דגלי יחידות צה"ל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף גלריית דגלי צה"ל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל צה"ל
ערך זה הוא חלק מסדרת
סמלי צבא הגנה לישראל

דגלי יחידה בצבא הגנה לישראל נמצאים בשימוש רחב, בדומה לצבאות אחרים בעולם. קיימים דגלים לכל זרוע וחיל כאשר בראשם דגל ראש המטה הכללי של צה"ל, דגל משרד הביטחון ודגל צה"ל. דגלי הזרועות כוללים את דגל חיל האוויר, דגל חיל הים ודגל זרוע היבשה. בנוסף לאלו, ישנם גם דגלי חילות בהם חיל הרגלים, חיל השריון, חיל התותחנים, חיל האיסוף הקרבי, חיל הרפואה, חיל השלישות וחילות נוספים. בחיל הרגלים הישראלי אף נהוג דגל ייחודי לכל חטיבה; גולני, צנחנים, הנח"ל, גבעתי וכפיר. דגלי החילות וחטיבות חיל הרגלים מורכבים בדרך כלל משני צבעים המופרדים אחד מהשני בזווית אלכסונית אשר יורדת משמאל לימין. פקודת מטכ"ל 33.0602 מגדירה את הכללים ואת הנהלים לגבי דגלי יחידה בצה"ל. הדגלים הרשמים טקסיים של היחידות מעוטרים, לרוב, בסרטי מערכה וביחידות מעוטרות גם באותות וציונים לשבח.

תרגילי סדר של דגלנים עם דגלי יחידות צה"ל הם אחד החלקים המרכזים של טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות בהר הרצל. כמו כן, במרכז טקס הדלקת המשואות נמצא מעמד העברת הדגלים, כאשר מועבר דגל צה"ל למשמרת לאחת מיחידות צה"ל, על ידי היחידה ששמרה עליהם בשנה הקודמת.

בצה"ל נמצא בשימוש פריט ייחודי טקסי נוסף שנקרא נס יחידה, סוגי היחידות שרשאיות לשאת נס יחידה הם חטיבות, אוגדות ובסיסי אימונים בזרוע היבשה, מפקדות קציני חיל ראשים, אגדים ומרכזים של חיל הלוגיסטיקה ושל חיל הטכנולוגיה והאחזקה, מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר וכנפי ובסיסי חיל האוויר.

בחיל האוויר, לכל טייסת או יחידה מקבילה לטייסת, קיים דגל רשמי שעוצב על בסיס דגל חיל האוויר כאשר סמל טייסת מוטען במקום רונדל חיל האוויר במרכז הדגל. הדגל מוצב, באופן קבוע בחדר של מפקד הטייסת.

בחיל הים, לכל שייטת קיים דגל רשמי שעוצב על בסיס דגל חיל הים כאשר סמל שייטת מוטען במרכזו של החלק הכחול של הדגל.

דגלים רשמים טקסיים

דגלי יחידות שנישאים על ידי הדגלנים בטקסים כמו החלפת פיקוד היחידה, טקס הדלקת המשואות בין העצמאות וכו' הם דגלים רשמים טקסיים. גודלם ויחס אורך ורוחב הם תיקנים ומוגדרים בפקודות מטכ"ל. דגלים האלה עשויים מבד סאטן, עטורים בגדילים (פרנזים) באורך של 5 ס"מ, הסמלים על הדגלים הם רקומים. התורן (המוט) של הדגל מעוטר בסמל צה"ל עשוי מתכת.

דגלים לא רשמים ודגלי קישוט

דגל עשוי פוליאסטר עם סמלים מודפסים של מחלקה 2 מגדוד 13 של חטיבת גולני
דגלי קישוט של חיל ההנדסה הקרבית

בנוסף לדגלים הרשמיים, רוב היחידות הקטנות יותר לרוב גדודים בחטיבות זרוע היבשה, מאמצות לעצמם דגלי יחידה אשר מונפים בשטח היחידה או באירועים מיוחדים. דגלים אלו הם לרוב סמל היחידה על דגלי בד בצבעים שונים או בעלי רקע של צבעי החיל או החטיבה, כך לדוגמה, פלוגה בחטיבת גולני יכולה לאמץ לעצמה דגל לא רשמי שמורכב מסמל הפלוגה במרכזו של דגל חטיבת גולני, לחלופין גדוד שריון מסוים יעטר את דרכי הבסיס שלו בדגלים בצבעים שונים כאשר במרכזם סמל הגדוד.

בשונה מצבאות אחרים, בצה"ל מעולם לא הייתה מסורת של נשיאת דגלי יחידות בשדה הקרב (משום גילו הצעיר), כמו גם שליחידות הלוחמות אין דגלים רשמיים המייחדים אותם (למעט כאמור חטיבות חיל הרגלים). עם זאת, לעיתים בשעת קרב או פעילות מבצעית, כלי רכב קרביים או רק"מים כגון טנקים, עשויים לתלות את דגל החיל או במקרים נדירים יותר את דגל היחידה, על הרכב. כך לדוגמה, טנקים עשויים לשאת את דגל חיל השריון או אף את דגל הגדוד בראש האנטנה, לחלופין יחידות הנדסה עשויים לצאת לפעילות מבצעית כאשר דגל החיל מעטר את דחפורי הדי-9. מנהגים אלו לרוב אינם מקובלים, אך נפוצים במידה מסוימת כחלק 'מגאוות היחידה' של חיילי היחידות.

הדגלים האלה עשויים, בדרך כלל מבד פוליאסטר והסמלים עליהם מודפסים. גודלם ויחס אורך ורוחב של הדגלים הלא רשמים ודגלי קישוט יכול להיות שונה מהתקן.

כללי

דגלי הזרועות

דגלי פיקודים ואגפי מטכ"ל

רמטכ"ל בני גנץ על רקע דגלי אגפי מטכ"ל

דגלי פיקודים

דגלי אגפי מטכ"ל

דגלי החילות

דגלי חילות זרוע היבשה במסדר
דגל רשמי טקסי עם גדילים של חיל ההנדסה
דגל רשמי טקסי עם גדילים של חיל התקשוב
דגל רשמי טקסי של תזמורת צה"ל

בדגל רשמי של החייל, יימצא סמל רקום של החייל במשולש העליון. בדגלי יחידות שונות של החייל (בעיקר גדודים), הסמל של היחידה יימצא במשולש התחתון, קרוב לתורן (מוט, צד השמאלי של הקורא).

צבעי הדגל של חיל ההנדסה הקרבית - שחור וכתום, נבחרו בעקבות מבצע עמורה ("אדמה חרוכה") בו השמיד חיל ההנדסה את תשתיות הצבא המצרי בחצי האי סיני בעקבות הנסיגה ממנו אחרי מבצע קדש. כתום מסמל את להבות הפיצוצים והשחור את האדמה החרוכה שהשאיר חיל ההנדסה. דגל זה הוא הבסיס לדגלים השונים של יחידות החיל, כאשר על המשולש הכתום מוטבע סמל של כל יחידה. הדגל הראשי והטקסי של החיל מורכב מהדגל החילי כאשר על המשולש הכתום מוטבע סמל החיל, והדגל מוקף בגדילים זהובים.

צבעי הדגל של מערך ההגנה האווירית נבחרו כאשר עבר המערך מחיל התותחנים לחיל האוויר בשנת 1970, צבעים כחול ושחור מסמלים שילוב חיל האוויר ושטח.

צבעי הדגל של חיל המשטרה הצבאית, כחול-אדום, הם "ירושה" מהמשטרה הצבאית הבריטית בימי המנדט הבריטי בארץ ישראל, שם נטמנו זרעי החיל.

צבעי הדגל של פיקוד העורף, כתום-כחול, צבע כתום מוכר ברחבי העולם כצבע לחילוץ ולהצלה.

הדגל של חיל התקשוב עוצב כדגל המזכיר את דגלי איתות אשר חיילי קשר השתמשו בהם בראשית דרכו של צה"ל.

גלריית דגלי החילות

דגלי חטיבות סדירות של חיל הרגלים

דגל היחידה הרב-ממדית במסדר הקמתה

דגלים היסטוריים שאינם בשימוש

נשיא מצרים סוקר משמר כבוד של חיילי צה"ל, בטקס קבלת פנים בנמל התעופה של אופירה בסיני. בקדמת התמונה דגלי פיקוד ההדרכה ומפקדת גייסות השריון

גלריה של דגלי יחידות צה"ל

ראו גם

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא דגלי יחידות צה"ל בוויקישיתוף


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0