המכלול:עשרה דברים שאולי לא ידעתם על המכלול

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אודות המכלול

אולי לא ידעת

1 אנחנו לא למכירה

אם אתם ממתינים שהמכלול ימכר לאיזה יזם זריז - אז כדאי שתדעו שזה לא תרחיש צפוי. המכלול הוא אתר אינטרנט לא מסחרי שמנוהל על ידי מכון חכמת התורה, שהוא מוסד ללא כוונת רווח שמקום מושבו בירושלים. אנחנו נתמכים על ידי תרומות ומשימתנו היא להנגיש לכל ידע אנציקלופדי נקי.

2 ?

3 ?

4 במכלול הכל נשמר

כל עריכה במכלול נשמרת. הערך של היום הוא למעשה הטיוטה הנוכחית, שנשמרת במכלול ביחד עם כל הגרסאות שקדמו לה. אמנם חלק מסוים מהעריכות מבוטל, ואינו מוצג בגרסה העדכנית, אך הכל נשמר בהיסטוריית הגרסאות. עובדה זו מאפשרת לכולם להשוות בין הגרסאות וגם, במידת הצורך, לשחזר גרסאות ישנות. כקורא באפשרותך לצטט גרסה מסוימת של ערך (ולא רק את העותק הנוכחי שלו). לצורך כך יש להיכנס לגרסה המבוקשת ולבחור בתפריט הכלים מימין באפשרות קישור קבוע. קישור זה יפנה תמיד לדף הנבחר. עם זאת, במקרים שהערך יימחק או הגרסה המסוימת תוסתר הגישה לדף תתאפשר רק למפעילי המערכת.

5 אנחנו מאד מקפידים על איכות

למכלול יש מדיניות ברורה ותהליכי בקרה. העורכים יכולים לעקוב אחר שינויים אחרונים ולנטרם בהתאם לנושאי העניין והמומחיות שלהם. במכלול קיים שקיפות מקסימלית. כל אחד, עורכים, חוקרים, קוראים מזדמנים, סתם סקרנים כולם יכולים לעקוב אחר תרומות המשתמש של כולם. כדי לדווח על ונדליזם, לדון עם משתמשים אחרים בכל אחד מהערכים ועוד כהנה וכהנה. הערכים שנחשבים הטובים ביותר מקבלים מעמד של ערך מומלץ ודפים בעייתיים מועמדים למחיקה. מיזמי המכלול מתמקדים בשיפור של תחומים מסוימים. חשוב לנו לעשות דברים נכון ואנחנו לא מפסיקים לחשוב איך לשפר.

מידע נוסף ניתן למצוא בשער הקהילה, בדף שעוסק באמינות, ואפשר גם בקלות ליצור איתנו קשר.

6 אנחנו מודעים לכך שיש אצלנו טעויות

טעויות יש בכל מקור מידע. התשובה שלנו לשאלה ""איך סומכים על אנציקלופדיה שכל אחד יכול לכתוב בה"" היא ""איך אפשר לסמוך על אנציקלופדיה שאף אחד לא יכול לתקן את הטעויות שבה"" - טעויות תמיד ישנן, אולם יותר משחשוב לטעות כמה שפחות, זה לתקן כמה שיותר מהר. למזלנו, רבים מאד קוראים במכלול ומשמשים עבורנו גם בוחנים של המידע. יש המוצאים טעויות קטנות ומתקנים בעצמם (אפילו טעויות כתיב יש אצלנו לפעמים) ויש שמעירים לנו על כך. אצלנו לא צריך לנסח מכתב ארוך למוציא לאור של הספר או האנציקלופדיה, או בכלל לבדוק אם הוא עדיין קיים. אצלנו הודעה קצרה מספיקה. אנו בודקים את כל הפניות הללו בכובד ראש ובעת הצורך, מתקנים או מעדכנים. בדרך כלל הפניות אלינו גם זוכות לתשובה. עם זאת, אנו יודעים גם מה המכלול איננו ומציינים בכל מקום בו זה רלוונטי, שהמידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי, אין לראות בו פסיקה הלכתית וגם לא ייעוץ משפטי.

71 אנחנו לא לבד

המכלול הוא חלק מתנועה הולכת וגדלה המתפשטת במדע ובחינוך ועניינה - מידע חופשי. קרן ויקימדיה מפעילה שמונה יזמויות-אחיות לאנציקלופדיה: ויקימילון (שהיא מילון), ויקיטקסט (ספריה של מקורות), ויקישיתוף (מקום איחסון של מיליוני תמונות, סרטי וידאו וקובצי קול), ויקיספר (אוסף של ספרי לימוד וחוברות הדרכה), ויקיברסיטה (מקור למידה אינטראקטיבי), ויקימינים (מדריך של כל צורות החיים), ויקיציטוט (אוסף ציטוטים), ויקימסע (אוסף של מדריכי טיולים) ווויקיחדשות (אתר חדשות). אולם, רק המכלול הוא האנציקלופדיה המתאימה והמיועדת לציבור החרדי ושומרי התורה והמצוות.

8 אנחנו רק מלקטים

הערכים במכלול אינם חתומים על ידי כותב כלשהו. הכותבים (או לפחות, רובם הגדול) הם מתנדבים, כלומר אינם מקבלים תשלום עבור הכתיבה באנציקלופדיה. לא משנה אם אתה פרופסור בכיר, אם אתה משתמש בשמך האמיתי או בשם בדוי, תמיד תישפטו כאן לפי טיב העריכות שלכם ולפי אופן הצגת הדברים. אנחנו דורשים ציטוטים מתוך מקורות מידע שניתן להגיע אליהם, הניתנים לציטוט ואשר ניתן להעריך את חשיבותם. העורכים שלנו אינם מורשים לפרסם במכלול את דעותיהם. על הכותבים במכלול להקפיד על נקודת מבט נייטרלית. הם מלקטים מידע ודעות רלוונטיות, שניתן לייחסם למקורות מידע אמינים.

9 אנחנו לא דיקטטורה ולא שום סוג אחר של משטר פוליטי

כמו לכל אתר שיתופי, בכל שפה, ניתנה אוטונומיה ניהולית בקשר לתכניה ולדרך קבלת ההחלטות בתוכה. מלבד החלטות הקשורות לוועדה הרוחנית שהיא הסמכות העליונה כראוי לאנציקלופדיה יהודית.

במכלול נהוג שקיפות והיא נתונה לביקורת. גם מחלוקות ועימותים מתנהלים בפתיחות, מתועדים בתוך המכלול וגלויים לעיני כל הקוראים.

10 אנחנו מתכוונים להיות פה עוד הרבה זמן

כוונתנו היא שהמכלול יהיה קיים עוד זמן רב, כאשר חשיבותו, בעיני הציבור, תלך ותגדל. כל הפעולות שלנו נעשות מתוך כוונה זאת: רישוי החומרים, הארגון והניהול, ההתמקדות הבינלאומית, אסטרטגיית איסוף התרומות, התוכנה וההשתדלות הבלתי-נלאית שלנו לממש את החזון הזה. אנחנו מזמינים אותך לדמיין עולם שבו יכול כל אדם לחלוק את כל הידע. זו המחויבות שלנו - ולשם כך נחוצה לנו עזרתך.