רמאללה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רמאללה
رام ﷲ
Ramallah Logo.gif
סמל רמאללה
Ramallah Residential.JPG
רמאללה מהאוויר
טריטוריה הרשות הפלסטיניתהרשות הפלסטינית הרשות הפלסטינית
נפה רמאללה ואל-בירה
ראש העיר מוסא חדיד
שטח 16.30 קמ"ר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 69,000[2] (2009)
 ‑ במטרופולין 280,000
קואורדינטות 31°54′N 35°12′E / 31.9°N 35.2°E / 31.9; 35.2
אזור זמן UTC +2
www.ramallah.ps
רחוב מרכזי ברמאללה
כיכר אל מנרה ברמאללה, יולי 2009
משמר חיילים ליד הקבר של יאסר ערפאת במוקטעה, רמאללה, יולי 2009

רמאללהערבית: رام ﷲ, ראם אללה, "גובהו של אללה", להאזנה (מידעעזרה)) היא עיר פלסטינית בהרי יהודה המשמשת כמרכז שלטוני של הרשות הפלסטינית וכמקום הפעילות העיקרי של ארגון הפת"ח. רמאללה נמצאת כ-15 קילומטר צפונית לירושלים וגרים בה כ-69,000 תושבים, נכון ל-2009. בנפת רמאללה ואל-בירה, שכוללת גם ערים הסמוכות לרמאללה, כמו אל בירה, ביתוניא וכפרים רבים נוספים, מתגוררים נכון ל-2007 כ-280,000 בני אדם.

בעיר מוסדות שלטון פלסטינים, בהם המוקטעה, מעונו הרשמי של נשיא הרשות הפלסטינית, והפרלמנט הפלסטיני.

בשנת 2005 רמאללה הייתה לעיר הראשונה ברשות הפלסטינית שבה נבחרה אישה לתפקיד ראש עיר, זאת כאשר ג'נט מיכאיל נבחרה לתפקיד.

מקור השם

בספר שיצא ב־1696 על ידי קרטוגף הולנדי בשם אדריאן רילאנד מתוארת רמאללה בשם "בית'אללה" שמשמעותו "הבית של אללה" ככל הנראה שם זה נגזר משמו של היישוב העברי הקדום בית אל שהיה לא רחוק מהישוב רמאללה[1].

היסטוריה

רמאללה המודרנית[2] הוקמה ב-1550 על ידי החדדים, משפחה ערבית-נוצרית המשויכת לשבט ע'סאן, שהגיעה מעבר הירדן. האוכלוסייה ברמאללה הייתה נוצרית ברובה שנים רבות. במהלך המאה ה-19 הוקמו ברמאללה כנסיות שונות ונוסדו מספר בתי ספר הקשורים עמן. בתחילת המאה ה-20 החלה הגירה של תושבי רמאללה לארצות הברית. רמאללה הייתה חלק מממלכת ירדן מ-1948 עד מלחמת ששת הימים. באותה תקופה החל להשתנות הרכב האוכלוסייה וכפריים, רובם מוסלמים, מאזורים שונים בגדה המערבית היגרו אליה.

במלחמת ששת הימים נכבשה העיר על ידי כוחות צה"ל. מ-1994 העיר נמצאת בשטח A ובשליטת הרשות הפלסטינית. לפני תחילת האינתיפאדה השנייה, הייתה רמאללה מרכז בילוי פלסטיני שמשך גם אזרחים ישראלים. במהלך האינתיפאדה השתלטו כוחות צה"ל כמה פעמים על חלקים שונים מהעיר.

במהלך האינתיפדה השנייה, התפרסמה העיר בין היתר בעקבות אירוע הלינץ' בשני חיילי מילואים סמל ואדים נורזיץ' וסמ"ר יוסי אברהמי שתעו בדרכם. כמו כן התפרסמה העיר עקב המצור הממושך על המוקטעה בה התבצרו יאסר ערפאת ובכירי הפת"ח.

לאחר סיום האינתיפאדה, החל משנת 2006, חל שיפור ניכר במצבה הכלכלי והביטחוני של העיר. נפתחו בה מרכזי קניות, חנויות עם מיטב הסחורה והתוצרת של שוקי העולם, מסעדות, בתי קפה ומקומות בילוי. בשל חשיבותה כבירת הרשות, היא משרתת אנשי עסקים, עיתונאים זרים, פעילי או"ם ומוסדות בינלאומיים.

כלכלה ומסחר

ענף התיירות בעיר הולך ומתפתח ובשנים האחרונות נפתח ברמאללה מלון ברמה של 5 כוכבים מרשת מובנפיק העולמית. כמו כן קיימים ברמאללה מספר רב של בתי מלון והארחה ברמה נמוכה יותר. אורחי המלונות הם דיפלומטים, ערבים ישראלים אמידים, ומקצתם תיירים. [3]

מטות הנהלת הבנקים והחברות הגדולות בענפי הביטוח, התקשורת, המסחר וההייטק נמצאים ברמאללה. סוכנויות המכוניות ובתי המסחר הגדולים של ירושלים פתחו סניפים ברמאללה. בניהם – חנויות הלבשה, ריהוט וממתקים. בעיר פועלים גם בעלי מקצועות חופשיים כגון עורכי דין, רופאים ורואי חשבון.[4]

בעיר נמצאים משרדי כל האגודות המקצועיות, מרכזי התרבות והעיתונים הלאומיים. הרשות הפלסטינית סגרה את העיתונים "אל־פג'ר" ו"אל־שעב", שהמערכות שלהם היו בירושלים, ופתחה במקומם ברמאללה את "אל־איאם" ו"אל־חיאת אל־ג'דידה".[4]

רוב המסחר בעיר מתרכז סביב כיכר אל-מנארה. המסחר המסורתי כולל בגדים ונעליים לצד מרכז מסחרי בו מתקיים מסחר יותר מגוון.[5]

בכיכר ישנו בית קפה בשם סטארס אנד באקס.[5]

גאוגרפיה

רמאללה יושבת על אם הדרך המובילה מירושלים לשכם ומהווה צומת תחבורה מרכזי ממנו נמתחים כבישים המקשרים בינה לבין הערים הגדולות והעיירות בגדה. העיר הייתה עיר מסחר בתקופות קדומות ושרידים ארכאולוגיים נמצאו מתחת לקסבה של העיר. רמאללה צמודה לעיר אל-בירה וחולקת איתה את נתיבי הסחר.

תחבורה

לרמאללה אמצעי תחבורה מועטים ביותר המקשרים בינה לבין שאר חלקי הגדה:

  • אוטובוסים המבצעים נסיעות עירוניות ובינעירוניות על ידי חברת האוטובוסים המקומית.
  • מוניות שירות ו"ספיישל" המבצעות נסיעות עירונית, בינעירוניות, ופרטיות על ידי חברת מוניות מקומית.

רכבת

על פי התכנונים, צפויה להבנות רשת מסילות רכבת פנימית בגדה אשר תקשר בין כל חלקיה. במסגרת הבניה יבנו תחנות הרכבת במקומות הבאים: מחסום תרקומיא, חברון, בית לחם, ירושלים המזרחית, רמאללה, אל בירה, שכם, טול כרם, טובאס, ויריחו.

תרבות ובידור

היכל התרבות החדש בעיר

בשנת 2003 הושלמה בניית היכל התרבות ברמאללה. הקמת ההיכל מומנה על ידי הרשות הפלסטינית, האו"ם, והממשלה היפנית, שעל שם עיר בירתה (טוקיו), נקרא הרחוב שממוקם בו ההיכל.

פסטיבלים בעיר

באפריל 2007 התקיים בערי הגדה (ירושלים המזרחית, רמאללה, בית לחם, ושכם) "פסטיבל מוצרט הפלסטיני", שבו השתתפו מעל 200 אמנים מכל רחבי העולם, 125 מהם פלסטינים. הפסטיבל התקיים בזכותם של הקונסרבטוריון הלאומי הפלסטיני ע"ש אדוארד סעיד, בית הספר למוזיקה, ומרכזי תרבות שונים בגדה, והשתתפה בו גם "מקהלת לונדון" המפורסמת. פסטיבל נוסף שהתקיים הוא "פסטיבל הסרטים ברמאללה" שנערך במקביל לפסטיבל בירושלים בשנת 2004. הפסטיבל התקיים בהיכל התרבות החדש, שבו הוצגו מספר סרטים.

רדיו רמאללה

Postscript-viewer-blue.svg ערך מורחב – רדיו רמאללה

רדיו רמאללה, כינוי לתחנת רדיו ירדנית שפעלה מרמאללה משנת 1948 עד 1967. שמה הרשמי של התחנה היה "תחנת השידור של ירושלים הערבית". התחנה המשיכה למעשה את השידורים של "קול ירושלים", תחנת הרדיו של המנדט הבריטי שהפסיקה לשדר בתום המנדט, התחנה שידרה באמצעות מתקני השידור המנדטוריים שנשארו ברמאללה וכן באותו התדר. השידורים היו בשפה הערבית והאנגלית, התוכניות היו חדשות, מוזיקה, תרבות, אמנות, תסכיתים ושידורי תעמולה. בשידורים בשפה האנגלית בלטה במיוחד העדכניות במוזיקה פופולרית ושידורם של הלהיטים האחרונים. השם "רדיו רמאללה" הוא המצאה ישראלית והתחנה לא הציגה עצמה בשם זה, על הסקאלה של מקלטי הרדיו הישראליים היה רשום Ramallah, השידור נקלט בתדר 677 קילוהרץ, באורך גל 443 מטר.

ערים תאומות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ [1]
  2. ^ מפת רמאללה, 1930, באתר הוכנה ע"י מחלקת המדידות של ממשלת המנדט. אוסף המפות ע"ש לאור, הספרייה הלאומית
  3. ^ לוי, אליאור (2016-10-09). "רמאללה שלא הכרתם". Ynet. נבדק ב-2018-04-04.
  4. ^ 4.0 4.1 רובינשטיין, דני (2009-11-30). "הכלכלה הפלסטינית: תל אביב של פלסטין". כלכליסט - www.calcalist.co.il. נבדק ב-2018-04-04.
  5. ^ 5.0 5.1 חלפון, עדי (2009-06-05). "רמאללה: לא מה שחשבתם". mako. נבדק ב-2018-04-04.