אל קאסר אס-סגיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אל קאסר אס-סגיר (פורטוגזית: Alcácer Ceguer, ערבית: القصر الصغير, ספרדית: Alcazarseguer - עיר קטנה) הוא מבצר השוכן במצר גיברלטר, בין סאוטה לטנג'יר שבמרוקו.

היסטוריה

אזור אל-קאסר אס-סגיר נכבש במאה הראשונה על ידי הרומאים שבנו במקום מפעל לייצור מלח. לא הייתה התיישבות באזור בימי הביניים המוקדמים.

ב-708, נבנה במקום מבצר, קאסר מסמודה, שהתקיים באותו מקום בו נמצא המבצר הנוכחי. תחת השושלת האידריסידית, האזור עבר לשליטתו של קאחם איבן אידריס השני.

ההיסטוריה של המבצר הנוכחי החלה במאה ה-11. האלמורדיבים השתמשו במבצר (אז, עוד מבצר מסמודה) כדי להכין את הכוחות המוסלמים לקראת המעבר לספרד. אל-מוואחידון כבשו את המקום ושינו את שמו לקסאר אל-מג'אז. השושלת המרינידית, תחת הסולטאן אבו יוסוף יעקוב, שינתה את שמו לקסאר אל-מג'אר והשתמשו בו כבסיס לכוחותיהם לקראת המסע לאנדלוסיה. פני האזור השתנו במאה ה-15, כשהפורטוגזים נחתו במקום בשנת 1458 וכבשו את המבצר. לאחר הכיבוש הפורטוגזי, הפך המבצר למקום מפלט למוריסק ואים שברחו מאנדלוסיה. משום חוסר חשיבותה האסטרטגית ובשל המשבר הכלכלי, החליט ז'ואו השלישי לנטוש את המבצר.

אדריכלות

העיר אל-קאסר אס-סגיר נבנתה בסגנון שגרתי לבניית ערים בצפון אפריקה של ימי הביניים. העיר משתרעת על כחמישה קמ"ר, וגובהה נע בין שני מטרים לחמישה מטרים. חומות העיר מוגנות על ידי 29 מגדלים המסודרים בצורה מעגלית, ובהן יש שלושה שערים; באב אל בחר, באב סבטה ובאב פז. לאחר הכיבוש הנוצרי בשנת 1458, עברה העיר המוסלמית בנייה מחודשת ששינתה את פניה. במהלך שינויים אלו נבנתה בעיר כנסייה גדולה בשם כנסיית סנטו סבסטיאו.