הרב אהרן מרדכי רוקח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אהרן מרדכי רוקח
Aharon Mordechai Rokeach (2015).JPG
לידה 12 באוקטובר 1975 (גיל: 45)
ז' בחשוון ה'תשל"ו
ירושלים
מקום פעילות קריית בעלז
השתייכות חסידות בעלז
בת זוג שרה לאה (למברגר)
אב רבי ישכר דב רוקח
אם שרה (הגר)
הרב אהרן מרדכי רוקח 2005
הרב אהרן מרדכי רוקח במרכז, 2015

הרב אהרן מרדכי רוקח (נולד בז' בחשוון ה'תשל"ו, 12 באוקטובר 1975) הוא בנו היחיד של הרב ישכר דב רוקח האדמו"ר מבעלזא והמיועד לרשת את מקומו בבוא היום. בקרב חסידי בעלז הוא מכונה "הרב הצדיק" (גם ללא הזכרת שמו).

ביוגרפיה

Aharon Mordechai Rokeach.JPG

נולד בירושלים לרב ישכר דב רוקח - האדמו"ר מבעלזא, ולשרה, בתו של הרב משה יהושע הגר, האדמו"ר מויז'ניץ. הולדתו הייתה מהולה בציפייה רבה, מאחר שאביו היה הממשיך של שושלת בעלזא שהושמדה בשואה, והבן אהרן מרדכי נולד לאחר למעלה מעשר שנות נישואין של האדמו"ר. בתקופה שקדמה ללידתו הורחקה אמו מעין רואים מחשש לעין הרע, ובמשך רוב הזמן שהתה בדירת מסתור ביישוב סביון. דבר ההריון נשמר בסוד כמוס. הוא נקרא על שם סבו, הרב מרדכי רוקח מבילגוריי, ואחיו של הסב - האדמו"ר מבעלז רבי אהרן רוקח[1].

בילדותו התחנך בתלמוד תורה "מחזיקי הדת" של בעלזא בשכונת זיכרון משה בירושלים. בר המצווה של אהרן מרדכי נערכה בבית הכנסת הגדול של חסידות בעלזא בקריית בעלז בירושלים. המבנה היה עדיין בשלבי בנייה ומאמצים הושקעו כדי להכשיר את המקום לקליטת רבבות חוגגים, לאור רצון האדמו"ר לקיים אירוע היסטורי זה בבית מדרשו החדש. בחגיגת בר המצוה השתתף המנהיג החרדי ליטאי הרב שך[2].

בהוראת אביו החל ללמוד מעט לפני בר המצווה שלו, באלול ה'תשמ"ח, ועד לאירוסיו בבית אביו, מפי מורים פרטיים, בהם הרב פנחס פרידמן, שהיה גם החברותא של אביו.

בו' בתמוז תשנ"ב, בגיל 16 וחצי, השתדך אהרן מרדכי עם שרה לאה, בתו של הרב שמעון למברגר, גאב"ד מאקאווא. במסיבת השידוכין השתתפו אלפי חסידים, בהם כמה מאות מאירופה ומארצות הברית. הזוג התחתן בט"ז באב תשנ"ג, (3 באוגוסט 1993). החתונה נערכה באוהל ענק ("שאטער" בעגה החסידית), שהוקם ברחבת בית הכנסת הגדול בקריית בעלז שבירושלים. על פי הערכות המשטרה נכחו בטקס החופה כשישים אלף משתתפים[דרוש מקור]. בסעודת החתונה, שהוכנה למוזמנים בלבד, נטלו חלק כשלושים אלף בני אדם.

הרב אהרן מרדכי רוקח עובר לפני התיבה בבית המדרש הגדול של החסידות בתפילות שחרית בימים הנוראים. בשנת תש"ע נתמנה על ידי אביו האדמו"ר למלא את מקומו בסידור קידושין. עם השנים מתחזק מעמדו בניהולם הגשמי והרוחני של מוסדות בעלז. הוא יוצא לשבתות בקהילות חסידי בעלזא בעולם ולגיוס תרומות עבור מוסדות בעלזא בישראל. באחת מנסיעותיו ביקר אצל דודו, האדמו"ר רבי אהרן טייטלבוים מסאטמר (הרבנית סאשא, אשתו של רבי אהרן, היא אחות אמו של הרב אהרן מרדכי), ביקור שנתפס בציבור החרדי כפגישת פיוס בין שתי החצרות. פיוס מלא הושג כאשר נפגש אביו עם הרב אהרן בשנת 2012.

בשנת תשפ"א החל בהוראת אביו לנהל 'מרכז מוסדות בעלזא' בנוסף לניהול וועד החינוך דחסידי בעלזא שעומד בראשו.

אשתו שרה לאה מנהלת כיום את מוסדות "בית מלכה" של החסידות, ועומדת לצד חמותה בראשות ארגון נשות החסידות.

משפחתו

לרב אהרן מרדכי ושרה לאה רוקח שלושה עשר ילדים.

 • בנו הגדול שלום נישא בסיון תשע"ג לחנה בתיה, בתו של הרב יחיאל מאיר פנט, חסיד בעלז ור"מ בישיבת נדבורנה בבני ברק, בחתונת ענק שכללה רבבות חסידים ורבנים מחוגים שונים[3]. האירוע הוכתר כ"חתונה החרדית הגדולה בהיסטוריה"[4]. מאז התקיימו גם חתונות יתר הצאצאים במתכונת דומה.
 • בתו מלכה אסתר נישאה בסיון תשע"ד לאברהם ספרין, נכדו של רבי יצחק שלמה מקומרנה גבעת שאול[5].
 • בנו אברהם שמואל צבי נישא בסיון תשע"ה לשפרה לאה, בתו של הרב מאיר דב רכניצר, ראש ישיבת בעלז בחיפה[6].
 • בתו נחמה גולדא נישאה בי"ג בסיוון ה'תשע"ז להרב שלום אריה, בנו של הרב אהרן צוויבל, מרבני חסידות בעלזא.
 • בנו אלימלך נתן נטע נישא בסיון תשע"ח לבלומה, בת הרב אברהם יעקב שארף, ר"מ בישיבת בעלז בקריית יערים[7].
 • בנו חיים מאיר נישא באב תש"פ, לשבע רבקה, בתו של של הרב שלום מוסקוביץ', בן רבי נפתלי האדמו"ר ממעליץ באשדוד, חתן רבי יצחק יחיאל מיכל פנט, האדמו"ר מדעש בבני ברק.
 • בנו דוד נישא בסיון ה'תשפ"א לבריינא פריידא, בת הרב ברוך בנימין זאב פדר, דומ"ץ קהילת בעלזא בגבעת זאב, ונכדו של הרב יעקב מרדכי ברנדווין מסטרטין.
 • בנו ישראל מנחם נחום
 • בתו הענא חיה דבורה
 • בנו אלעזר יחזקאל שרגא
 • בנו אשר ישעיה יהודה
 • בנו משה יהושע
 • בנו שלמה נפתלי אלחנן

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

 1. ^ יוסף צוריאל, אלפים בברית המילה לבן האדמו"ר הינוקא, מעריב, ‏20/10/1975
 2. ^ אריה בנדר, חגיגה בירושלים, מעריב, ‏19/10/1988
 3. ^ קובי נחשוני, חתונת העשור בבעלז: האדמו"ר הוא האבא של כולנו, באתר ynet, 22 במאי 2013. בעלזא חגגה עד הבוקר • וידאו: החופה וה'מצווה טאנץ' באתר בחדרי חרדים. בסוף הכתבה רשימת קישורים לכתבות נוספות בנושא החתונה.
 4. ^ חיים זיכרמן, שחור כחול לבן : מסע אל תוך החברה החרדית בישראל, 2014. עמוד: 35
 5. ^ יעקב אבוביץ, צפו: אלפי חסידי בעלזא חוגגים הלילה בשמחה הגדולה בחצר הקודש, JDN, י"ג בסיון תשע"ד.
 6. ^ שלמה זינגר, וּבְמַקְהֲלוֹת רִבְבוֹת • צפו בפנורמות המרהיבות מאלפי החסידים בשמחת בית בעלזא, JDN, ט״ז בסיון תשע״ה.
 7. ^ זאב בלוי, שמחת בית בעלזא: החופה, הסעודה והריקודים • גלריית ענק, JDN, ‏ט״ז בסיון תשע״ח
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0