הרב שמחה הכהן קוק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שמחה הכהן קוק
Simcha Hacohen Kuk.jpg
הרב שמחה הכהן קוק באוגוסט 2012
לידה 11 באוגוסט 1930 (גיל: 90)
ירושלים
מקום פעילות טבריה, רחובות
השתייכות חרדים ליטאים
תחומי עיסוק רב העיר רחובות
תפקידים נוספים רב בית הכנסת החורבה
חיבוריו שלמי שמחה

הרב שמחה הכהן קוק (נולד בי"ז באב ה'תר"צ, 11 באוגוסט 1930) הוא רב ואב"ד רחובות, רבו של בית הכנסת החורבה המשוחזר ונשיא ישיבת מאור התלמוד ברחובות של אחיו הרב אברהם יצחק קוק (רחובות), ונשיא ישיבת תורת רפאל של בנו הרב חיים קוק.

ביוגרפיה

נולד בבית מנדלבאום שבירושלים בשנת ה'תר"צ (1930), לרב רפאל קוק, רבה של העיר טבריה, בן אחיו ותלמידו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק, ולרחל, בתו של הרב שמחה מנדלבאום. נקרא על שם אבי אמו שנפטר כמה חודשים קודם לכן.

למד בישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה משם עבר לישיבת כנסת ישראל - חברון בירושלים. לאחר נישואיו למד בכולל בשכונת בית וגן בירושלים. בעידודו של הרב משה צבי נריה, ראש ישיבות בני עקיבא, פתח בנתניה ישיבה תיכונית, המשתייכת לרשת בני עקיבא.

לאחר פטירתו של אביו, הרב רפאל קוק, שימש במשך כמה חודשים רב בטבריה. בחנוכה תשל"ב נהרג אחיו הבכור, הרב שלמה קוק, רבה של רחובות, בתאונת דרכים, עם אשתו ושניים מבניו. בעקבות האסון נקרא הרב קוק למלא את מקומו של אחיו כרבה של העיר רחובות, משרה שבה הוא מכהן עד היום. בין השאר, הוא אחראי על מערכת הכשרות העירונית, והנהיג בה, בנוסף לכשרות הרגילה, מערכת כשרות מהודרת. בגלל מגבלות משפטיות, המונעות מתן הכשר של הרבנות על ידי רבה של עיר אחרת, פועלת כיום מערכת זו, הפועלת בכל הארץ, כגוף פרטי בשם "בד"ץ מהדרין" שבראשו הרב אברהם רובין. הכשר זה מקובל על חלקים גדולים מהציבור החרדי[1]. בסוף 2008 הפסיק הרב קוק את הקשר שהיה לו עם הבד"ץ[2]

הרב קוק מכהן כראש וכנשיא של כמה מוסדות תורה, בהם ישיבת מאור התלמוד ברחובות, ישיבת חכמת שלמה לצעירים ברחובות (בראשות חתנו, הרב יעקב אליעזר ליזרוביץ'), ישיבת תורת רפאל בירושלים (בראשות בנו, הרב חיים קוק), תלמוד תורה חמדת התורה בירושלים (בראשות בנו, הרב דב קוק), וכן כמה ישיבות קטנות, סמינרים לבנות ותלמודי תורה לילדים.

בשנת 1993, היה אחד משלשת המועמדים לתפקיד הרב הראשי האשכנזי לישראל (לצד הרב שאר ישוב הכהן והרב ישראל מאיר לאו), אולם הפסיד בהתמודדות לרב לאו.

בפברואר 2007 הוכתר בטקס סמלי כרבו של בית הכנסת החורבה בירושלים[3]. לאחר פתיחת בית הכנסת, בשנת 2010, נכנס המינוי לפועל.

הרב קוק כיהן כחבר במועצת הרבנות הראשית לישראל במשך 25 שנה, עד הבחירות למועצה של 2008[4].

בתשע"ו יצא לאור חלקו הראשון של ספרו "שלמי שמחה", קובץ דרשות לשבת הגדול.

גלריה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים