סוקוטרה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ארכיפלג סוקוטרה

Flag of UNESCO.svg אתר מורשת עולמית
Socotra dragon tree.JPG
דרקונית קינבר (Dracaena cinnabari) בסוקוטרה
מדינה תימןתימן  תימן
האתר הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית טבעי בשנת 2008, לפי קריטריונים 10

Topographic map of Socotra-en.svg

סוקוטרהערבית: سُقُطْرَى) היא קבוצת איים קטנה באוקיינוס ההודי הנקראת על שם האי הגדול שבהם. סוקוטרה נמצאת כ-350 ק"מ דרומית לתימן וכ-250 ק"מ מזרחית לסומליה. האיים הם סולטנות המנוהלת על ידי תימן. שטחו של האי המרכזי הוא 3,650 קמ"ר והאיים האחרים הם קטנים וחלקם אינם מיושבים. בשנת 2008 הוכרז הארכיפלג כאתר מורשת עולמית.

ב-2 במאי 2018, כחלק ממלחמת האזרחים בתימן, נחתו באי כוחות צבא של איחוד האמירויות הערביות והשתלטו על נקודות מפתח בו[1][2].

גאוגרפיה

האקלים באיים הוא מדברי למחצה. גשם עונתי יורד בקיץ, במיוחד בהרים הנמצאים בחלקו הפנימי של האי. סוקוטרה הוא אחד האיים המבודדים ביותר בעולם מבין האיים הנמצאים על מדף יבשתי. האי כנראה, ניתק מאפריקה בעידן הפלאוקן. בידודו של האי יצר צמחייה ייחודית לאי בלבד. צמחייה זו מותאמת לתנאי האקלים הקשים השוררים במקום ורגישה מאד לשינויים. מתוך 800 מיני צמחים הנמצאים באי, כשליש ייחודיים לסוקוטרה בלבד.

סוקוטרה מפורסמת גם בזכות צמחי האלוורה שגדלים בה ונחשבים כבעלי איכות מעולה.

האוכלוסייה מונה כ-50,000 נפש. ברצועת החוף מתגוררת אוכלוסייה, חדשה יחסית, ממוצא ערבי. בהרים מתגוררים הסוקוטרים המקוריים, כנראה ממוצא שמי גם הם, והם דוברים את השפה הסוקוטרית שהיא ייחודית ועתיקה. רמת החיים נמוכה ואין חשמל ומים זורמים.

סוקוטרה תוארה במאה הראשונה לספירה, בקובץ הוראות ניווט יווני (Periplus) של הים האריתראי. המגלה טריסטאו דה קוניה הגיע אל האי ב-1507 והכריז על האי כשטח פורטוגלי, אולם כעבור ארבע שנים בלבד איבדו הפורטוגזים את השליטה באי לטובת סולטנות מע'רה. בשנת 1839, בהמשך לכיבוש עדן, השתלטו על האי הבריטים, וב-1967 כשתימן זכתה לעצמאות עבר האי לחסותה.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים