ג'ף סשנס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'ף סשנס

ג'פרסון בורגארד "ג'ף" סשנס השלישיאנגלית: Jefferson Beauregard "Jeff" Sessions III; נולד ב-24 בדצמבר 1946) הוא פוליטיקאי אמריקאי חבר המפלגה הרפובליקנית המכהן כסנאטור מטעם מדינת אלבמה. בבחירות לנשיאות 2016 סשנס היה מתומכיו המוקדמים של דונלד טראמפ. לאחר ניצחונו בבחירות הודיע הנשיא הנבחר טראמפ על בחירתו בסשנס לתפקיד התובע הכללי. המינוי טעון אישור של הסנאט של ארצות הברית.[1]

ביוגרפיה

סטשנס נולד בסלמה שבאלבמה וגדל בהיברט. הוא סיים ב-1969 תואר ראשון במכללת הנטינגדון שבמונטגומרי וב-1973 סיים תואר JD במשפטים באוניברסיטת אלבמה. לאחר לימודיו עבד כעורך דין. הוא שירת במילואים בצבא ארצות הברית מ-1973 עד 1986 והתקדם עד דרגת קפטן.

ב-1981 מונה לתובע הפדרלי במחוז דרום אלבמה וכיהן בתפקיד במשך 12 שנים. בתקופה זו התפרסם כאשר העמיד לדין שלושה אפרו-אמריקאים באשמת זיופי בחירות, המשפט המתוקשר שזכה לביקורת בשל הטענה שנועד לפגוע בזכויות ההצבעה של אפרו-אמריקאים, הסתיים בזיכוים של הנאשמים.[2] מקרה בולט נוסף עליו פיקח הייתה חקירתם של חברי הקו קלוקס קלאן שביצעו לינץ' בצעיר האפרו-אמריקאי מייקל דונלד. הוא המשיך ללוות את המקרה גם בתפקידו הבא עד למימוש עונש מוות על אחד מהרוצחים. ב-1986 הוצע על ידי הנשיא רונלד רייגן לתפקיד שופט בבית המשפט הפדרלי המחוזי, מועמדתו נבלמה בסנאט, לאחר שבשימוע שנערך עלו עדויות כי התבטא באופן גזעני כלפי אפרו-אמריקאים, כינה את הארגונים ACLU וה-NAACP אנטי-אמריקאים ששואבים השראתם מהקומוניזם, והשמיע אמירה אוהדת כלפי ארגון הקו קלוקס קלאן, עליה התנצל מאוחר יותר וטען שנאמרה בהומור,[3] כמו כן ציין שהוא אינו גזען ושתמך בפעילות למען זכויות האזרח באלבמה.[2] ב-1994 נבחר לפרקליט המדינה (התובע הכללי) של אלבמה.

ב-1996 נבחר לסנאט של ארצות הברית ברוב של 53%, בשנים 2002, 2008 נבחר לתקופות כהונה נוספות כשהוא מגדיל בכל מערכת בחירות את הרוב לו הוא זוכה. ב-2014 לא הציבה המפלגה הדמוקרטית מועמד מולו וסשנס נבחר לתקופת כהונה רביעית ברציפות.

סשנס מכהן בסנאט כחבר בוועדת הביטחון, ועדת התקציב, ועדת איכות הסביבה והתשתיות, ובוועדת המשפטים. הוא מתנגד להגירה בלתי חוקית, פעל לבלימת חקיקה שתמנע גירוש מהגרים אלו,[4] ותומך בבניית מחסום בגבול עם מקסיקו.[3] כמו כן פעל נגד יוזמות חקיקה נוספות של המפלגה הדמוקרטית בהן חוק התמריצים ב-2008 (American Recovery and Reinvestment Act of 2009), וחוק הגנת החולה וטיפול בר השגה.

במהלך הבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית לקראת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 הביע סשנס תמיכה במועמדותו של דונלד טראמפ והיה חבר הסנאט הראשון שעשה כן.[5] הוא סייע לטראמפ בגיבוש מדיניותו בתחום ההתמודדות עם ההגירה הלא חוקית לארצות הברית ומונה על ידי טראמפ לראש הוועדה המייעצת שלו בתחום מדיניות החוץ.[6] לאחר הבחירות הודיע טראמפ על בחירתו בסשנס לתובע הכללי, מינוי הטעון אישור הסנאט. מועמדותו של סשנס לתפקיד נתקלה בביקורת רבה מצד המפלגה הדמוקרטית ובאופן תקדימי הודיע הסנאטור קורי בוקר כי יעיד בסנאט נגד המינוי וזאת לדבריו בשל רקורד של התנגדויות סשנס לקידום רפורמות דו-מפלגתיות בתחומי המשפט הפלילי וההגירה, ביקורתו על חוק זכות ההצבעה, וחוסר נכונותו להגן על זכויות מיעוטים ונשים.

סשנס נשוי למרי ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים