ישיבת הר ברכה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:מוסד לימודי

פרמטרים ריקים [ חלוקה מבנית ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ישיבת הר ברכה
Har beracha.jpg
סמליל ישיבת הר ברכה
ישיבה
השתייכות ציונות דתית
תאריך ייסוד ה'תשנ"א, 1991
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב גור גלון
תלמידים
כ-230
שונות
ספרים ספרי הרב אליעזר מלמד, ספרי הרב זאב סולטנוביץ' ספרי ר' צדוק הכהן מלובלין ועוד
מיקום הר ברכה
https://yhb.org.il
מראה כללי של בניין בית המדרש, 2013

ישיבת הר ברכה היא ישיבת הסדר הנמצאת בהר ברכה בשומרון. הישיבה הוקמה בשנת ה'תשנ"א, 1991 על ידי הרב אליעזר מלמד, שכיהן כראש הישיבה וכיום משמש כנשיא הישיבה. הישיבה ממשיכה את הקו האידאולוגי של ישיבת מרכז הרב שבה למדו ראש הישיבה והרב זאב סולטנוביץ'. לישיבה חלק מרכזי בפיתוח היישוב הר ברכה ורבים מבוגריה קובעים בו את בתיהם.

דרך הלימוד

 • גמרא בעיון: דרך לימוד העיון בישיבה היא בשיטת אליבא דהלכתא; כאשר הסוגיות נלמדות מן הגמרא והראשונים בדגש על הראשונים המרכזיים ובירור השיטות העיקריות להלכה. בלימוד מושם דגש גם על ההבנה של טעמי המצוות והמקור האמוני שלהן.
 • אמונה: ספרי הלימוד המרכזיים הם כתבי הרב קוק, ספר הכוזרי המהר"ל מפראג, הרמח"ל והרמב"ם, וכן ספרי חסידות, כמו כתבי רבי צדוק הכהן מלובלין.
 • תנ"ך: בישיבה פועלת תוכנית שמגמתה לימוד כל התנ"ך ומתקיימים שיעורי מבואות ועיון.
 • שיעורים נוספים: מתקיימים בישיבה גם שיעורים בהיסטוריוסופיה, יהדות וחילוניות, וכן בחינה תורנית של סוגיות חברתיות, משפטיות, כלכליות וביטחוניות.
 • שיעורים בהלכה - שיעורים שבועיים בהלכה מפי הרב מלמד ורבני הישיבה על פי הנושא שבו ראש הישיבה עסוק בכתיבת הסדרה פניני הלכה.

מסלולי ההמשך

 • כולל רבנות - בכולל לומדים אברכים למבחני הסמיכה לרבנות של הרבנות הראשית כדי לכהן בהמשך בתפקידי רבנות וחינוך.
 • מכון הוראה - המכון מקנה אפשרות לתעודת הוראה ואפשרות להרחבה לתואר ראשון בתחומי תנ"ך ותושב"ע.
 • תוכנית שילובים - משתתפי התוכנית, לאחר שירות צבאי, משלבים לימודי מקצוע אקדמי עם תוכנית תורנית בישיבה.
 • בוגרי צבא - בשנת תשע"ג נפתח בישיבה מסלול חדש לבוגרי צבא, שאינם בהכרח בעלי רקע תורני, בשנה זו מקדישים הלומדים שנה שלמה ללימוד מעמיק בישיבה לפני היציאה ללימודי מקצוע וחלקם אף ממשיך לשנתיים.

צוות הישיבה

ראש ישיבת ההסדר החל מאלול תשע"ו הוא הרב גור גלון. הרב יונדב זר הוא ראש הישיבה הגבוהה וראש מכון המחקר. הרב יזהר אשור משמש כאחראי על תוכנית שילובים, הרב אורן מצא הוא ראש הכולל לרבנות, הרב זאב סולטנוביץ' מעביר שיעורים בהיסטוריוסופיה ובאמונה. רוב הרבנים הם בוגרי הישיבה.

ביטול ההסדר והחזרתו

הרב אליעזר מלמד, ראש הישיבה המייסד

בשנת ה'תש"ע, 2009, לאחר שמספר חיילים בגדוד שמשון, אחד מהם תלמיד הישיבה, הניפו במהלך טקס השבעתם שלטי מחאה על השתתפות הגדוד בפינוי חומש[1], ולאחר מקרה שבו הונף שלט מחאה נוסף[2], כתב הרב אליעזר מלמד: "אילו נשאלתי הייתי מניא אותם (=את מניפי השלטים); בדיעבד - אני מכבד את מעשיהם ומכיר בתועלת שבכך"[3]. בעקבות זאת המליץ הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לשר הביטחון, אהוד ברק, לבטל את השתתפות הישיבה במסלול ההסדר. גם אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, תמך בביטול עקב הביקורת שהעביר הרב מלמד על יושרם של קציני צה"ל והעידוד שלטענתו הוא מעניק לסרבנות[4] איגוד ישיבות ההסדר גינה את הנפת השלטים ועם זאת התנגד לביטול ההסדר[5]. "גורם בכיר במערך ישיבות ההסדר" ששמו לא פורסם טען כי הפסקת ההסדר עם הישיבה היא חלק מרדיפה אישית של הרב מלמד[6]. בדצמבר 2009, זימן אהוד ברק את הרב מלמד לשימוע על דבריו, והוא סירב להגיע, בנימוק של פגיעה בכבוד הרבנות. ברק החליט לבטל את השתתפות הישיבה בהסדר[7]. בעקבות כך היא הפכה לישיבה גבוהה. הישיבה המשיכה להדריך את תלמידיה להתגייס לצבא, במסלול של חוק טל ובמסלולים נוספים. הרב מלמד הודיע בפגישה של רבני ישיבות ההסדר שהוא מגנה כל סרבנות בצה"ל וכי הוא מצפה שצה"ל לא יערב את חייליו במשימות בעלות אופי אזרחי[8].

ביולי 2013, לאחר שיחות בין משרד הביטחון לראשי הישיבה, החליט שר הביטחון החדש משה יעלון להחזיר את הישיבה לרשימת ישיבות ההסדר[9]. מאוחר יותר התפטר הרב מלמד מתפקידו הרשמי כראש הישיבה, בנימוק שכך יוכל להתבטא מתוך חירות. במקומו קיבל את התואר הרב יעקב חביב[10]. משנת תשע"ז (2017) ראש הישיבה הוא הרב גור גלון.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

 • חיים לוינסון ויאיר אטינגר, המשבר החריף עם צה"ל רק העלה את הביקוש לישיבת ההסדר הר ברכה, באתר הארץ, 8 בדצמבר 2009

הערות שוליים

 1. עוזי ברוך, מרד חסר תקדים בצה"ל, באתר ערוץ 7, 23 באוקטובר 2009
 2. שלא על ידי תלמידי הישיבה. רועי שרון, חיילים הניפו שלטים בפינוי: גם נחשון לא מגרשים, באתר nrg‏, 6 בנובמבר 2009
 3. ערוץ7, הרב אליעזר מלמד - מדור 'רביבים' מי מכניס פוליטיקה לצבא, 20/11/2009
 4. אנשיל פפר, הרמטכ"ל המליץ לברק להפסיק את ההסדר עם ישיבת הר ברכה, באתר הארץ, 7 בדצמבר 2009.
 5. "סתימת פיות רבני ההסדר - נזק למתונים", באתר ערוץ 7, 25/11/09
 6. חיים לוינסון, גורם בכיר בישיבות ההסדר: ראש אכ"א, אבי זמיר, פתח במסע השמצה נגד ישיבת הרב ברכה והרב אליעזר מלמד, באתר הארץ, 04/12/09
 7. חיים לוינסון אנשיל פפר ויהונתן ליס, שר הביטחון, אהוד ברק, הורה להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר עם צה"ל, באתר הארץ, 13/12/09
 8. יהושע בריינר‏, הלחץ פועל: הרב אליעזר מלמד גינה הסרבנות, באתר וואלה! NEWS‏, 20 בדצמבר 2009.
 9. גילי כהן, יעלון החזיר את ישיבת הר ברכה למסלול ישיבות ההסדר, באתר הארץ, 8 ביולי 2013.
 10. נתנאל לייפר, ‏הרב מלמד חושף: פרשתי מראשות ישיבת הר ברכה, באתר כיפה, י"ז שבט תשע"ו, 27/01/2016