המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס
לוגו המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס.jpg
מידע כללי
סוג מוזיאון לקריקטורה ולקומיקס
כתובת רחוב ויצמן 61, חולון
אוצר ראשי גלית גאון
מידע על ההקמה
תקופת הבנייה ? – 2007
http://www.cartoon.org.il
מבנה המוזיאון

"המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס" הוא מוזיאון אמנות המוקדש לתחום הקריקטורה והקומיקס בישראל ובעולם. המוזיאון נפתח בשנת 2007 בעיר חולון.

היסטוריה

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס נחנך ב-19 בדצמבר 2007 כיוזמה של איגוד הקריקטוריסטים הישראלי ועיריית חולון. מטרתו היא קידום אמנות הקריקטורה, הקומיקס והאנימציה לכדי אמנות מוכרת. המוזיאון שואף לתפקד כסביבה חווייתית–לימודית, תוך שהוא מאפשר מחקר והתנסות עם התחום, לימוד טכניקות שונות ועידוד יצירה חדשה באמצעות תערוכות, תחרויות ופרסים.

המוזיאון הוקם בקומתו העליונה של מבנה ותיק המשמש את מנהל החינוך של העיר, הממוקם במרכז העיר חולון והוא כולל שטח תצוגה בן 430 מ"ר. תצוגות קבע המציגות את ההיסטוריה של הקריקטורה והקומיקס בעולם ובישראל. בין תצוגות אלו "ציר הזמן של הקריקטורה, הקומיקס והאנימציה", המציג את רצף ההתפתחות של התחומים במהלך ההיסטוריה; "קריקטוריסט פובליציסט עברי", המכיל ראיונות וידאו עם שישה צירי קריקטורות ישראלים (יוסף בס, אריה נבון, דוש (קריאל גרדוש), פרידל שטרן, זאב ושמואל כץ).

לצד תצוגות קבע אלו מציג המוזיאון מספר תערוכות ותצוגות מתחלפות, על שטח בן כ-250 מ"ר, המוקדשות לקומיקס וקריקטורה ישראלים ובינלאומיים. בין התערוכות שהוצגו במוזיאון בולטות סדרת התערוכות התערוכות מיצירותיו של זאב; סדרה בת שלוש תערוכות ההיסטוריות בשם "קומיקס עברי" (2008, 2010, 2014) שסקרו את ההיסטוריה של התחום בישראל; "גיבורים" (2012), שהציגה מעבודותיו של ג'ו קיוברט ועוד.

בכניסה למוזיאון הוצבו פסלים של דמויות קומיקס וקריקטורה מאת אמנים ישראלים שונים. בנוסף, בסמוך מצוי גן פסלים מיצירותיו של הפסל הישראלי יגאל תומרקין שהוקם בשנת 1972.

פרסי המוזיאון

המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס מעניק שני פרסים בתחום הקריקטורה ליוצרים ישראלים:

ארכיון המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

פרידל שטרן, בארי, מתוך "Israel in 14 Pictorial Maps", הוצאת קרן היסוד, 1953, מאוסף הארכיון
עזר ויצמן בקריקטורה מאת יואל בוכוולד. רישום מקור מאוסף הארכיון

ארכיון המוזיאון, שנפתח בשנת 2007, מכיל ספריית קומיקס וקריקטורה של יוצרים מישראל ומחוץ לה. לצד כותרים חדשים נתרמו לארכיון אוספים רבים של ספרי קריקטורות וקומיקס ישראלים על ידי אספנים ואמנים. במוזיאון שמורות עבודות מקור של אמנים רבים כגון יואל בוכוולד, צילה מנוסי, דני לבקוביץ ואחרים לצד אוספי קריקטורות מודפסות מן העיתונות.

בין האוספים החשובים בארכיון:

  • אוסף זאב (יעקב פרקש) - אוסף זאב כולל את יצירתו רבת ההיקף של זאב לאורך שישים שנות פעילותו בתחום הקריקטורה. בין העבודות הרבות ניתן למצוא את הקריקטורות השבועיות שפורסמו במדור "על כל פנים", קריקטורות יומיות שפורסמו בעיתונים 'הארץ' ו'מעריב' וכמו כן את הקריקטורות מהמדור 'בעיטה חופשית'. זאב דאג לשמור את הקריקטורות היומיות כפי שפורסמו בעיתונים באלבומים על פי סדר כרונולוגי. חלק נוסף מהאוסף כולל קריקטורות של דמויות ידועות מתחומי הפוליטיקה, התרבות והספורט וקריקטורות מהצגות תיאטרון.
  • אוסף פרידל שטרן - עיזבונה של פרידל שטרן, שהייתה לחלוצה הראשונה בין חלוצי קריקטורה בארץ ובין הנשים הבודדות שעסקו בתחום. עבודותיה של פרידל פורסמו בעיתונות, בספרים ובכרזות. עבודותיה מתארות את חיי היום יום, השגרה, החברה. חלק נכבד מעבודותיה של פרידל עסק באהבתה לצה"ל וזכה לפרסום בשבועון 'במחנה'. בנוסף, האוסף מכיל רישומי-מסע, עבודות מהספר 'עלי-תאנה', קומיקס מהמדור "ציפורה", וכתבות מאוירות.
  • אוסף יעקב הורביץ - קריקטורות מן העיתונות היומית 1995-1958 - מדי יום נהג לעבור יעקב הורביץ על העיתונים שהגיעו לקיבוצו 'בית השיטה' ועל אלו שמשפחתו שלחה לו לקיבוץ ולגזור את הקריקטורות שפורסמו. כל קריקטורה נשמרה בתוך קלסר על פי השנה, החודש והיום בו פורסמה ולכל קריקטורה היה הורביץ מצרף כתבה או ידיעה המתארת במילים את הקריקטורה. כך נוצר אוסף קריקטורות של קטעי עיתונות המהווה היסטוריה של יותר משלושים שנה בהווי החיים הישראלי.

גלריה

דמויות קומיקס בכניסה למוזיאון

מהתערוכות שהוצגו במוזיאון

קישורים חיצוניים