הרב יצחק מאיר האיתן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יצחק מאיר האיתן
לידה כ"ד בכסלו תש"א
פטירה תשנ"א (בגיל 50 בערך)
מקום פעילות שומרון, ירושלים
תחומי עיסוק תלמוד, תנ"ך, אמונה
תפקידים נוספים רב השומרון
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק

הרב יצחק מאיר האיתן (כ"ד בכסלו תש"א - ו' באלול תשנ"א) היה רבו הראשון של השומרון.

ביוגרפיה

נולד בעיר ברלד ברומניה לתמר, בתו של הרב משולם ראטה, ולרב ד"ר ישראל הייטנר (האיתן), שכיהן שנים רבות כרב הראשי של חיל הים, ונקרא על שם סבו. היה בן יחידי יחד עם אחות, ציפורה. בגיל שלוש וחצי, ביום ב' בסיוון תש"ד, עלתה משפחתו ארצה. למד בבית הספר היסודי לבנים יבנה בחיפה, בישיבת כפר הרא"ה והחל מתשי"ט בישיבת כפר חסידים, שם היה מתלמידי הרב אליהו לופיאן.

משם עבר לישיבת מרכז הרב והיה מתלמידי הרב צבי יהודה קוק. היה משתתף קבוע גם בשיעוריו של הרב שלמה יוסף זווין. בשלהי שנת תשכ"ד נישא לדבורה לבית הרצברג.

בשנת תשכ"ז כיהן משגיח רוחני בישיבה גבוהה בקריית שמואל. לאחר מכן חזר לירושלים והתגייס לשירות קצר של שלושה חודשים בחיל ההנדסה. בהמשך שימש כר"מ בישיבת נתיב מאיר.

היה ממייסדי ישיבת ירושלים לצעירים ביחד עם הרבנים יוסף ברמסון ויעקב פילבר[1]. כן היה שותף בהקמת הישיבה התיכונית במבשרת ירושלים בראשות הרב שבתי זליקוביץ. שימש מספר שנים כרבו של המושב בית מאיר ועמד במשך תקופה בתור ראש כולל שהקים במקום. ניהל את עזבונו של סבו הרב משולם ראטה והוציא לאור חלק ניכר מכתביו.

היה חבר בגרעין המייסד של היישוב קרני שומרון בשנת תשל"ח ולאחר מספר שנים עבר להתגורר ביישוב קדומים. בשנת תשמ"ג יסד את רבנות שומרון ועד פטירתו שימש כרב האזורי של השומרון[2]. בתקופה זו היה אחראי בין השאר על מינוי רבנים להתנחלויות ביהודה ושומרון[3].

נפטר ממחלה בשנת תשנ"א ונקבר בבית העלמין של קרני שומרון. בית הכנסת המרכזי של היישוב קדומים קרוי על שמו.

צאצאיו

בניו הם הרב אליהו האיתן - רב משיב במכון פוע"ה[4], אמציה האיתן - במאי ותסריטאי[5][5] והרב משולם האיתן - ר"מ בישיבת רמות[6]. בתו נעה נישאה לרב עמיחי כנרתי - ר"מ בישיבת איתמר וחוקר במכון שלמה אומן[7]. בת נוספת נישאה לרב אלקנה סגל - ר"מ בישיבת נתיבות ישראל. בנו הרב יהושע האיתן שימש כראש כולל ונפטר בדמי ימיו בגיל 46[8].

לקריאה נוספת

  • עמיחי ונעה כנרתי, לשם שמים: מדברי תורתו, תולדות חייו, הנהגותיו ומידותיו של אבינו מורנו ורבנו הרב יצחק מאיר האיתן זצ"ל, תשס"ו ותשס"ח
  • עמיחי כנרתי, המאיר לארץ: בירורים בנושא ארץ ישראל, חלק ג, יצא לאור במלאת עשור לפטירת הרב האיתן, תשס"א (בסופו ארבע מכתבים מהרב האיתן)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0