מייק פנס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: מכיל שגיאות גסות, פרטים טפלים, משפטים לא ברורים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מייק פנס
Mike Pence
Mike Pence official portrait.jpg
מייק פנס, אוגוסט 2016
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
לידה 7 ביוני 1959
קולומבוס, אינדיאנה
מפלגה רפובליקנית
סגן נשיא ארצות הברית ה-48
תקופת כהונה 20 בינואר 2017 - מכהן (שנתיים ו-35 שבועות)
הקודם בתפקיד ג'ו ביידן
תחת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ
מושל אינדיאנה ה-50
תקופת כהונה 14 בינואר 2013 - 9 בינואר 2017 (4 שנים)
חבר בית הנבחרים מטעם המחוז ה-2 וה-6 של אינדיאנה
תקופת כהונה 3 בינואר 2001 - 3 בינואר 2013 (12 שנים)

מייקל ריצ'רד "מייק" פנסאנגלית: Michael Richard "Mike" Pence; נולד ב-7 ביוני 1959) הוא סגן נשיא ארצות הברית הנוכחי. כיהן כמושל אינדיאנה, חבר המפלגה הרפובליקנית ולשעבר חבר בבית הנבחרים של ארצות הברית מטעם המחוז ה-6 של אינדיאנה בקונגרס. כיהן גם כיו"ר ועידת המפלגה הרפובליקנית.

צעירותו וראשית הקריירה

מייק פנס נולד ב-7 ביוני 1959 בעיר קולומבוס שבאינדיאנה. הוריו אדוארד וננסי היו קתולים ממוצא אירי, חברי המפלגה הדמוקרטית. הוא נקרא על שם סבו מצד אמו שהיגר לארצות הברית דרך אליס איילנד, והיה נהג אוטובוס בשיקגו.

פנס למד היסטוריה במכללת הנובר, והיה נשיא אגודת הסטודנטים בקולג'. הוא קיבל תואר ראשון ב-1981, ולאחר מכן היה יועץ הקבלה למשך שנתיים, ובמקביל החל ללמוד משפטים באוניברסיטת אינדיאנה באינדיאנפוליס, וסיים את לימודיו ב-1986. אחרי כן החל לעבוד כעורך דין פרטי. התמודד על מושב בית הנבחרים של ארצות הברית ב-1988 ושוב ב-1990, אך הפסיד בשתי הפעמים ליריבו פיל שארפ.

ב-1994 החל להנחות תוכנית אירוח (The Mike Pence Show) מתחנה בעיר ראשוויל שבאינדיאנה. פנס התבטא על עצמו בתוכנית שהוא "ראש לימבו מוחלש", בהיותו שמרן בדעותיו כמותו אך לא בוטה כמוהו. משנת 1995 עד 1999 הנחה תוכנית אירוח פוליטית.

חבר בית הנבחרים של ארצות הברית

פנס חזר לקריירה פוליטית בבחירות של שנת 2000, והפעם הצליח לזכות במושב בבית הנבחרים, עם הסלוגן שלו מימי תוכניות הרדיו: "נוצרי, שמרן, רפובליקני, בסדר הזה."[1] כבר בשנה הראשונה לכהונתו קנה לו שם של שמרן נחוש. כך למשל, התנגד לשני חוקים של הקונגרס שיזם הנשיא ג'ורג' ווקר בוש חבר מפלגתו. הוא נבחר מחדש ללא קושי עוד ארבע פעמים.

ב-2006 התמודד על הנהגת הרפובליקנים (המיעוט) בבית הנבחרים. בהודעה על כך קרא לחזרה לרעיונות של המהפכה הרפובליקנית בבחירות של 1994 כשהרפובליקנים השיגו רוב בבית הנבחרים. ההתמודדות לא צלחה, והוא הפסיד בהפרש משמעותי מאד לג'ון ביינר.

במהלך שתים עשרה שנותיו בקונגרס הגיש 90 הצעות חקיקה; אך אף אחת מהן לא נתקבלה כחוק.

ב-2008 המגזין אסקווייר דירג אותו כאחד מעשרת הגדולים בקונגרס. נכתב עליו: "השמרנות המסורתית הצרופה שלו הכניסה אותו לעימות עם הבכירים במפלגתו."

הוזכר בעיתונות כמועמד אפשרי לבחירות המקדימות במפלגה הרפובליקנית בשנת 2008[2] ובשנת 2012[3].

מושל אינדיאנה

בחירות 2012

בחודש מאי 2011, הודיע פנס כי הוא יתמודד על מושלות אינדיאנה. בבחירות עצמן ניצח פנס וב-14 בינואר 2013 פנס הושבע כמושל אינדיאנה. התמודד גם על כהונה שנייה בתפקיד, אך פרש לאחר שטראמפ הציע לו את תפקיד סגן הנשיא.

כלכלה

בשנת 2013 פנס חתם על חוק האוסר להעלות את השכר וההטבות שעסקים נותנים לעובדיהם, מעל מה שדורש החוק הפדרלי. הוא ביטל את החוק שקבע כי חברות בנייה העוסקות בפרויקטים ציבוריים יידרשו לשלם שכר גבוה לעובדיהם. במשך כהונת המושל הקודם העביר בית המחוקקים של אינדיאנה חוק שקבע שכל אחד יכול לעבוד גם מבלי להצטרף להסתדרות עובדים. החוק המשיך להתקיים בכהונתו שלו למרות ניסיון לשנות אותו.

פנס הוביל קיצוץ במסים, כאשר בדעתו היה לקצץ את מס ההכנסה ב10%. לבסוף, קוצץ המס ב-5%, ומס הירושה בוטל. ראש בית הנבחרים של המדינה אמר כי הקיצוצים שנעשו על ידי הקונגרס הם הגבוהים ביותר בהיסטוריה של המדינה, כ-1.1 מיליארד דולר.

במרץ 2016 חתם על חוק המקצה 230 מיליון דולר לטובת פרויקט דו שנתי של הרחבת כבישים.

חינוך

בתקופת כהונתו תמך פנס בהעלאת המימון הממשלתי לגנים לפעוטות, בתי ספר הניתנים כשוברי חינוך וכן לבתי ספר המתנהלים על פי רישיון, אך נתקל בהתנגדות מצד גורמים התומכים בבתי הספר המסורתיים. כשנה לאחר כניסתו לתפקיד ייעד תקציב של 10 מיליון דולר לטובת תוכנית ניסוי של בתי ספר כאלה ברחבי אינדיאנה.

למרות ההצלחה בנושא המימון של בתי ספר אלה, התעמת פנס לא פעם עם ארגוני המורים ועם תומכי בתי הספר הציבוריים הרגילים. הוא התעמת עם מפקחת החינוך במדינה לאחר שמינה מרכז חדש לחינוך שנטל סמכויות רבות מידיה. בעיקר הם התעמתו על שיטת הבחינות.

סביבה וחיסכון באנרגיה

בכהונתו של פנס נעשה מאמץ לבטל את התקנים של שימוש באנרגיות מתחדשות. פנס הוא מהתומכים הגלויים של תעשיית הפחם, וכך הכריז גם בנאומו על מצב המדינה בשנת 2015, בו אמר כי חייבים להילחם על כך שהמלחמה נגד תעשיית הפחם תיפסק. פנס שלח מכתב לנשיא ברק אובמה בעניין תוכנית הסוכנות להגנת הסביבה להסדיר את עניין פליטת הפחמן מתחנות הכוח. במכתב ציין כי מדינת אינדיאנה לא תציית לתוכנית. אינדיאנה הגישה, יחד עם עוד מספר מדינות, תביעה נגד התוכנית, ופנס אמר שהתוכנית לא תבוצע אף אם התביעה לא תתקבל.

מדיניות נשק

ב-2014, למרות התנגדות כמה ארגונים, קבע כי יהא זה מותר לאחסן כלי נשק ברכבים נעולים במגרשי חנייה בבתי ספר. לאחר הירי בצ'טנוגה שבטנסי ב-2015 גויסו אנשי התאחדות הרובאים הלאומית (NRA) לאימון לגילוי מטעני נשק סמוי. היו מחברי המשמר של אינדיאנה שתמהו על מעורבותו של ארגון אזרחי זה בסוגיה צבאית. במאי 2015, אשר הצעת חוק המגבילה את התביעות על חברות לייצור נשק. לחוק זה התנגדה בחריפות קארן פרימן-וילסון, לשעבר התובעת הכללית של אינדיאנה, שאמרה: "זוהי הפרה חסרת תקדים של ההפרדה בין הרשות המחוקקת לרשות השופטת".

במרץ 2016, נכנס לתוקפו חוק המתיר ציד למטרות רווח של איילים שגודלו בחווה.

בריאות הציבור

פנס דאג להסדר עם הנשיא אובמה בעניין מדיניות בריאות הציבור כך שתותאם לערכים שמרניים.

עניינים מעוררי מחלוקת

ביוני 2013, נמתחה עליו ביקורת לאחר שמחק תגובות לפוסטים שלו בפייסבוק, והוא התנצל.

ניסה למנוע כניסת פליטים סורים לאינדיאנה ונכשל, כיוון שנפסק שהאיסור שרצה להטיל אינו חוקתי כמה חודשים לאחר מכן הודה בכך.

תכנן להקים רשת חדשות של המדינה שתמומן מכספי האזרחים ותופעל ידי הממשלה. הרעיון ספג ביקורת כיוון שהיה בו כדי לפרנס עיתונים קטנים ואנשי חדשות מכספי משלם המסים. הרעיון בוטל לבסוף.

כשנשאל על אמונה בתורת האבולוציה הכפרנית, השיב: "אני מאמין שאלוקים ברא את כל העולם, הים, היבשה, וכל מה שבהם. איך הוא עשה זאת? אשאל אותו ביום מן הימים". אמר לעמיתיו בכנס בשנת 2002: "ביום מן הימים יבינו כל המדענים שרק תכנון תבוני, יכול להסביר, אם כי אולי בצורה קצת רחוקה מהשכל, את היקום המוכר לנו כיום".

התמודד לכהונה שנייה אך עצר את הקמפיין לאחר שדונלד טראמפ הציע לו להצטרף אליו במירוץ לנשיאות כסגנו.

סגן נשיא ארצות הברית

במהלך הפריימריז במפלגה הרפובליקנית, תמך בסנטור מטקסס, איש תנועת מסיבת התה, טד קרוז.

מייק פנס, אוגוסט 2016

מינויו לתפקיד

מייק פנס, ספטמבר 2016

ב-15 ביולי 2016, פנס נבחר על ידי דונלד טראמפ לשמש כסגנו אם טראמפ ייבחר לתפקיד נשיא ארצות הברית.[4] לאחר הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 שבהן ניצח דונלד טראמפ את המועמדת הדמוקרטית לנשיאות ארצות הברית, הילרי קלינטון, פנס נבחר לתפקיד סגן נשיא ארצות הברית. הוא סגן הנשיא החמישי בתולדות ארצות הברית המגיע מאינדיאנה, לאחר קולפקס, הנדריקס, מרשל ודן קוויל.

אמר כי המודל לחיקוי עבורו כשיהיה סגן הנשיא הוא סגנו של הנשיא בוש הבן, דיק צ'ייני.

כהונתו

ב-20 בינואר 2017, הושבע מייק פנס לתפקידו כסגן נשיא ארצות הברית, על ידי שופט בית המשפט העליון קלרנס תומאס.

דעותיו

פנס עם קודמו בתפקיד סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, 2016

כלכלה

התנגד להעלאת שכר המינימום ב-2007 מ 5.15$ ל-7.25$ בטענה שהדבר יפגע בפועלים.

ביטוח בריאות

הצביע נגד חוק הגנת החולה וטיפול בר השגה, ודימה בין תמיכת בית המשפט העליון בחוק לפיגועי 11 בספטמבר. הוא התנצל מייד. הצביע נגד תקנות על עניין הטבק בארצות הברית בטענה שהדבר גורם לתוספת של ביורוקרטיה. פרסם בעיתון כי בניגוד להיסטריה שמפגינים התקשורת והפוליטיקאים, רק שליש מהמעשנים מתים מסיבוכי עישון, ותשעים אחוזים מהמעשנים לא סובלים מסרטן הריאה. לפי נתונים רשמיים, בעיית העישון באינדיאנה, מדינת מגוריו של פנס, היא מהחמורות ביותר בארצות הברית.

הגירה

מייק פנס תומך בהנהגת מדיניות הגירה קשוחה, הכוללת פיקוח נוקשה על הגבולות ואכיפה של איסור העסקת שוהים בלתי חוקיים. תמך בחוק שיסדיר העסקת עובדים זרים על ידי סוכנויות שיתאימו בין עובדים למעסיקים. דעתו היא כי אזרחות צריכה להיות מוענקת לבן להורים שלפחות אחד מהם אזרח אמריקאי ונולד בארצות הברית, לבנם של מהגרים שהם תושבי קבע, או בן למי שאינו אזרח אך משרת שירות פעיל בכוחות המזוינים של ארצות הברית. אמר כי המדיניות של אריזונה בעניין מהגרים היא "ניסיון ואמונה להשליט סדר בקהילותיהם".

ביטוח לאומי

תמך בתוכנית של ג'ורג' ווקר בוש לרפורמה בביטוח הלאומי, שתאפשר השקעה פרטית בחלק מהסכום המשולם לביטוח לאומי והורדת חלק מן ההטבות למשתתפים בעלי הכנסה גבוהה. הוא עצמו הציע תוכנית דומה אך אגרסיבית יותר לפני כן. שתי התוכניות לא אושרו לבסוף. תומך נלהב של חוק הפטריוט.

מדיניות חוץ

פנס תומך בסחר רחב של ארצות הברית עם מדינות זרות. תמך בסחר עם סין ובהסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה. תמך במלחמת עיראק ובמהלכה ביקר עם ג'ון מקיין בשוק עיראקי כהוכחה לכך שהמצב בעיראק השתפר תודות להתערבות האמריקאית. הוא תומך נלהב של ישראל, תומך בזכותה לתקוף את מתקני הגרעין באיראן כדי למנוע ממנה השגת נשק גרעיני, תמך בזכותה של ישראל להשתמש באמצעים קטלניים לאכיפת הסגר על רצועת עזה. ביקר בישראל ב-2014 כדי להביע את תמיכתו. ב-2016 חתם על חוק לפיו מדינת אינדיאנה לא תסחר עם חברה שמחרימה את מדינת ישראל. התבטא כי ישראל היא "בעלת הברית היקרה ביותר של אמריקה". מתנגד למדינה פלסטינית.

לפני התערבות נאט"ו בלוב הודה לנשיא אובמה ולקלינטון על היוזמה ואמר: "קדאפי חייב ללכת".

שינוי האקלים

פנס איננו מקבל את הקונצנזוס בקהילה המדעית שפעילות האדם היא הגורם העיקרי לשינוי האקלים. הוא כתב ב-2001 שזהו מיתוס, וכדור הארץ צונן יותר ממה שהיה לפני חמשים שנה. ב-2009 אמר למנחה ברשת NBC שיש סקפטיות הולכת וגדלה בקהילה המדעית בעניין. ב-2016 אמר שברור שפעילות האדם משפיעה על הסביבה והאקלים. הוא הוביל את המאבק הרפובליקני בחוק אנרגיות מתחדשות בארצות הברית, שהובל על ידי הדמוקרטים.

הלחימה בפשע

בנוגע להצעה להפחית את העונש עבור עבירות קלות של שימוש בקנאביס אמר כי יש להפחית את הפשיעה, ולא את העונשים.

ב-2016 חתם על חוק שקבע שבתנאים מסוימים עברייני סמים יוענשו בעונש של מינימום עשר שנות מאסר בפועל.

חתם על חוק לאישור הוצאה להורג במקרה של רצח בעריפת ראש.

תומך בהטלת מגבלות חריפות על הימורים מקוונים בחקיקה פדרלית.

מימון קמפיין בחירות

בשנת 2010, כשפורסם פסק דין Citizens United v. FEC, של בית המשפט העליון פנס שיבח את הפסיקה. הפסק הזה קבע, שתאגידים רשאים לממן תעמולת בחירות ללא הגבלה דרך גופי התרמה חוץ-מפלגתיים. זאת על פי התיקון הראשון לחוקת ארצות הברית. על פסיקה זו אמר:

"החירות ניצחה היום בבית המשפט העליון. הפסיקה היום במקרה של האזרחים המאוחדים מקדמת אותנו בצעד אחד לעבר חזונם של האבות המייסדים בעניין חופש הביטוי, חזון שמוערך על ידי כל האמריקנים, שקונגרס אחד אחראי להגן עליו. הגנת חופש הביטוי מובנה בראש ובראשונה הגנה על זכותו של האזרח הפרטי להביע בקול רם את התנגדותו או תמיכתו בנציגיו הנבחרים. העובדה שבית המשפט הפך החלטה תקדימית של 20 שנה מעידה כמאה עדים על החשיבות הרבה של הסוגיה."

חייו האישיים

פנס משתייך לזרם הנוצרי האוונגליסטי. הוא מגדיר עצמו כקתולי אוונגליסטי. מתאר את עצמו כ"נוצרי, שמרן, רפובליקני, בסדר הזה". הוא נולד למשפחה קתולית וכנער הוא שימש כעוזר הכומר בכנסייה. נשוי לקארן פנס מאז 1985 ואב לשלושה: מייקל, שרלוט ואודרי. בתקופות שבהם פנס היה חבר הקונגרס, המשפחה התגוררה בעיר ארלינגטון שבוירג'יניה הסמוכה לוושינגטון D.C. מייקל הוא סגן משנה (second lieutenant) בחיל הנחתים של ארצות הברית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים