ונקאטה רמאן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צ'נדרסקהארה ונקאטה רמאן
Chandrasekhara Venkata Rāman
Sir CV Raman.JPG
רמאן בשנת 1930
לידה 7 בנובמבר 1888
פטירה 21 בנובמבר 1970
ענף מדעי פיזיקה
תרומות עיקריות
פיזור רמאן

סר צ'נדרסקהארה ונקאטה רמאן (Chandrasekhara Venkata Rāman‏; 7 בנובמבר 1888 - 21 בנובמבר 1970) היה פיזיקאי הודי, חתן פרס נובל לפיזיקה בשנת 1930 על גילוי תופעת "פיזור רמאן" - פיזור לא אלסטי של אור מחומר.

חייו

ונקאטה רמאן נולד בטירוואנאייקבל, במחוז מאדראס שבהודו הבריטית, לר. צ'נדרסקהארה אייר ולפרבטי אמל, הבן השני מתוך חמישה ילדים. בגיל מוקדם עבר רמאן לעיר ויזאג שבאנדרה פרדש ולמד בתיכון סנט אלויסיוס האנגלו-הודי. אביו היה מרצה למתמטיקה ופיזיקה בפרזידנסי קולג' במדרס, בו רמאן החל ללמוד בשנת 1902, בגיל 13. בשנת 1904, בגיל 15, הוא עמד בדרישות לתואר בוגר במקום הראשון וזכה במדליית זהב לפיזיקה. בשנת 1907 סיים תואר שני בהצטיינות יתרה.

קריירה

ב-1917 התפטר רמאן מהשירות הממשלתי וקיבל משרת פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת קולקטה. במקביל הוא המשיך במחקריו באגודה ההודית לעידוד המדע הכפופה למשרד המדע והטכנולוגיה ההודי והפך למזכיר כבוד של האגודה. שנים אחר כך התייחס רמאן לתקופה זו של חייו כשנות הזוהר של עבודתו המדעית. הוא קיבץ סביבו תלמידים רבים באוניברסיטה ובאגודה לעידוד המדע.

ב-28 בפברואר 1928 רמאן ניהל ניסויים באגודה לעידוד המדע יחד עם שותפיו, בהם תלמידו קאריאמניקאם סריניוואסה קרישנאן, על תופעת פיזור אור, כאשר גילה את התופעה הנקראת על שמו, פיזור רמאן. מרגע התגלית היה ברור כי מדובר בתגלית בעלת חשיבות רבה. תגלית שסיפקה הוכחה נוספת לאופי הקוונטי של האור. אף שגילו את התגלית במשותף, קרישנן לא חלק עם רמאן בפרס נובל, אך הוזכר באופן בולט בהרצאת רמאן לרגל קבלת הפרס.

טכניקת ספקטרוסקופיה בשיטת רמאן מתבססת במידה רבה על התופעה. בשנת 1929 כיהן רמאן כנשיא המושב ה-16 של קונגרס המדע ההודי. הוא זכה לתואר אבירות בריטי ולתארי כבוד רבים מאוניברסיטאות שונות. בשנת 1929 היה רמאן בטוח כי יזכה בפרס נובל על תגליתו אך התאכזב כאשר הפרס הוענק ללואי דה ברויי הצרפתי. בשנת 1930 היה כה בטוח בזכייתו עד שהזמין כרטיסי נסיעה לשוודיה כבר בחודש יולי, אף שהזוכה בפרס מוכרז רק בחודש נובמבר. הפרס הוענק לו "על עבודתו בתחום פיזור האור ועל גילוי פיזור רמאן". הוא היה בן יבשת אסיה הראשון והאדם הראשון שאינו לבן שזכה בפרס נובל בכל תחום מדעי, קדם לו רק המשורר בן ארצו רבינדרנת טאגור בשנת 1913.

קישורים חיצוניים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0