אגודל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אגודל


אגודל הוא האצבע העבה (האצבע הראשונה) בכף היד,.


.

מקור השם

בתנ"ך מכונה אצבע זו בשם בוהן. מקור המילה אגודל בלשון חז"ל, המכנים אצבע זו בשם גוּדָל ונוספה עליו אל"ף מקדימה. חז"ל כינו בשם "אגודל" הן את האצבע העבה שביד והן את האצבע העבה שברגל, אולם בימינו מקובל לכנות את האצבע העבה שביד בשם "אגודל", ואת האצבע העבה שברגל בשם "בוהן"[1].

בהלכה, משמשת האגודל גם כמידת אורך.

מחוות גופניות באמצעות האגודל

בקשה לעצירת טרמפ על ידי זקיפת אגודל.
מחוות שלילה, בוז או ביטול - נוצרת על ידי הפניית האגודל כלפי מטה.
שמות אצבעות היד בעברית

זקיפת אגודל בכיוון מעלה היא מחווה המסמלת אישור בתרבויות רבות בעולם, ובכוון מטה כשלילה. בקרבות הגלדיאטורים ברומא העתיקה שימשה התנועה את הצופים ועורך המשחקים לסמן האם הם בעד הריגת הלוחם המובס או חנינתו. בתרבויות אחרות היא עשויה לסמל בקשה לעצירת טרמפ, או תנועה גסה. אפשר לשחק עם האגודל מלחמת אגודלים: שבה היריבים מנסים להכניע אחד את השני בלחיצה על האגודל.

מציצת אצבע

לרוב תופעת מציצת האצבע תהיה על ידי מציצת האגודל, יותר מכל אצבע אחרת. מציצת אצבע הינה תופעה שכיחה בקרב ילדים. לרוב ילדים מוצצים אצבע כדי להירגע. בנוסף על כך, ילדים קטנים מגלים את העולם באמצעות הפה, והכנסת אצבעות הידיים לתוכו היא אחת הדרכים לכך.

מצוות המתקיימות באגודל

פריעה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – פריעה

הציפורן של האגודל שבדרך כלל היא הציפורן החזקה ביותר מבין ציפורני האצבעות משמשת במצוות מילה לצורך מצוות הפריעה - המוהל פורע את עור העטרה בבשר הנימול על ידי צפרני אגודליו.

מליקה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מליקה

מליקת עולת העוף או חטאת העוף נעשית על ידי צפורן האגודל, על ידי שהכהן חותך את מפרקת העוף בצפורן זה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים