אפריקה (סדרת טלוויזיה)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אפריקה
Africa
סוגה סדרות טבע
יוצרים BBC
שחקנים דייוויד אטנבורו
ארץ מקור בריטניה
מספר פרקים 6
הפקה
אורך פרק 60 דקות
שידור
רשת שידור BBC
תקופת שידור מקורית 3 בינואר 20136 בפברואר 2013 (5 שבועות)
פילי יער מתרועעים בקונגו

אפריקהאנגלית: Africa) היא סדרת-טבע תיעודית שהופקה על ידי ה-BBC. הסדרה עוקבת אחר חיות הבר וסביבות המחיה השונות של יבשת אפריקה. הסדרה שודרה בתחילת שנת 2013 וצולמה במשך 4 שנים היא בהנחייתו של דייוויד אטנבורו.

כל אחד מחמשת הפרקים הראשונים של הסדרה עוסק באזור אחר של היבשת, בעוד שהפרק האחרון עוסק בעתידה של אפריקה וכן בעתידן של חיות הבר שלה.

פרקי הסדרה

  1. קלהארי: הפרק הראשון עוסק בפינה הדרום-מערבית של אפריקה ועל חיות הבר והנופים שבמדבר קלהארי ובמדבר נמיב. בפרק מוצגים התנהגות מיוחדת של קרנפים שחורים המתרחשת בלילה, נמר צעיר המנסה לצוד חזיר יבלות ולאחר מכן דוקרן סטינבוק ללא הצלחה, דרונגו אפריקני הגונב מזון ממושבת סוריקטות באמצעות תכסיס החיקוי שלו - אזעקת טורפים מוטעית הגורמת לסוריקטות לברוח, משפחת יענים המתקרבת לבור מים המוקף בפילים, ג'ירפות, זברות, גנואים, ראמים ודלגנים אך מקבלת מקום לשתייה בזכות אריות שיצאו לצוד, שפמנונים זהובים במערת נשימת הדרקון (Dragon's Breath Cave), להקת שתאים בשיתוף פעולה מגינה על מושבת הקינון שלה מפני חרגול משוריין (Acanthoplus discoidalis) וקרב טריטוריאלי שנערך בין שתי ג'ירפות ממין זכר.
  2. סוואנה: פרק זה עוסק במזרח אפריקה, החלק מפסגות הקרח של רכס רוונזורי ועד לאגמי הסודה של השבר הסורי-אפריקני. בין בעלי החיים המוצגים בפרק כוללים חרדונים המנסים ללכוד זבובים על פני אריות ישנים, גורילות ההרים החיות להן ביערות הגשם הקדומים שהם שרידים ליערות שהוחלפו על ידי הסוואנות, היפופוטמים בביצות, גוזל מנעלן נאבק באחיו החלש ומאלץ את הוריו לנטוש אותו, ציפורים חוטפות חרקים שנמלטים מדליקה בערבה, להקות של עטלפי פירות הנרדפות על ידי עופות דורסים כגון עיט כתר, עיטם קולני והעיט הלוחם, להקות של פלמינגו זוטר באגמי הסודה של מכתש נגורונגורו ומשפחת פילים מנסה לשרוד את אחת מהבצורות הקטלניות ביותר שנראו על מישורי אמבוסלי ובהמשך שורדת ו2 זכרים נלחמים ביניהם.
  3. קונגו: פרק זה עוסק על יערות אגן הקונגו. בעלי החיים המוצגים כוללים שימפנזה המחפשת דבש פושטת על כוורת באמצעות ענף ככלי, צמחים מטפסים בעלי קרסים, נקבת פיתון סלעים אפריקני המחממת את ביציה, עונת הקינון של עורב קירח-ראש, פילי יער מתאספים סביב קרחת יער ונלחמים, גזרנים מקננים בגדת נהר בוצי, צפרדעי בננה מתרבים, דג פרפרון מים מתוקים נמלט בקפיצה מרב-סנפיר קונגו ובחוף האוקיינוס האטלנטי כמה פילים, תאואים, היפופוטמים וחזירי נהרות יוצאים מן היער אל חוף הים שנמצא ליד היער כדי להתרחץ.
  4. כף: פרק זה עוסק על דרום אפריקה, בכלל על אזור כף התקווה הטובה, המושפע על ידי שני זרמים שונים - זרם אגולאס החמים וזרם בנגולה הקריר. בעלי החיים בפרק הזה כוללים אבקועי צב ים ירוק הנאלצים לממהר כדי להיכנס למים לאחר שבקעו ונרדפים על ידי דיה צהובת-מקור, עורב צבוע וסרטנים וגם טובעים בין הגלים, פרפרים מתאספים מעל הר מאבו לצורך עונת הרבייה שלהם, דגי צנינית ענק מתכנסים בלהקות לתוך נהרות העולים בגאות, שפמנונים סועדים עם עופות מים כמו שקנאים ועם תנינים על דגים בביצות, פינגווינים שחורי-רגל מגדלים את גוזליהם בחוף שומם, זכר זבלית מנסה להרשים נקבה, דלגנים מבצעים מופע ראווה של דילוגים, עמלצים לבנים סועדים על נבלת לווייתן ודולפינים, כרישים, דובי ים, סולות ולווייתן בריד מתאספים לרגל נדידת הסרדינים השנתית.
  5. סהרה: הפרק שלפני הפרק האחרון עוסק בצפון אפריקה, שם נמצא המדבר הגדול ביותר על פני כדור הארץ - מדבר סהרה. הוא מתחיל עם קופי מקוק ברברי בהרי האטלס שהם מוגנים שם עקב התפשטותו של המדבר הגדול, בעלי חיים אחרים בפרק זה כוללים זכר זברת גרבי המנסה להרשים נקבות, דישונים במדבר, מושבה של חולדים עירומים, 2 מיליון סנוניות נאלצות לחצות את הסהרה בזמן נדידתן ובהמשך מגיעות לנווה מדבר מלוח בו מאות זבובים מהם הם ניזונים יחד עם נחליאלים, הגמל החד דבשתי המשמש בתור "ספינת המדבר" על כך שהוא נשא סחורות במאות קודמות, תנין מדבר צד לו דגי אמנון באחד מבורות המים האחרונים שנותרו במדבר, דיונות נעות בתוניסיה וכן מוצגים חיפושיות זבל הניזונות מגללי בעלי חיים, לטאת שנונית ונמלי נווטת מהמין נווטת סיני (cataglyphis bombicinus).
  6. העתיד: בפרק האחרון של הסדרה, דייוויד אטנבורו מציג השינויים העומדים בפני חיות הבר ונופיה של אפריקה. הנושאים בפרק כוללים קרנפים שחורים אשר ניצודים בידי ציידים בלתי חוקיים וכיום יש להם מגינים, בני המסאי אשר כיום שומרים על האריות במקום לצוד אותם, גורילות ההרים העומדות בפני סכנה הכחדה חמורה ועד כמה מנסים לשמור עליהן, הבבונים הזנובים מרמות אתיופיה העומדים בפני סכנת היעלמות, אלפי הדרכים שעוזרות לפילים לעבור בלי להיפגש עם כלי רכב בכביש המהיר, וגם היערות וצבי הים עומדים בפני סכנה הכחדה שרק כמה אנשים יכולים לעזור להם. כמו כן נראה הפארק הלאומי גורגונגוסה (אנ') במוזמביק שנפגע מאוד במלחמת האזרחים ב-1977, שנעשים מאמצים לשקם אותו לאט למה שהיה לפני.

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0