ישיבת הר ברכה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת הר ברכה
סמליל ישיבת הר ברכה
סמליל ישיבת הר ברכה
מראה כללי של בניין בית המדרש, 2021
מראה כללי של בניין בית המדרש, 2021
ישיבת הסדר
השתייכות ציונות דתית
תקופת הפעילות ה'תשנ"א, 1991 – הווה
בעלי תפקידים
ראש ישיבת ההסדר הרב אליעזר מלמד
תלמידים
כ-230
שונות
ספרים ספרי הרב אליעזר מלמד, ספרי הרב זאב סולטנוביץ' ספרי ר' צדוק הכהן מלובלין ועוד
מיקום
מיקום הר ברכה
https://yhb.org.il

ישיבת הר ברכה היא ישיבת הסדר הנמצאת בהר ברכה בשומרון. הישיבה הוקמה בחודש אלול ה'תשנ"א, 1991, על ידי הרב אליעזר מלמד, שמכהן כראש הישיבה. הישיבה ממשיכה את הקו האידאולוגי של ישיבת מרכז הרב שבה למדו הרב אליעזר מלמד והרב זאב סולטנוביץ' מקימי הישיבה.

לישיבה חלק מרכזי בפיתוח היישוב הר ברכה ורבים מבוגריה קובעים בו את בתיהם.

דרך הלימוד

 • גמרא בעיון: דרך לימוד העיון בישיבה היא בשיטת אליבא דהלכתא; כאשר הסוגיות נלמדות מן הגמרא והראשונים בדגש על הראשונים המרכזיים ובירור השיטות העיקריות להלכה. בלימוד מושם דגש גם על ההבנה של טעמי המצוות והמקור האמוני שלהן.
 • אמונה: ספרי הלימוד המרכזיים הם כתבי הרב קוק, ספר הכוזרי המהר"ל מפראג, הרמח"ל והרמב"ם, וכן כתבי רבי צדוק הכהן מלובלין.
 • תנ"ך: בישיבה פועלת תוכנית שמגמתה לימוד כל התנ"ך בשנתיים ומתקיימים שיעורי מבואות ועיון.
 • שיעורים נוספים: מתקיימים בישיבה גם שיעורים בהיסטוריוסופיה, יהדות וחילוניות, וכן בחינה תורנית של סוגיות חברתיות, משפטיות, כלכליות וביטחוניות.
 • שיעורים ותוכניות בהלכה: ישנם שיעורים יומיים בהלכה מפי הרב מלמד ורבני הישיבה על פי הנושא שבו ראש הישיבה עסוק בכתיבת הסדרה פניני הלכה וע"פ הנושא הנלמד בישיבה באותה שנה, ובנוסף ישנה תוכנית של לימוד סדרת פניני הלכה בשנתיים.

מסלולי ההמשך

 • תוכנית שילובים - משתתפי התוכנית, לאחר שירות צבאי, משלבים לימודי מקצוע אקדמי עם תוכנית תורנית בישיבה.
 • לימודים לקראת הסמכה לרבנות.

צוות הישיבה

ראש הישיבה ההסדר והגבוהה הוא הרב אליעזר מלמד המכהן גם כרב היישוב הר ברכה. הרב יזהר אשור אחראי על תוכנית שילובים. הרב גור גלון הוא ראש הכולל לרבנות. הרב אורן דחבש, הרב בראל שבח והרב חגי כהן הם ר"מים בישיבה. הרב אהרון פרידמן הוא ר"מ סדר בוקר. הרב אליה גוטליב הוא ר"מ סדר צהרים. הרב מאור קיים הוא ראש מכון המחקר ומכון הוצאת הספרים בישיבה. הרב זאב סולטנוביץ' מעביר שיעורים בהיסטוריוסופיה ובאמונה. הרב שלומי בדש, הרב יונדב זר, הרב מנחם טחלוב והרב ד"ר בועז הוטרר מעבירים שיעורים בישיבה. רוב הרבנים הם בוגרי הישיבה[1].

בעבר לימדו בישיבה הרב יעקב חביב, כיום ראש ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה, והרב גד אלוואי, כיום רב היישוב מרחב עם.

מכון הר ברכה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – מכון הר ברכה

מכון הספרים של הישיבה מוציא לאור את סדרת פניני הלכה וכלל חיבוריו של הרב אליעזר מלמד, וכן ספרות תורנית של רבנים מהישיבה, ספרות מחקרית וספרות חינוכית.

במקביל מוציא המכון גם ספרי היסטוריה שנלמדים במסגרת הבגרות להיסטוריה בחינוך הממלכתי דתי, וכן פניני הלכה במהדורה מיוחדת ללימוד בכיתות ז–ט וכן פניני הלכה לילדים.

ביטול ההסדר והחזרתו

הרב אליעזר מלמד, ראש הישיבה המייסד

בשנת ה'תש"ע, 2009, לאחר שמספר חיילים בגדוד שמשון, אחד מהם תלמיד הישיבה, הניפו במהלך טקס השבעתם שלטי מחאה על השתתפות הגדוד בפינוי חומש[2], ולאחר מקרה שבו הונף שלט מחאה נוסף[3], כתב הרב אליעזר מלמד: "אילו נשאלתי הייתי מניא אותם (=את מניפי השלטים); בדיעבד - אני מכבד את מעשיהם ומכיר בתועלת שבכך"[4]. בעקבות זאת המליץ הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לשר הביטחון, אהוד ברק, לבטל את השתתפות הישיבה במסלול ההסדר. גם אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, תמך בביטול עקב הביקורת שהעביר הרב מלמד על יושרם של קציני צה"ל והעידוד שלטענתו הוא מעניק לסרבנות[5], איגוד ישיבות ההסדר גינה את הנפת השלטים ועם זאת התנגד לביטול ההסדר[6]. "גורם בכיר במערך ישיבות ההסדר" ששמו לא פורסם טען כי הפסקת ההסדר עם הישיבה היא חלק מרדיפה אישית של הרב מלמד[7]. בדצמבר 2009, זימן אהוד ברק את הרב מלמד לשימוע על דבריו, והוא סירב להגיע, בנימוק של פגיעה בכבוד הרבנות. ברק החליט לבטל את השתתפות הישיבה בהסדר[8]. בעקבות כך היא הפכה לישיבה גבוהה. הישיבה המשיכה להדריך את תלמידיה להתגייס לצבא, במסלול של חוק טל ובמסלולים נוספים. בפגישה של רבני ישיבות ההסדר הצטרף אליהם הרב מלמד בשלילת הפגנות בצה"ל ובציפייה שצה"ל לא יערב את חייליו במשימות בעלות אופי אזרחי[9].

ביולי 2013, לאחר שיחות בין משרד הביטחון לראשי הישיבה, החליט שר הביטחון החדש משה יעלון להחזיר את הישיבה לרשימת ישיבות ההסדר[10]. מאוחר יותר התפטר הרב מלמד מתפקידו הרשמי כראש הישיבה, בנימוק שכך יוכל להתבטא מתוך חירות. במקומו קיבל את התואר הרב יעקב חביב[11], ב-2017 החליפו הרב גור גלון, ובשנת 2019 חזר הרב מלמד לתפקיד ראש הישיבה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ישיבת הר ברכה בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ צוות הישיבה באתר ישיבת הר ברכה
 2. ^ עוזי ברוך, מרד חסר תקדים בצה"ל, באתר ערוץ 7, 23 באוקטובר 2009
 3. ^ שלא על ידי תלמידי הישיבה. רועי שרון, חיילים הניפו שלטים בפינוי: גם נחשון לא מגרשים, באתר nrg‏, 6 בנובמבר 2009
 4. ^ ערוץ7, הרב אליעזר מלמד - מדור 'רביבים' מי מכניס פוליטיקה לצבא, 20/11/2009
 5. ^ אנשיל פפר, הרמטכ"ל המליץ לברק להפסיק את ההסדר עם ישיבת הר ברכה, באתר הארץ, 7 בדצמבר 2009.
 6. ^ "סתימת פיות רבני ההסדר - נזק למתונים", באתר ערוץ 7, 25/11/09
 7. ^ חיים לוינסון, גורם בכיר בישיבות ההסדר: ראש אכ"א, אבי זמיר, פתח במסע השמצה נגד ישיבת הרב ברכה והרב אליעזר מלמד, באתר הארץ, 04/12/09
 8. ^ חיים לוינסון אנשיל פפר ויהונתן ליס, שר הביטחון, אהוד ברק, הורה להוציא את ישיבת הר ברכה מההסדר עם צה"ל, באתר הארץ, 13/12/09
 9. ^ רונן דמארי, ראשי הישיבות: לא להפגנות בתוך צה"ל, באתר nrg‏, 20 בדצמבר 2009.
 10. ^ אתר למנויים בלבד גילי כהן, יעלון החזיר את ישיבת הר ברכה למסלול ישיבות ההסדר, באתר הארץ, 8 ביולי 2013.
 11. ^ נתנאל לייפר, ‏הרב מלמד חושף: פרשתי מראשות ישיבת הר ברכה, באתר כיפה, י"ז שבט תשע"ו, 27/01/2016
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0