גדוד קרקל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
גדוד קרקל
Logo caracal.png
תג היחידה של הגדוד
"המשימה בראש, האנשים תמיד"
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
יחידת אם עוצבת אדוםעוצבת אדום  עוצבת אדום
סוג גדוד חי"ר מעורב
בסיס האם אלמ"ר 5002
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 2004
נתוני היחידה
כוח אדם לוחמים ולוחמות חי"ר גבולות
ציוד עיקרי מיקרו תבור, רוס"ר M-16 קצר, נשק קל, רכבי שטח
פיקוד
יחידת אם עוצבת אדוםעוצבת אדום  עוצבת אדום
דרגת המפקד סגן אלוף  סגן אלוף
מפקדים ראו בגוף הערך

גדוד קרקל (גדוד 33) הוא גדוד חיל רגלים בצה"ל המשלב לוחמים ולוחמות יחד. הגדוד הקרקל קיבל את שמו מהחתול המדברי קרקל הנפוץ בערבה, גזרת הפעילות הראשונה של הגדוד. מספר הגדוד מייצג 33 לוחמות הפלמ"ח שנפלו בקרב.[1] הגדוד כפוף לחטמ"ר שגיא אשר בעוצבת אדום של פיקוד הדרום.

חיילי הגדוד חובשים כומתה בצבע מדברי מנומר, עם סמל חיל רגלים ונועלים נעליים אדומות. בעבר ענדו חיילי הגדוד את תג חטיבת הערבה, המורכב מאלמנטים המופיעים בגזרת הערבה. בתחילת שנת 2010 יצא לגדוד תג משלו. התג החדש מבוסס על תג חטיבת שגיא ומופיעה בו גדר הגבול עם מצרים וציר המערכת (פילדלפי), ועליו מוטען "קרקלון" (סמל היחידה) המשולב עם מגל (החרב והמגל יוצרים את סמל הנח"ל) ומסמל את הקשר ההיסטורי בין קרקל לנח"ל.

היסטוריה ורקע כללי

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – שירות נשים בצה"ל

גדוד קרקל הוקם במטרה לשלב נשים במערך הלחימה של צה"ל. הגדוד מורכב ביחס של כשליש גברים, שני שלישים נשים.[2]

תחילתו של הגדוד בפלוגת הקרקל הראשונה ("קרקל א'"), שהוקמה על ידי בני גרעין מתנועות נוער שונות ובנות מלש"ביות שהתנדבו לתפקידי לחימה, ועברו לשם כך גיבוש מיוחד, והתחילה את מסלול ההכשרה שלה בחורף 2000 כפלוגה ניסיונית. לאחר מכן נפתחו פלוגות קרקל נוספות על ידי בני גרעין. כל הפלוגות הראשונות הכילו בתוכן בעיקר בני גרעינים ועד היום גיוס אוגוסט הוא גיוס בני גרעינים וגיוס נובמבר הוא גיוס משולב של בני גרעינים ואחרים. בפברואר 2004 אוחדו הפלוגות תחת גדוד קרקל.

הגדוד מונה היום שלוש פלוגות ותיקות: רובאית, מבצעית ומסייעת (מסייעת 546) שלצידן פלוגות מסלול שהן פלוגות ההכשרה. המסלול בגדוד משתנה ממחזור למחזור. בעבר גם הייתה פלחו"ד (פלוגת חוד), אך היא התפרקה. כיום כל המחזורים עוברים טירונות בבא"ח גבולות בבסיס סיירים יחד עם כל שאר גדודי מערך הגנת הגבולות. לאחר מכן עולה הפלוגה להיות פלוגת מסלול בקו לעוד ארבעה חודשים. לאחר מכן מחזורי אוגוסט ממשיכים לפעילות מבצעית בפלוגות הוותיקות של שנה ואז עוברים ל"פרק משימה" במסגרת הנח"ל כאשר פלוגת אוגוסט שאחריהם מחליפה אותם כפלוגות הוותיקות. פלוגות נובמבר ומרץ מסיימות את המסלול וכלל חייליהם מתפזרים בין הפלוגות הוותיקות: רובאית, מסייעת, ומבצעית, כאשר החיילים הנמצאים בפלוגות אלו ושייכים למסלול בני הגרעינים עוזבים את הגדוד אף הם לאחר שירות של שנה וחצי שכולל חצי שנה הכשרה ושנה פעילות מבצעית בפלוגה ותיקה.

כמו גדוד 50 של חטיבת הנח"ל, קולט לתוכו גם גדוד הקרקל בני ובנות גרעינים בתקופת הפרק הצבאי הראשון שלהם (כשנה וחצי).

החל ממחזור גיוס מרץ 2004 גדוד הקרקל פותח שלוש פלוגות בשנה, בשלושה מחזורים: גיוס אוגוסט (לבני גרעין בלבד) גיוס נובמבר (מלש"בים לוחמים בלבד) וגיוס מרץ (למלש"בים לוחמים בלבד).

הקמת הפלוגות והגדוד נעשתה עקב מגמה צה"לית כללית של פתיחת מסלולי שירות קרביים לבנות, מגמה שהחלה בעקבות בג"ץ אליס מילר ושילוב נשים בקורס הטיס.

ביקורת

גדוד הקרקל שנוי במחלוקת מקצועית ועקרונית ונתון לביקורות עוד מתחילת דרכו. הביקורות מגיעות ממספר כיוונים: בחוגים דתיים נמתחת ביקורת קשה על כל המסגרות הצבאיות הקרביות המשלבות בין בנים לבנות בכלל ובהן גם קרקל. בנוסף עלו טענות כמו בכתבה "מיאו, חתולה" שהתפרסמה במעריב בשלהי 2004, שעוסקות בקשרים אסורים בין חיילים וחיילות אשר, לכאורה, התקיימו בגדוד. בנוסף, הועלו על ידי בכירים בצבא טענות כי קידום ערכים פמיניסטיים (כפי שבאים לידי ביטוי בגדוד) תופס מקום ודוחק ערכי בסיס של שמירה על ביטחון המדינה, מאחר שלטענתם אין ספק בכך שנשים אינן באמת מסוגלות לעמוד בתנאים הפיזיים של ההכשרה המקצועית הנדרשת.

ההכשרה והאימון

כל השירות (למעט המגורים) נעשה בצורה מעורבת, בנים ובנות יחד. החל מיום הגיוס ועד השחרור אין הבדל בין הלוחמים ללוחמות. הלוחמות בגדוד עוברות את אותה ההכשרה יחד עם הבנים (רובאי חי"ר 06 החל ממרץ 17 לפני כן רובאי חי"ר 07), במהלך טירונות הנערכת בבא"ח גבולות. באימון הגדודי שנערך באוקטובר-נובמבר 2007 השלימו כל פלוגות הגדוד תרגיל פלוגה חי"ר מלא.
ב-2011 ערך הגדוד אימון חורף שבסיומו נערך תרגיל גדודי מלא ראשון.
הלוחמות, כמו הלוחמים, יכולות להתקדם בצבא לקורס מ"כים, סמ"בים ולקצונה. גדוד הקרקל מקבל לשורותיו בנים בעלי פרופיל צבאי 72 ומעלה ובנות בעלות פרופיל ונתונים מתאימים אשר בדרך כלל עוברות גיבוש (גיבוש לוחמות).

צה"ל מבצע כיום בחינה מתמדת של סרגל המאמצים, כדי לקבוע מה ניתן לדרוש מנשים לוחמות, בקרקל כמו גם ביחידות מעורבות נוספות. בין השאר נמצא ששיעור שברי המאמץ אצל בנות, בתוכניות האימונים הצה"ליות הרגילות, גדול בהרבה, ויש לפתח תוכניות אימונים שונות לבנות.

פעילות מבצעית

עיקר עבודתו של הגדוד כיום היא פעילות בט"ש (ביטחון שוטף) בגבול מצרים למניעת חדירות של גורמי טרור, סיכול הברחות גבול (סמים, נשק, סיגריות וכדומה) ובקרה על כניסת מסתננים.

הגדוד פעל בגזרת הערבה - ים המלח, חצבה, פארן, יטבתה ואילת. בעקבות הפיגוע באילת שהיה בפברואר 2007 הוחלט להוריד את הפלוגות הוותיקות של הגדוד לעוטף אילת.

הלוחמים מבצעים מחסומים בשיתוף משטרת ישראל על כבישי הדרום, ביישובים מרכזיים, ובשטח הפתוח כדי למנוע הכנסת אמל"ח למרכז הארץ.

המציאות היומיומית בגזרה הגדוד המאופיינת בנוכחות אזרחים לצד כוחות צבא. מציאות המחייבת את חיילי הגדוד להבדיל בין מטיילים תמימים או אזרחים מבולבלים ולבין גורמי פשיעה ובעיקר מול גורמי טרור המנסים להגיע לאזור ולפגוע באזרחים וחיילים.

לקראת שחרורם עוברים חיילי הקרקל גם קורסים במסגרת פיקוד העורף לחילוץ והצלה, אב"כ והג"א, מתוך מחשבה להפעיל בעתיד את לוחמי המילואים של הגדוד במסגרת פיקוד העורף. אך עדיין היעוד המרכזי של לוחמי ולוחמות המילואים של הגדוד הוא לפעול במסגרת גדודי החי"ר במילואים. במהלך שנת 2007-‏2008 צברו פלוגות הגדוד הצלחות מבצעיות בדוגמת סיכול חדירות בזמן אמת ותפיסת חודרים בצד הישראלי, תפיסת קולטים ישראלים שנעו באזור הערבה, גילוי מחבואי סחורה מוברחת ומעצר הסחורים, תפיסת מסתננים ושב"חים לסוגיהם ותפיסתם ומעצרם של פלסטינים ומחבלים שמנסים להיכנס דרך הגבול המצרי.

במהלך השנים 2009-‏2010, נחל הגדוד מספר הצלחות מבצעיות בגדר הגבול ישראל-מצרים, למשל תפיסות של כמות גדולה מאד של סמים (בעיקר הרואין) ומסתננים שהיו מבוקשים על ידי השב"כ.

ב-21 בספטמבר 2012 הרג כוח של הגדוד שלושה מחבלים שפתחו באש על כוח תותחנים ששהה באזור הר חריף ואיבטח מסתננים על הגבול. סיור של הגדוד עבר במקום ופתח באש על המחבלים והרגם. באירוע נהרג חייל חיל התותחנים וחייל אחר נפצע. לאחר האירוע קיבלה לוחמת מהגדוד צל"ש מאלוף פיקוד הדרום, טל רוסו.[3]

ב-22 באוקטובר 2014, הותקל כוח הגדוד על ידי כוח גדול המונה 23 מחבלים המזוהים עם ארגון אל-קאעידה, אשר תכננו לבצע הברחת סמים בשווי של כ-1.5 מיליון שקלים. במסגרת חילופי האש, שארכו כארבעים דקות וכללו בתוכם ירי של טיל נ"ט וירי מקלעים כבד אל עבר הכוח הלוחם, נפצעו סרן אור בן יהודה (מפקדת פלוגה בגדוד) והקשר שלה.[4] במהלך הקרב מפקדת מחלקה בגדוד, שיתקה את היורים מהצד המצרי בעזרת ירי באמצעות מאג. באירוע נהרגו כשישה מחבלים.[5]

נשק ואמצעים

כלי נשק: רובה סער מדגם מיקרו-תבור החל מאוגוסט 17 M-16. נשקם כולל גם מטול רימונים M-203, מטול רקטות נגד טנקים מדגם לאו M-72, מקלע בינוני מאג 7.62 מ"מ, מקלע קל נגב 5.56 מ"מ, מקלע כבד M2 בראונינג 12.7 מ"מ, מקלע רימונים (מקל"ר) סאקו דיפנס Mk-19 בקליבר 40 מ"מ, ומרגמה 60 מ"מ.

כלי רכבים: רכבים מדגמי "פורד", "אביר" "סופה", "האמר" ו"סופה 2" וגם "סופה 3".

אמצעים נוספים: אמצעי קשר ותצפית מתקדמים, אמצעי ראיית לילה וציוד נוסף - חלקו מסווג.

מפקדי הגדוד

שם תקופת כהונה הערות
שריף בדר 2004 - 2005 לימים סגן מפקד חטיבת החרמון
גיא אושרי 2005 - 2007 לימים רמ"ט אוגדת איו"ש
שחר שטרית 2007 - 2009 לימים מפקד מערך מגל
צור הרפז 2009 - 2011 לימים סגן מפקד חטיבת אפרים
ג'קי בן-יקר 2011 - 2013 כיום מפקד בא"ח מערך הגנת הגבולות, לשעבר קצין אג"ם מערך הגנת הגבולות
יניב פרידמן 2013 - 2015 לימים סגן מפקד חטיבת אילת
אלעד כהן 2015 - 2017 הודח ביולי 2017 עקב קשר אסור עם קצינה הכפופה לו[6]
עידו סעד 2017 - לשעבר סגן מפקד החטיבה הצפונית ברצועת עזה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מיכל רוטנברג, ‏החלוצה, המפקדת והחובשת, באתר דבר ראשון, 7 באוקטובר 2016
  2. נטע סרוסי, הכי הרבה לוחמות - בגדוד קרקל, מתוך "במחנה", 3 במרץ 2010 (כעת, מתוך ארכיון האינטרנט)
  3. גילי כהןהותר לפרסום: חייל צה"ל נהרג בחילופי האש בגבול מצרים, באתר הארץ, 21 בספטמבר 2012
  4. יואב זיתון, רועי קייס ואילנה קוריאל, נ"ט מסיני אל כוח צה"ל: קצינה וחייל נפצעו, באתר ynet, 22 באוקטובר 2014
  5. אמיר בוחבוט‏, "פתאום ההברחה הופכת לאירוע טרור", באתר וואלה! NEWS‏, 06 בנובמבר 2014
  6. גיל קלנר, ‏מפקד הגדוד המעורב הודח מתפקידו, באתר "סרוגים", 12 ביולי 2017
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0