רבי יצחק אייזיק שר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי יצחק אייזיק שר
SHER.jpg
לידה 1880
פטירה 6 בפברואר 1952 (בגיל 72 בערך)
השתייכות חרדים ליטאים
תפקידים נוספים ראש ישיבת ישיבת סלובודקה בליטא ובני ברק
רבותיו רבי ברוך בער לייבוביץ'
קברו של הרב שר לצד קברו של הרב אליהו אליעזר דסלר בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק

הרב חיים יצחק אייזיק שר (תרל"ה, 1875, הלוסקי' בשבט תשי"ב, 6 בפברואר 1952, בני ברק) היה ראש ישיבת סלובודקה בליטא ולאחר מכן בארץ ישראל. איש תנועת המוסר.

ביוגרפיה

בצעירותו למד אצל רבי ברוך בער לייבוביץ' בהלוסק, ובהמשך בישיבת וולוז'ין. בביקור בסלוצק נפגש עם רבי נתן צבי פינקל שכונה "הסבא מסלבודקה" ושיטתו המוסרית מצאה חן בעיניו ועבר ללמוד בישיבת סלובודקה, שם נישא לבתו של ראש הישיבה, הסבא. לאחר נישואיו התגורר בקלם לצד חותנו. לאחר מספר שנים עבר למיר שם למד בישיבה לצד גיסו רבי אליעזר יהודה פינקל. בשנת תרס"ט 1909 החל הרב שר לכהן כר"מ בישיבה ("ראש ישיבה שני" לאחר רבי משה מרדכי אפשטיין) ובנוסף החל למסור שיחות מוסר. במלחמת העולם הראשונה נדד עם הישיבה למינסק וקרמנצ'וג וחזר איתה לסלובודקה בשנת תר"פ. בשנת תרפ"א (1921) מונה לעמוד בראשות הכולל שפעל בישיבה, ובשנת תרפ"ה (1925), לאחר עליית ראשי הישיבה לארץ ישראל, הפך לראש הישיבה ומנהל הישיבה לצד רבי אברהם גרודזינסקי, המנהל הרוחני של הישיבה. בשנת תרצ"א (1931) ביקר בארצות הברית ויזם את הקמת "הסתדרות תלמידי סלבודקה בארצות הברית ובקנדה".

בפרוץ מלחמת העולם השנייה שהה לצורכי מרפא בשווייץ וכך ניצל. בשנת תש"א (1941), לאחר קשיים רבים, עלה לארץ ישראל והקים כולל אברכים בירושלים. בתקופה זו מסר ועדים לקבוצת בחורים מישיבת חברון. באייר תש"ז (1947) הקים יחד עם חתנו רבי מרדכי שולמן ובסיוע אוהדי ישיבת סלבודקה בישראל ובארצות הברית את ישיבת סלבודקה בבני ברק, שבה כיהן כראש ישיבה עד פטירתו בשנת תשי"ב.

על שמו רחוב בגבעת רוקח בבני ברק בסמוך לבניין הישיבה.

משפחתו

אביו, הרב יוסף שר, נישא בזיווג שני לטויבע לויטן, אחותם של רבי בן ציון לויטן ורבי אשר ניסן לויטן ושל בת שבע שך, אמו של רבי אלעזר מנחם מן שך. מנישואים אלו נולדה בת אחת, חיה עלקא רבקה, שנישאה לרבי משה טיקוצ'ינסקי, לימים משגיח בישיבת סלבודקה שהוקמה מחדש בישראל.

בתו הרבנית חיה מרים נישאה לרבי מרדכי שולמן ששימש ר"מ בישיבה בליטא, ואחר כך בישיבה בבני-ברק. לאחר פטירת הרב שר נתמנה הרב שולמן לראש הישיבה.

בנו רבי יוסף הוציא לאור את הקובץ "כנסת ישראל" שעל ידי ישיבת סלבודקה. נהרג בגטו קובנה. חתנו הוא רבי דב לנדו, שהתמנה גם הוא לימים לראש ישיבת סלבודקה.

הגותו

הרב שר המשיך את שיטת "גדלות האדם" של סלבודקה. הוא היה הראשון בישיבת סלבודקה שלצד תפקידו כר"מ ושיעורי הגמרא שלימד מסר גם שיחות מוסריות. הוא נהג לפרש את הדמויות המופיעות בתורה כאישים רוחניים מאד הרחוקים באופן מהותי מבני האדם כיום. לדבריו, הלומד כיום יתקשה להבין את גם את הדמויות ה"רעות" שבתורה, כדוגמת עשיו או לבן הארמי, שלא דמו לדמויות שליליות המוכרות לנו אלא היו אנשים גדולים שחלו פגמים דקים במעשיהם.

קישורים חיצוניים

מכתביו:


Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0