רבי שמואל מפיורדא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף בית שמואל (פירוש))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הבית שמואל
פטירה י"ד בכסלו ה'תס"ז

רבי שמואל בן ר' אורי שרגא פייבוש מפיורדא (נפטר י"ד בכסלו ה'תס"ז, 1706) היה רבן של שידלוב ופיורדא. נודע בעיקר בזכות חיבורו בית שמואל, מ"נושאי הכלים" לחלק אבן העזר בשולחן ערוך.

ביוגרפיה

נולד בווידיסלב, פולין באמצע המאה השבע עשרה. למד בישיבת קרקוב (קראקא), אצל רבי יהושע השל בן רבי יעקב, ואחרי פטירת רבו המשיך את לימודיו אצל רבה של קראקא, רבי אריה לייב בן רבי זכריה מנדל, שלקח אותו כחתן לבתו. גיסיו, היו רבי יחזקיה יהושע פייבל תאומים ורבי שאול בן רבי השיל מקראקא שנשאו את אחיות אשתו. בתו נישאה לרבי אהרן הרט, שכיהן מאוחר יותר כרבה הראשי הראשון של בריטניה.

בתחילה שימש כרב ברבנות שידלוב, פולין, שם חיבר את ספרו "בית שמואל", שאותו סיים לכתוב (במהדורא קמא) בשנת תמ"ט (1689). לאחר מכן כיהן לזמן קצר כרב בקהילת פיורדא. באותו זמן סודר החיבור מחדש על ידי רבנים נוספים, בשנת תנ"ד (1694) (מהדורה בתרא). בשנת 1694 שב לשידלוב.

הספר "בית שמואל" הוא אחד החיבורים הבודדים שנכתבו על שולחן ערוך חלק אבן העזר, אשר מחמת היותו כה נזנח החליט רבי שמואל לפרשו ו"לגאלו", בקראו על כך את הפסוק "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה"; היינו אבן העזר, אשר אותה זנחו ה"בונים" - תלמידי החכמים, תהיה לראש הפינה ולמרכז העיסוק הלימודי. החיבור מודפס יחד עם פירושו של רבי משה לימא "חלקת מחוקק", בשם המשותף "אפי רברבי".

קישורים חיצוניים


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0