמו באמצעות טלסקופי חלל כגון טלסקופ החלל האבל וכמו כן תמונות שצולמו בגלי רדיו, קרני רנטגן, קרינה תת-אדומה וכדומה.
Google Sky כולל בין השאר גם תצלומים באיכות גבוהה של גלקסיות, כוכבים, ערפיליות וגופים שמימיים אחרים. כמו כן ישנה הדמיה של תנועת כוכבי הלכת והירח, וניתן לראות בה את מיקום הגופים בתאריך מסוים. קיים גם בגרסת World Wide Web.

Google Mars

ביישום Google Mars ניתן לצפות במאדים כפי שראוהו אסטרונומים שונים במהלך הדורות, דבר המאפשר השוואה עם התמונות שזמינות כיום שהופקו מחלליות מחקר. על המפות מצוינים פרטים שונים אודות טופוגרפית הכוכב כגון קניונים ומכתשים, וכן כלי תעופה חלליים שונים ומסלוליהם (לדוגמה: מארס פאת'פיינדר) כפי שהתקדמו ונסעו על פני המאדים בעבר ובהווה. בנוסף מאפשר השירות לצפות בתצלומי המאדים אשר צולמו בטכנולוגית אינפרא אדום.

Google Moon

ב-Google Moon יש אוסף של מפות ותרשימים של הירח. על המפות מצוינות נקודות עניין שונות, עם הסברים עליהן ועל פני המשטח בקרבתן. כמו כן קיימת אפשרות לצפות במשימות של חלליות, כפי שהתבצעו בתוכנית אפולו ובפרטיהן (שירות זה פועל בשיתוף מרכז המחקר איימס של נאס"א).

בניינים בתלת-ממד

דגם תלת ממדי של מגדל אייפל בגרסה העברית של Google Earth.

אפשרות שנוספה אחרי רכישתה של קיהול על ידי גוגל היא מאגר מידע של בניינים בתלת-ממד ב-39 מדינות (נכון ליוני 2006). מאגר זה מסופק על ידי חברת "מפות סאנבורן". אפשרות זאת מראה בניינים אפורים "ערומים" שנמצאים במקומות אמיתיים. בנוסף, ישנם דגמים מפורטים של בניינים חשובים בהם קתדרלת נוטרדאם דה פארי, מגדל אייפל, המינסטר של אולם ועוד. ב-14 במרץ 2006 גוגל רכשה את חברת "@תוכנה אחרונה" היוצרת של תוכנת "SketchUp"‏[1] שפתחה אפשרות בניית בתים עצמאית על ידי הגולשים. כיום מופיעים בתים תלת-ממדים כמעט בכל מקום בעולם, בעיקר בערים גדולות לדוגמת ניו-יורק ופריז אשר התלת מימד מכסה את רוב שטח העיר. בגרסה 6.0 נוספו עצים תלת ממדיים.

שימושים

בתוכנה ניתן לעשות שימושים במגוון תחומים. ארגונים ומוסדות יכולים לנצל את אפשרויות האינטראקציה המרובות לצרכים שונים, כדוגמת צרכים מבצעיים ועסקיים.

שימוש ב-Google Earth נעשה ככלי הוראה, למידה והערכה. בפורום המומחים באתר גאוגרפיה אקטואלית של מט"ח - המרכז לטכנולוגיה חינוכית ניתן למצוא מידע על השימוש ב - Google Earth ככלי הל"ה: הוראה, למידה והערכה[2]. לדוגמה, תלמידי תיכון ברמת הגולן יכולים לחקור את אנרגיית הרוח, כפי שנעשה באנגליה ואחרים יכולים ללמוד על הקונפליקט הישראלי-לבנוני באמצעות מיפוי גאוגרפי של מבזקי החדשות על הפעולות הצבאיות של שני הצדדים.

באוקטובר 2007 דיווח העיתון הבריטי הגארדיאן באתר האינטרנט שלו, כי טרוריסטים ערבים משתמשים בגוגל ארת על מנת לתכנן התקפות רקטות קסאם על ישראל[2] מאידך, גם רשויות החוק עושות שימוש בתוכנה: בינואר 2009 דיווחה משטרת שווייץ שהיא איתרה שדה מריחואנה שהוסתר בליבו של שדה תירס באמצעות התוכנה.[3]

Google Earth משמשת גם כפלטפורמה למשחקים. משחק המלחמה GEwar הוא המשחק המקוון הראשון המתבסס על פלטפורמת Google Earth, בו המטרה היא להשתלט על כמה שיותר ערים בעולם ולנצח את היריבים באמצעות כריתת בריתות ואסטרטגיות מתוחכמות.

גרסאות למערכות הפעלה שונות

גרסת המק

גרסת mac OS X של גוגל ארת' יצאה לאור ב-10 בינואר 2006, וזמינה להורדה מהאתר הרשמי עם כמה אפשרויות נוספות. גרסת המק מגיעה עם עיצוב זהה לגרסת החלונות, ופונקציות זהות. הגרסה הודלפה לרשת חודש קודם להוצאתה הרשמית, ב-8 בדצמבר 2005. הגרסה הייתה לא מושלמת בצורה משמעותית וכללה באגים רציניים ביותר. מסך העזרה ותצוגת ההרשאות לא תפקדו.

כיום, הגרסה עובדת במערכות mac OS X 10.39 ו10.4 אך אין לתוכנה גרסאות PRO ו-PLUS, אין דפדפן מובנה או ממשק ישיר ל-Gmail. מצב מסך מלא לא עובד ויש כמה באגים קטנים. הגרסה האחרונה היא 3.1.0621.0 שיצאה ב-21 באפריל 2006.

בנוסף לגרסת המקינטוש, ישנה גרסה הזמינה גם למערכת ההפעלה לינוקס. כמו בגרסת המקינטוש, גם עבור לינוקס קיימת הגרסה הרגילה בלבד, ולא גרסאות ה-pro או ה-plus.

בנוסף מפותחת בגוגל גרסה לתוכנה המיועדת למערכות ההפעלה של לינוקס, ומבוססת על טכנולוגית OpenGL, נכון לינואר 2012 התוכנה קיימת להורדה בגרסת בטא.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Google Earth בוויקישיתוף

הערות שוליים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0