נחל שורק

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
שפך נחל שורק

נַחַל שׂוֹרֵקערבית ואדי אַ-צְרַאר או לפני קום המדינה: נהר רובין) הוא אחד הנחלים הארוכים בישראל. תחילתו בהרי ירושלים דרומית לרמאללה, והוא זורם לאורך 70 ק"מ. בחלקו המרכזי בהרי ירושלים הוא עובר בתוואי מפותל עד סמוך לבית שמש, משם ממשיך הנחל דרך השפלה, ונשפך לים התיכון צפונית לקיבוץ פלמחים.

הנחל מוזכר בתנ"ך בספר שופטים[1] לגבי שמשון: "ויאהב אשה בנחל שורק ושמה דלילה".

חלקי הנחל

חלקו של הנחל המתפתל בהרי ירושלים נקרא בערבית ואדי א-צראר (מבוטא סראר), ואילו החלק בשפלה מאזור בית שמש נקרא ואדי רובין, על שם הקדוש הקבור נבי רובין הסמוך לנחל, על הגדה הדרומית מזרחית ליישוב פלמחים.

משטר הזרימה

המים הזורמים בנחל כיום הם מי נגר מהרי ירושלים שהתנקזו לאפיק, מי קולחין (שפכים מטוהרים) שלא נוצלו להשקיה חקלאית ובאים ממכון טיהור השפכים נחל שורק, מי ביוב של יישובים פלסטינים באזור רמאללה, ובחורף גם מי שטפונות.

תוואי

חלקו המרכזי בהרי ירושלים מתאפיין בפיתולים ניכרים ובקניון עמוק, בניגוד לנחלים אחרים באזור הרי ירושלים. טופוגרפיה זו משכה את עינם של גאולוגים רבים, שניסו להסביר את פיתולי הנחל בנחל קדום שניקז את אזור עבר הירדן המזרחי. אחת הסברות הנסמכת על תזוזה צפונה של הלוח הערבי שמזרח לירדן בשיעור של כ-100 ק"מ לעומת הצד המערבי של הירדן משערת שנחל שורק הוא המשכו העתיק של נחל יבוק שבעבר ניקז את מרכז עבר הירדן המזרחי. ההשערה היא כי הנחל נותק מהמשכו מערבה עם פתיחת הבקע הסורי-אפריקני, תזוזת הלוח הערבי צפונה ותהליכי הארוזיה במשך הזמן.

את הפיתולים הניכרים והשיפוע המתון בעקבותיו מנצלת מסילת הרכבת בין תל אביב לירושלים שנסללה בתוואי הנחל עוד במאה ה־19.

אתרים בתוואי הנחל

  • בסמוך לנחל, ובעיקר בחלקו העליון בהרי ירושלים ישנם מעיינות ונביעות רבים, כדוגמת הליפתא והסטף ועוד המוכרים פחות.
  • במשך השנים עד להקמת מכון הטיהור, הייתה בנחל זרימה קבועה של מי ביוב ושפכים מיישובים באזור ירושלים, כמו גם יישובים בחלקו התחתון כדוגמת: בית שמש, נס ציונה, רחובות, ויבנה. הנחל הזדהם ואזורים שונים בו הפכו מקור ללכלוך וריחות רעים. בשנים האחרונות, לאחר לחץ ציבורי מצד ארגונים לאיכות הסביבה, נעשו בנחל שורק עבודות ניקוי וטיהור, והוקמו בו מתקני טיהור שפכים כדוגמת מכון הטיהור בהרי ירושלים הסמוך לנחל, על כביש 386 כעשרה ק"מ מערבית לבית החולים הדסה עין כרם.
  • בחלקו העליון בסמוך למוצא, בין היישובים בית זית ומבשרת ציון, נמצא מאגר בית זית שהוא אגם מלאכותי שנוצר על ידי הקמת סכר, שיועד במקורו על מנת לגרום לחלחול מים לאקוויפר החוף, אך למעשה לא מילא את ייעודו בשל שינוי בקו פרשת המים התחתי שהזרים את כל המים לכיוון מזרח ירושלים, ולא לאקוויפר החוף עם כיוון נטיית השכבות הגאולוגית הגורם לו לאבד מים למזרח מקו פרשת המים הארצי, ומשמש כיום בעיקר כאתר תיירות.
  • לאורך כל תוואי הנחל ישנן תחנות רכבת ישנות, מימי המנדט הבריטי, מן המפורסמות שבהם היא תחנת הרכבת בר גיורא המשולבת במסלולי טיול בהרי יהודה, באזורי המעיינות.
  • בתוואי הנחל בגדתו הדרומית בתחילת כביש הגישה ליישוב פלמחים ישנו מבנה עתיק ובתוכו קבר הנקרא נבי רובין, ע"פ האגדה שם נקבר ראובן בן יעקב אבינו, וישנם הטוענים שזהו מסגד קדום. לפני קום המדינה היה שם כפר ערבי גדול שאף הוא נקרא נבי רובין, ששימש כמרכז של חגיגות בקיץ.
  • לאחר כק"מ הקימו רשות הגנים והקרן הקיימת רחבת כניסה וחניה למבקרים בשמורת הטבע לאורך הנחל ועד מקום השפך לים, עם שביל הליכה המותאם בתחילתו גם לנכים. בשמורה מיני עופות נדירים אנפות, קורמורנים ועוד, ואף הקימו בשמורה זו אי מלאכותי הנקרא אי הצבים לשימור אוכלוסייתו של הצב הרך הגדל בו.
  • בסמוך לשפך הנחל לים התיכון ממוקם המרכז למחקר גרעיני בנחל שורק בתכנונו של האדריכל האמריקאי פיליפ ג'ונסון. באזור מעבר הנחל מהרי ירושלים אל השפלה נמצאת שמורת נחל שורק.
  • בסמוך לשפך הנחל, צפונית לפלמחים, נמצאת שמורת שפך נחל שורק. בשמורה פורחים אירוס הארגמן, סביון יפו וחמציץ נטוי ובחולותיה בעלי חיים האופיינים לחולות ראשון לציון.

יובליו של נחל שורק

ראו גם

מבט פנורמי על אפיק נחל שורק, בחלק המערבי של הרי ירושלים
Magnify-clip.png
מבט פנורמי על אפיק נחל שורק, בחלק המערבי של הרי ירושלים

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
  1. פרק טז פסוק ד.