ג'קי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ג'קי
Jackyjacksonprofile.jpg
לאום ישראלי
ג'קי, איור של חיים טופול

יהושע ג'קסון (ג'קי) (נולד ב-1937) הוא קריקטוריסט ישראלי הידוע בעיקר בזכות מדורו "הציור השבועי לילד" שמפורסם בידיעות אחרונות החל מ-1963.

ביוגרפיה

ג'קי נולד בירושלים לתרצה (ילידת צ'כוסלובקיה) ויצחק-ארווינג (יליד אירלנד). בירושלים למד בבית ספר "מעלה" ובבית-ספר "דוגמה". את הכשרתו הבסיסית בתחום הגרפיקה רכש במחלקה הגרפית של קק"ל, שם עבד ולמד לפני גיוסו לצה"ל.

שירות צבאי

עם גיוסו לצבא בשנת 1955 שירת כרובאי בנח"ל. בהמשך שרותו היה עורך גרפי של העתון "במחנה נח"ל" והצייר הראשי של להקת הנח"ל, שחבריה באותם הימים היו, עליזה רוזן, יהורם גאון, אריק איינשטיין, אורי זהר ואחרים. בפיקוד הנח"ל התמנה למפקד ה"ציירת" של הנח"ל והיה מפקד ומדריך של קורסי הציור והקישוט של החיל. ג'קי ג'קסון המשיך לתרום לצה"ל במהלך שירותו במילואים. הוא הוצב במפקדת קצין חינוך ראשי ופעל כמרצה, מדריך, מעצב גרפי, כתב וצלם צבאי. בסוף שנות השישים ליווה בכתבותיו את חטיבות השריון (14 ו-401) שהיו מוצבות בתעלת סואץ. בשנת 1969 ליווה את סיירת שקד והצטרף ללוחמים במשימותיהם הקרביות. במלחמת יום הכיפורים, גויס לחיל הים ככתב צבאי מטעם דובר צה"ל, והפליג עם ספינות הטילים. רשמיו ורישומיו מפעילויות אלו, בצרוף צילומים, פורסמו במרבית עתוני ישראל, בהם במחנה, העולם הזה, ידיעות אחרונות, מעריב ועל המשמר. חלק מצילומים אלה התפרסמו באלבומי צה"ל השונים, שראו אור באותה תקופה.

ידיעות אחרונות

בשנת 1957 זכה ג'קי במקום הראשון בתחרות קריקטורות שערך העיתון ידיעות אחרונות. עם קבלת הפרס הוזמן להצטרף למערכת העתון ולאחר שחרורו מצה"ל בראשית שנת 1958, החל את עבודתו שם. בשנות עבודתו ב"ידיעות אחרונות" שימש ג'קי כמאייר, קריקטוריסט ועורך גרפי של המוספים "7 ימים", "7 לילות" ו- "24 שעות". באותה העת צוירו כל הכותרות ביד ללא עזרת מחשב. בשנת 1963 החל ג'קי לערוך ולצייר במוסף לשבת את מדורו המיוחד "הציור השבועי לילד" הידוע גם כ"חפש את הנעלם". במדור יש ציור שבו מסתתר "נעלם" כלשהו ועל הקוראים למצוא אותו. הציור מלווה ב"סיפור" קצר (שלעיתים נעשה ע"פ בקשות של קוראים). המדור הופיע תחילה כמדור זמני אולם הוא ממשיך להופיע ללא הפסקה גם כיום.

דוגמה לאיור של ג'קי: היכן החוקר הנוסף?

עבודות נוספות

בשנים 19581959 ארגן ג'קי, מטעם מרכז ההסברה, קורסי הדרכה לעורכי ביטאונים ושבועונים. כמו כן, עבד עם שבח וייס (לימים יושב-ראש הכנסת), ברבים מיישובי העולים בארץ כמסייע להכנת חגיגות יום העצמאות. בשנות השישים ובמקביל לעבודתו בעתון, עיצב ג'קי תוכניות ופרסומים לתיאטרון "הבימה". לחברת התקליטים "ישראפון" (N.M.C) הוא עיצב וצייר עטיפות לתקליטים של אמנים כגון: צמד העופרים, אסתר רייכשטאט, יוסי-חיזקי-יונה, שושנה דמארי, ג'ו עמר, יהורם גאון ורביעיית מועדון התיאטרון. בזמן הזה הוא כתב כתבות מצוירות לעתונים כמו "במחנה", "העולם הזה", "דבר השבוע" ו"דבר לילדים".

עבודות בעולם

בשנת 1986 נסע לארצות הברית בשליחות עתונו להשתלמות במערכות של מספר שבועונים גדולים, ביניהם VILLAGE VOICE ו-PENTHOUSE. בסוף שנות השמונים השתתף ג'קי בתחרות קריקטורות שערך גדול עתוני יפן "אשאי שימבון" וזכה בפרס ראשון. משנות השבעים, יצא ג'קי למסעות 'סביב העולם' ובשובו פרסם סדרת כתבות מלוות בקריקטורות ובתצלומים. הנסיעות הפכו לתחביב מתמשך ובחוויותיו שיתף את קוראי העתון. משנת 1997 ג'קי הוא משתתף קבוע במגזין הקריקטורות הידוע "CARTOON NEWS" המופיע בניו יורק.

פעילות התנדבותית

ג'קי עוסק גם בפעילות התנדבותית בקהילה.

 • משנת 1992 - חבר במועצת "מכבי שירותי בריאות" כנציג ציבור-ארצי, המסייע לחברים בעניינים שונים.
 • בשנים 1999-2004 חבר בוועדת הביטחון של עיריית ראשון לציון.
 • משנת 2004 - חבר בוועדת השמות של עיריית ראשון לציון.
 • בשנת 2018 התמודד במקום ה-15 והלא ריאלי באחת הרשימות בבחירות המקומיות בראשון לציון

תערוכות

ג'קי הוא אמן פעיל שלבד מעבודתו העתונאית השתתף במספר רב של תערוכות מהן תערוכות יחיד ומהם קבוצתיות. להלן כמה מהתערוכות בהשתתפותו:

 • בשנת 1977, תערוכת יחיד של קריקטורות ורישומים, בגלריה "שנער" בתל אביב.
 • בשנת 1993, תערוכה קבוצתית של חברי איגוד הקריקטוריסטים הישראלים (אק"י), בבית האמנים בירושלים. מאז השתתף בתערוכות נוספות של האיגוד, ברעננה, חולון ותל אביב. כמה מתערוכות אלו הוצגו גם בחוץ לארץ.
 • בשנת 2000 הוצג ציור ממדורו "הציור לילד" בתערוכת אמנים ביקב בראשון לציון.
 • בשנת 2000 תערוכה של שבעה קריקטוריסטים תושבי ראשון לציון, בית העם ראשון לציון.
 • בשנת 2000 תערוכה רטרוספקטיבית בספריית "כותר ראשון" בראשון לציון.
 • בשנת 2001 השתתף ב"פסטיבל הקומיקס והקריקטורות" בסינמטק תל אביב.
 • 2002-2009 משתתף קבוע בתערוכות קריקטורות במוזיאון הקריקטורות שמתקיימות מיידי שנה בחולון.
 • פברואר 2009, תערוכת "איפה הילד" במסגרת כנס ראשון לציון לשפה העברית בהיכל התרבות בראשון לציון.
 • אוגוסט 2013 מחווה חגיגית לג'קי ג'קסון לכבוד יובל ה50 לציור לילד. שנערכה ברוב עם בסינמטק בתל אביב (11-8-2013).
 • ספטמבר 2013 תערוכת לאן נעלם הילד. 21 ציורים מעבודותיו של ג'קי בגודל מטר על שבעים סנטימטרים. על קאפה בסניף בנק דיסקונט בראשון לציון לכבוד ראש השנה. כמחווה למדורו של ג'קי.

פרסים

ספרים

ג'קי ג'קסון פרסם שני ספרים:

מדיה דיגיטלית

באוקטובר 2012 פרסם ג'קי לראשונה אפליקציית משחק של איוריו למכשירי אייפון ואייפד:

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0