אש התורה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אש התורה
Aishlogo.jpg
בניין המרכז העולמי אש התורה
בניין המרכז העולמי אש התורה
ישיבה
השתייכות חרדים ליטאים
תקופת הפעילות 1974–הווה (כ־50 שנה)
מייסדים הרב נח וינברג
מיקום
מיקום הרובע היהודי, ירושלים, ישראל ישראלישראל
http://www.aish.co.il

אש התורה (מוכר גם כ-"Aish") הוא ארגון בינלאומי להפצת יהדות.

היסטוריה

מוסדות אש התורה הוקמו בשנת 1974 על ידי רבי נח וינברג. המרכז הוקם ברובע היהודי בירושלים. על פי נתוני הארגון, נכון ל-2018, הוא מונה 26 סניפים ב-17 מדינות[1].

מטרות והשקפת הארגון

מטרת הארגון היא הפצת ערכים יהודיים בקרב יהודים בישראל ובעולם שאינם שומרי מצוות, באמצעות סמינרים ותוכניות נוספות. אף על פי שאנשי הארגון מזוהים כחרדים, הארגון מביע תמיכה גלויה במדינת ישראל[1] ושומר על קשרים טובים עם מנהיגי המדינה.

הארגון מגדיר את בירוריו ביהדות כ"מסע רוחני". ראש הארגון הגדיר את המסע בסדרת מאמרים בשם "48 דרכים לחכמה"[2] (המבוססים על הברייתא המובאת בסוף מסכת אבות).

פרויקטים בולטים

בית המדרש בישיבת אש התורה
  • המרכז העולמי של אש התורה נמצא בבניין בן 7 קומות מול רחבת הכותל המערבי. בבניין נמצאים יצירת האמנות "אש ומים" של האמן דייל צ'יהולי, אודיטוריום שמימן השחקן קירק דאגלס ושרידי אמת מים מתקופת בית שני. מהתצפית בגג המרכז ניתן להשקיף אל ירושלים העתיקה, הר הבית והכותל, ובימים של ראות טובה אף לים המלח וירדן. הבניין מארח עשרות אלפי מבקרים בשנה.

במקום פועל גם מרכז המבקרים 'אש ישראל' ברחבת הכותל המערבי שמטרתו היא העשרת הזהות היהודית בציבור הישראלי ומציע תוכניות לגילאים שונים, בנושאי חגים ומעגל החיים.

  • ישיבת אש התורה נמצאת גם היא בצמוד לבניין המרכז העולמי. הוקמה בשביל חוזרים בתשובה, אך היום קיימת בה גם מסגרת לבחורים אמריקאים שאינם חוזרים בתשובה. בישיבה בית המדרש מפואר ובו ארון קודש העשוי כולו מזכוכית.
  • ישיבת ההסדר אש התורה: נוסדה בשנת תשס"ו ובראשה עמד הרב צבי שוורץ. בשנת תש"ע עברה ישיבת ההסדר לתל אביב, והיא נמצאת כיום בבית הכנסת "תפארת צבי" ברחוב הרמן כהן. בראשות הישיבה עומד הרב ניר יעקב מס ולומדים בה כחמישים בחורים[3].
  • אש ג'רוזלם פלושיפס היא תוכנית שבמסגרתה מגיעים בני נוער מחו"ל לביקור של שלושה שבועות בישראל. במהלך התוכנית הם משתתפים בהרצאות ושיעורים ביהדות וכן מבקרים ומטיילים בישראל.
  • פרויקט חזון הוא סדרת הרצאות לקבוצות בחורי ישיבה במטרה להכשירם לשמש כפעילים להעשרת ידע יהודי. ההרצאות נמסרות על ידי הרב יעקב ליכטמן. בסיום ההרצאות מקבלים המשתתפים הסמכה רשמית לשמש כפעילים מטעם "אש התורה".
  • מודעות (נקרא גם פרויקט "חברותא") היא תוכנית המקשרת בין נשים חילוניות לנשים דתיות להעשרת היהדות באמצעות שיחות טלפון, ומאוחר יותר גם מפגשים.
  • אחים יחדיו - inspire הוא ארגון שמטרתו להעניק לישראלים חילוניים היכרות ראשונית עם העולם החרדי על ידי קשר ישיר. במסגרת הפרויקט מחולקות מתנות הקשורות לחג הקרב.
  • מצלמות הכותל מאז 1996, באתר אש התורה ניתן לצפות 24 שעות ביממה בכותל המערבי[4].
  • ארגון ההסברה הפרו-ישראלי Honest Reporting הוקם בשנת 2000 במימון קרן של אש התורה[5].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0